Światło jest tylko jedno, ale jego źródeł wyróżniamy mnóstwo. Czasy, w których jedynym dostępnym źródłem światła elektrycznego była zwykła żarówka, minęły bezpowrotnie. Współcześnie, klienci mają do dyspozycji ogromną paletę produktów, które zapewniają światło o dowolnej barwie, kącie świecenia, poborze energii i żywotności. Żarówki, świetlówki kompaktowe, LED-y. Czym różnią się między sobą i jakie są ich zalety?

Żarówki energooszczędne

Przyglądając się rodzajom żarówek energooszczędnych, ich cechom, a także korzyściom jakie daje ich stosowanie, można dojść do wniosku, że tradycyjna żarówka wolframowa nadaje się wyłącznie na śmietnik. Nie dość, że zużywa mnóstwo energii elektrycznej, a jej żywotność jest krótka, to w dodatku może przepalić się w najmniej spodziewanym momencie. I rzeczywiście, miejsce tradycyjnych żarówek zajmują dziś żarówki energooszczędne i świetlówki kompaktowe. Ich siłą jest to, że pobierają nawet do pięciu razy mniej energii niż zwykła żarówka, przy czym świecą kilka razy dłużej. Na dodatek, znajdziemy świetlówki w rozmaitych kształtach: okrągłe, podłużne, owalne, płaskie i inne. Dzięki temu optymalnie dopasujemy świetlówkę do naszych potrzeb, co ma spore znaczenie zwłaszcza w przypadku nowoczesnych, designerskich lamp.

Żarówki, diody LED

To właśnie LED-y stanowią najczęściej wybierane źródło światła w naszych domach, ogrodach, biurach, dekoracjach, a także w reklamie zewnętrznej. Z kilku podstawowych powodów. Pierwszym z nich jest żywotność. Pod tym względem LED-y nie mają sobie równych. Żarówka LED może świecić nawet do 50 000 godzin, przy czym nie przepali się niespodziewanie, ponieważ im bliżej końca żywotności żarówki, tym słabiej ona świeci. Kolejnymi zaletami światła LED-owego są z pewnością: niewielki pobór energii oraz fakt, że żarówki te są dostępne w najróżniejszych kształtach, co pozwala używać ich dosłownie wszędzie. Przykładowo: żarówka LED Philips 15W świeci tak samo intensywnie, jak zwykła żarówka 100-watowa.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe spotykamy w wielu miejscach. Doskonale sprawdzają się w kuchni, gdzie podświetlą blat, w łazience, gdzie z powodzeniem zastąpią lampy wiszące, czy na zewnątrz, celem oświetlenia domu lub ogrodu. Żarówki halogenowe można zasilać napięciem 12 V, używając transformatora, lub bez niego, przy napięciu 230 V. W stosunku do tradycyjnych żarówek, ich żywotność jest dwukrotnie dłuższa, a w dodatku pobierają o 1/3 mniej energii. Przykładem może być żarówka halogenowa LED LUMAX MR 16 o mocy 6 W, która ma wydajność tradycyjnej 42-watowej żarówki.

Wyżej wymienione rodzaje żarówek, to tylko niektóre źródła światła dostępne na rynku. Z uwagi na swoje właściwości, są one jednak najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane. Nowatorskie rozwiązania stopniowo wypierają tradycyjne sposoby oświetlania naszych wnętrz, dlatego warto wiedzieć, jakie źródło światła najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Proponowane produkty: