Znajomość temperatury barwowej światła jest niezwykle przydatna podczas dobierania oświetlenia do danego wnętrza. Parametr ten określa rodzaj bieli wysyłany przez źródło światła i wpływa nie tylko na odbieranie przez nas barw, ale nawet na samopoczucie. Niestety jest on wciąż mało znany, a tylko dokładne zrozumienie tematu pozwala na świadome urządzenie biura czy mieszkania.

Czym jest skala temperatury barwowej?

Skala temperatury barwowej porządkuje wszystkie znane źródła światła pod względem ich barwy i natężenia. Jednostkami umożliwiającymi jej określenie są tzw. Kelviny (K). Na przeciwległych biegunach skali znajduje się płomień świecy (2000 K) i błyskawica (30 000 K). Można więc stwierdzić, że im niższa wartość temperatury, tym światło jest cieplejsze i bardziej wpada w pomarańczowe oraz żółte tony. Natomiast wysokie wartości charakteryzują źródła światła chłodnego. Co ciekawe, nawet promienie słońca o różnych porach dnia mają odmienną temperaturę barwową. Podczas wschodu lub zachodu jest ona niska i wynosi ok. 3 000 K. Typowe światło dzienne ma natomiast wartość 6 500 K. Dla ułatwienia skalę podzielono na przedziały – światło o barwie ciepłej (wartość temperatury barwowej poniżej 3300 K), neutralnej (3 300-5 300 K) oraz chłodnej (powyżej 5 300 K).

Jak dobrać idealną temperaturę światła?

Światło żarowe, które cieszy się sporą popularnością, ma wartość temperatury barwowej 2 700 K. Natomiast energooszczędne świetlówki i lampy LED oddają światło dzienne o wyższej wartości temperatury (6 500 K). Ma to spore znaczenie podczas dobierania oświetlenia do wnętrza. Temperatura barwowa wpływ bowiem na nasze samopoczucie, efektywność pracy czy sposób odbierania kolorów w pomieszczeniu.

Dobierając światło do salonu czy sypialni, warto zdecydować się na niższą temperaturę barwową (ok. 3 000 K). Stworzy to przytulny, idealny do odpoczynku nastrój. Oświetlenie biura powinno być z kolei chłodniejsze, dając poczucie rześkości i stymulując do efektywniejszej pracy. Niższa temperatura barwowa pozytywnie wpłynie też na koncentrację oraz wzrok. Natomiast w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy jadalnia idealnie sprawdzi się światło neutralne, które najlepiej oddaje barwy i nie pobudza niepotrzebnie ludzkiego organizmu, ani go nie usypia. Co ciekawe, jeśli w pomieszczeniu dominuje paleta barw chłodnych, zbyt ciepłe światło spowoduje ich zszarzenie. Natomiast ciepłe barwy wystroju doskonale uwypukli światło o niskiej temperaturze barwowej. Ważne, by pamiętać o możliwości łączenia źródeł światła o różnej temperaturze, nawet w jednym pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli część salonu pełni funkcję stanowiska pracy, do neutralnego oświetlenia głównego można dodać lampę emitującą chłodne światło bezpośrednio nad biurkiem. W podobny sposób można doświetlić blaty kuchenne. Natomiast w części wypoczynkowej salonu warto postawić lampę generującą ciepłe, delikatne światło.

Dobrze wyposażony sklep elektryczny zapewni doradztwo w kwestii doboru odpowiedniej temperatury barwowej światła oraz szeroki wybór żarówek, lamp LED i jarzeniówek. Uprzednio warto jednak dokładnie przemyśleć, jakie są nasze potrzeby i jaki efekt chcemy uzyskać w konkretnym pomieszczeniu. Sztuczne oświetlenie towarzyszy nam bowiem przez wiele godzin (szczególnie zimą), więc jego właściwe dopasowanie zapewne znacząco poprawi komfort życia domowników czy pracowników.