Styl art deco to przede wszystkim ogromna dbałość o każdy detal aranżacji, bogate wzornictwo, nietypowe formy i szlachetne dodatki. Popularność art deco nie dziwi, gdyż wnętrza urządzone w tym stylu są bardzo eleganckie i wyrafinowane, a przy tym ponadczasowe. Czym zatem charakteryzuje się wnętrze w stylu art deco i na co zwrócić uwagę przy aranżacji luksusowych przestrzeni?

Czym charakteryzuje się styl art deco?

Określenie „art deco” pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę urządzania. Charakterystyczne dla tego stylu jest łączenie wzornictwa produkowanego na skalę przemysłową z wyrobami rzemieślników i dziełami artystów. Ze względu na zachowanie symetrii i klasycznych kompozycji we wnętrzu, wspomniany styl określany jest również jako klasyczna nowoczesność. We wnętrzach tego typu wykorzystywana jest geometria – w meblach i dodatkach dominują zaokrąglone i graniaste kształty. Meble w stylu art deco odznaczają się niezwykle wyrafinowaną, często futurystyczną formą – nierzadko są pozłacane, inkrustowane lub ozdobione płaskorzeźbą. Na podłogach królują monochromatyczne barwy, a najczęściej wykorzystywany jest marmur i drewno. Jednak nawet tak imponujące wnętrza wymagają odpowiednio dobranego oświetlenia, takiego jak ozdobna lampa kryształowa, która pięknie odbija światło i podkreśla wszelkie dodatki.

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Podczas urządzania wnętrza, uwaga skupiona jest przede wszystkim na meblach i dodatkach, a oświetlenie schodzi na drugi plan. Niestety przy urządzaniu wnętrza w stylu art deco jest to kardynalny błąd.

Bogato zdobiony plafon kryształowy podkreśli obłe kształty mebli, luksusowe tekstylia czy nietypowe formy ceramiki. Plafon kryształowy sprawdzi się także w niewielkim, ale eleganckim pomieszczeniu, ponieważ optycznie je powiększy i zapewni równomierne rozproszenie światła. W mniejszych przestrzeniach łatwo przesadzić w doborze kolorów, faktur czy form, a wspomniane oświetlenie nie tylko nie zabiera cennej przestrzeni, ale jednocześnie ciekawie uzupełnia design pomieszczenia. Lampa kryształowa czy kinkiety kryształowe mogą pełnić także rolę dodatkowego źródła światła nad stołem lub w strefie wypoczynkowej, wydzielając z danej przestrzeni różne strefy użytkowe. Natomiast kinkiety kryształowe zawieszone w sypialni lub w kąciku czytelniczym zagwarantują niecodzienną grę świateł wieczorową porą.

Urządzając eleganckie i luksusowe wnętrza w stylu art deco, należy pamiętać o kompleksowym podejściu do aranżacji pomieszczenia. Nawet najbardziej wyrafinowane i gustowne wnętrze nie będzie prezentować się atrakcyjnie bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Lampy czy kinkiety kryształowe pełnią bowiem funkcję użytkową oraz dekoracyjną.