Mieszkania urządzone w stylu nowojorskim charakteryzuje elegancja i bogata, lecz spójna aranżacja, która sprawia, że wnętrza tego typu naprawdę cieszą oko. Udekorowanie domu w taki sposób, by prezentował się jak penthouse z Manhattanu, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Jednocześnie jest to gra warta świeczki, gdyż nowojorska klasa to jeden z najefektowniejszych trendów w aranżacji mieszkań.

Po czym poznać styl nowojorski?

Styl nowojorski mógłby wydawać się pełen przepychu, jednak charakterystyczna dla niego symetria i kunszt wzorów, materiałów oraz klasycznych form czynią z niego trend niezwykle elegancki. We wnętrzach tego typu znajdziemy przede wszystkim proste meble wypoczynkowe, obite miękkimi wysokogatunkowymi tkaninami, a także oparcia i siedzenia ozdobione przepięknym pikowaniem. Nowojorskie mieszkania charakteryzuje także ogromna dbałość o detale. Wszystkie znajdujące się w nim elementy wyposażenia i dodatki również muszą podkreślać symetrię i harmonię pomieszczeń. Z tego powodu przykładowo lampa stojąca pokojowa zwykle występuje w duecie, a designem powinna być dopasowana do żyrandola czy kinkietów. Dla stylu nowojorskiego bardzo charakterystyczne są także marokańskie wzory i ciężkie, mięsiste materiały, które nadają wnętrzom klasy i przytulności.

Jakie kolory znajdziemy w mieszkaniu urządzonym w stylu nowojorskim?

Nowojorskie wnętrza cechuje stonowana, lecz zróżnicowana kolorystyka w proporcji 7:2:1. Oznacza to, że 70% pomieszczenia powinien stanowić kolor bazowy, 20% kolor uzupełniający, a 10% kolor kontrastowy (zwykle pod postacią dodatków). Element kontrastowy może stanowić barwna poduszka, oryginalne dzieło sztuki czy lampa stojąca pokojowa z pięknym abażurem. Na ścianach najczęściej goszczą neutralne odcienie ecru, beżu, szarości oraz pudrowego różu. Dekoratorzy przełamują ich neutralność odcieniami szmaragdu, rubinu lub biskupiego fioletu o różnej intensywności. W aranżacjach w tylu nowojorskim sięga się także po sztukaterię wewnętrzną, czyli listwy sufitowe i przypodłogowe, które podkreślają luksusowy charakter wystroju.

Oświetlenie w stylu nowojorskim

We wnętrzach w stylu nowojorskim nie brakuje luster, błyszczących blatów, szklanych stolików, iskrzących się poduszek oraz innych lśniących tafli, dlatego do pełnego wykorzystania ich dekoracyjnego potencjału niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Niezależnie od tego, czy wybierzemy w tym celu plafon sufitowy, kinkiet czy lampy wiszące, warto pamiętać, aby w ich konstrukcji nie zabrakło elementów ozdobnych, takich jak żłobienia czy kryształki. Niezwykle istotne jest także zachowanie spójności stylu oraz dobór bardzo klasycznych, eleganckich form oświetleniowych. Jeżeli więc zdecydujemy się przykładowo na lampy wiszące i plafon sufitowy, to zadbajmy, aby oba produkty pochodziły z tej samej kolekcji i charakteryzowały się zbliżonym designem (np. wysublimowana podstawa i prosty abażur).

Mieszkanie urządzone w stylu nowojorskim to marzenie wielu osób, które cenią sobie bardzo eleganckie i ponadczasowe, a przy tym przytulne wnętrza. Stworzenie takiej przestrzeni jest wyzwaniem, któremu można sprostać wyłącznie wtedy, gdy podczas doboru mebli i dodatków kierujemy się zasadą równowagi, symetrii i spójności dekoratorskiej. W tym przypadku nie można oczywiście zapominać również o odpowiedniej kolorystyce.