Czy można sobie wyobrazić lepszy początek dnia, niż promienie słońca przenikające przez firanki po tygodniu deszczowej pogody? Wystarczy bowiem odrobina światła, abyśmy mogli uwierzyć, że przed nami dobry, pełen nieograniczonych możliwości dzień. Światło sprawia zatem, że zyskujemy więcej energii i wiary w siebie oraz z optymizmem podejmujemy nowe wyzwania. Niedostateczna ilość światła może niestety wywoływać znaczne pogorszenie nastroju, senność, a w skrajnych przypadkach nawet okresową depresję. Z tego względu szczególnie w okresie jesienno-zimowym, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie naszych mieszkań przy pomocy sztucznych źródeł światła.

Lampy – by było jaśniej

Na rynku produktów oświetleniowych dostępne są bardzo zróżnicowane moduły. Barwa, intensywność, długość czy kierunek padania strumienia świetlnego wpływa bowiem na nastrój domowników i warunkuje funkcje użytkowe danego pomieszczenia. Przykładowo chłodna barwa światła (o wartości powyżej 5000 K) ułatwia koncentrację, dlatego źródła tego typu sprawdzą się do oświetlenia miejsca do pracy czy nauki. W pomieszczeniach dziennych (np. salon, jadalnia) lepiej sprawdzi się natomiast cieplejsza barwa (poniżej 3000 K). Jeśli mamy natomiast ochotę na wieczorny relaks z książką w wygodnym fotelu, umieszczona tuż obok lampa podłogowa, emitująca ciepłe, ukierunkowane światło, zapewni nam pełny komfort. Z kolei lampa podłogowa wyposażona w funkcję stopniowania natężenia światła, umieszczona w sypialni, zapewne pozwoli stworzyć bardziej intymną atmosferę lub pomoże wyciszyć się przed snem.

Lampy – by zmieniać przestrzeń

Współgrająca z wyposażeniem danego wnętrza lampa stojąca umożliwi wydzielenie konkretnych stref użytkowych (np. do pracy lub odpoczynku). Za pomocą światła możemy też skutecznie wyznaczyć prywatne strefy w sytuacji, gdy dzielimy przestrzeń z rodzeństwem lub współlokatorem. Światło emitowane przez lampy podłogowe sprawia, że wnętrza stają się przytulne i kompletne. Warto podkreślić, że tego rodzaju moduły oświetleniowe ułatwiają wprowadzanie szybkich i efektownych zmian w ich aranżacji. Przykładowo lampa z geometrycznym, metalowym kloszem nada przestrzeni modernistycznego charakteru, moduł o podstawie pokrytej błyszczącymi kamieniami idealnie wpisze się w luksusowy styl glamour, a drewniana lampa z papierowym kloszem o rustykalnym designie pozwoli wyczarować w pomieszczeniu sielski, ciepły klimat.

Lampy – by udekorować wnętrze

Chociaż przy wyborze oświetlenia warto kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością, nie sposób pominąć faktu, iż lampa stojąca stanowi istotny element dekoracyjny każdego domu czy mieszkania. Moduł oświetleniowy o interesującym designie (np. dekoracyjna podstawa, nietypowy kształt klosza, intensywna kolorystyka) może stać się bowiem inspiracją do stworzenia danej aranżacji. Przykładowo lampa stojąca wyposażona w duży klosz umieszczony na długim, regulowanym ramieniu będzie odpowiednia do oświetlenia jadalnianego stołu. Natomiast nieco futurystyczna lampa podłogowa o nowoczesnym wzornictwie urozmaici wystrój klasycznego gabinetu. Wnętrza urządzone w prostym stylu skandynawskim przełamie z kolei ażurowa lampa drewniana, a surowy styl industrialny podkreśli lampa podłogowa z abażurem z blachy perforowanej. Współczesne moduły oświetleniowe bazują na nieograniczonej wyobraźni projektantów, innowacyjnych technologiach oraz estetycznych materiałach, dlatego w wielu przypadkach stają się swojego rodzaju dziełami sztuki.

Rozważając zakup lampy podłogowej, powinniśmy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i rozmaite ułatwienia, które oferują nam producenci. Lampy stojące mogą być wyposażone przykładowo w kilka kloszy z regulacją, dodatkowe ramię z lampką do czytania, port USB czy ładowarkę indukcyjną. W każdym przypadku warto mieć na uwadze nie tylko wygląd produktu, ale również jego trwałość, bezpieczeństwo oraz dopasowanie do funkcji realizowanych przez dane pomieszczenie.