Wykonanie projektu oświetlenia mieszkania lub domu to etap poprzedzający aranżację wnętrz. Prawidłowe rozplanowanie włączników i gniazd pozwala bowiem uniknąć późniejszego kucia ścian pod nową instalację. O czym należy zatem pamiętać, aby system oświetlenia był wydajny?

Od czego zacząć?

Zakup lub remont mieszkania czy domu to najlepszy moment na zaplanowanie niezbędnych źródeł światła. Wybór żarówek czy kloszy to natomiast kwestia drugorzędna. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad układem pomieszczeń i orientacyjnie ulokować meble. Pozwoli to bowiem wyodrębnić poszczególne strefy użytkowe (np. do wypoczynku, do pracy, do przygotowywania posiłków) i na tej podstawie dobrać odpowiednie oświetlenie wewnętrzne. Jest to również idealny moment na instalację gniazd elektrycznych, tak by korzystanie z nich było funkcjonalne i bezpieczne.

Jak rozplanować oświetlenie we wnętrzach?

W tzw. pokojach dziennych najlepiej umieścić gniazda elektryczne w odległości ok. 50 cm od każdego kąta pomieszczenia. Moduły tego typu powinny znaleźć się na każdej ścianie. Natomiast włączniki światła muszą zostać umiejscowione zaraz przy wejściu do pomieszczenia na wysokości 120-140 cm. Należy jednak zwrócić uwagę na to, w którą stronę będą otwierały się drzwi. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest w tym przypadku panel, łączący wszystkie włączniki oświetlenia znajdujące się w pokoju. Jeżeli chodzi o moduły oświetleniowe, to na początek zawsze warto postawić na oświetlenie ogólne w formie lampy wiszącej czy żyrandole umieszczonego na środku sufitu. W pokoju dziennym o większej powierzchni (np. salon z aneksem) niezbędne będzie również oświetlenie punktowe przykładowo w postaci kinkietu czy ledowych reflektorków.

W jaki sposób zaoszczędzić?

Zakup lub remont domu czy mieszkania zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Planując ekonomiczne oświetlenie wewnętrzne, warto zwrócić uwagę na naturalne nasłonecznienie pomieszczeń i wielkość okien. Im więcej promieni słonecznych wpada bowiem do wnętrza, tym rzadziej będzie potrzebne sztuczne oświetlenie. Duży wpływ na przyszłe wydatki będzie miał też dobór źródeł światła. We wnętrzach, w których domownicy spędzają najwięcej czasu najlepiej zastosować wydajne ledy. Wokół domu, na tarasie czy na klatce schodowej warto natomiast zainstalować czujnik ruchu.

Dobrze zaplanowany projekt oświetlenia to taki, który zapewnia komfortowe użytkowanie wnętrz, a jednocześnie nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Na wczesnym etapie prac warto więc logicznie rozplanować gniazda elektryczne, włączniki i źródła światła, zwracając przy tym uwagę na funkcję poszczególnych przestrzeni i ich nasłonecznienie.