Urządzanie domu lub mieszkania to niełatwy proces, który wymaga nie tylko świetnego gustu i orientacji w najnowszych trendach, ale też wiedzy z zakresu architektury wnętrz. Istotne jest bowiem nie tylko to, by domowa przestrzeń wyglądała atrakcyjnie, ale również by była funkcjonalna i komfortowa w codziennym użytkowaniu. Dobrym pomysłem na połączenie wszystkich powyższych kryteriów, jest urządzenie jej w jednolitej estetyce. Dekoratorzy wnętrz wyróżniają kilkanaście różnych stylów (m.in. klasyczny, industrialny, eklektyczny czy glamour). W ostatnich latach największą popularność zyskał jednak styl skandynawski i rustykalny. Poniżej przedstawiamy charakterystykę obu stylistyk oraz podpowiadamy, jak dobrać do nich odpowiednie oświetlenie.

Styl skandynawski – przytulna prostota

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z północy Europy. Jego główną inspiracją były tamtejsze warunki geograficzne, czyli niewielka ilość światła słonecznego, ujemne temperatury i olbrzymie połacie iglastych lasów. W takich realiach zaczęły powstawać mieszkania jasne i przestronne, z dużą ilością drewna oraz dodatków stwarzających wrażenie ciepła i przytulności. Styl ten rozpowszechnił się na całym świecie, także w Polsce. Jego głównymi wyznacznikami są czyste, stonowane barwy (wśród których zdecydowanie dominuje biel), naturalne materiały, miękkie tkaniny i klasyczne, minimalistyczne formy. Styl skandynawski to połączenie prostoty z komfortem, dlatego sprawia wrażenie harmonii i równowagi.

Lampy w stylu skandynawskim powinny dawać światło maksymalnie zbliżone do naturalnego. Wybierając design lamp najlepiej zdecydować się więc na geometryczne, ale miękkie linie. Zdecydowanie lepsze będą bowiem formy obłe niż kanciaste. Dobrze sprawdzą się przykładowo kinkiety ścienne i lampy wiszące o klasycznym, stożkowatym kształcie, wykonane z gładkiego, matowego metalu. Warto dobrać do nich lampę podłogową o podobnym wyglądzie, która stanie obok kanapy lub fotela i ułatwi naukę czy pracę podczas jesiennych wieczorów. Jeśli oświetlenie ma nadać wnętrzu nieco delikatności, najlepiej wybrać lampy z białym abażurem, wykonanym przykładowo z papieru. Z kolei w roli lampki biurkowej sprawdzą się produkty z elementami jasnego, sosnowego drewna.

Styl rustykalny – naturalny klimat

Styl rustykalny odwołuje się do przeszłości, tradycji i natury. Jego główną inspiracją jest wieś i wszystko, co z nią związane, czyli jasne, radosne kolory, organiczne materiały, folkowe ornamenty i staromodne meble, często intencjonalnie postarzane. To styl, który daje wrażenie swojskości i kameralności. Idealnie pasują do niego urocze dodatki, takie jak obrazki na ścianach, doniczki z ziołami, ręcznie tkane dywaniki czy babcina porcelana.

Lampy rustykalne powinny kojarzyć się z tradycją i naturą. Najlepszym pomysłem będą więc klosze wykonane z wikliny lub trawy morskiej. Zasadniczo można wybrać każdą lampę, która ma w sobie drewniany element (zwłaszcza ciemny i nieoszlifowany). Jako oświetlenie sufitowe warto rozważyć z kolei żyrandol na planie koła, z lampkami imitującymi świece. Natomiast w sypialni sprawdzą się lampki nocne z abażurami wykonanymi z tkanin w pastelowych kolorach. Nie zaszkodzą też eksperymenty z barwionym szkłem lub ceramiką. Ponadto nie warto obawiać się wzorów, zwłaszcza tych kwiatowych, gdyż będą one doskonale pasować do rustykalnego stylu wnętrza.

Zarówno lampy rustykalne, jak i lampy w stylu skandynawskim, cechują się wyjątkową estetyką, która potęguje wrażenie przytulności w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane moduły oświetleniowe mogą stać się pięknym detalem, który uwypukli charakter i klimat wnętrza. Niezależnie od wybranej stylistyki należy jednak wybierać oświetlenie dobre jakościowo i atrakcyjne wizualnie.