STYL SKANDYNAWSKI

Wnętrza stylizowane na styl skandynawski wyróżniają się prostotą i elegancją. Dodatki przez zastosowanie prostych linii, delikatnych kształtów można swobodnie łączyć, należy jednak zachować umiar i minimalizm. We wnętrzach dominują jasne kolory, dlatego meble i dodatki najczęściej są białe, ecru lub beżowe. Styl skandynawski obecnie jest jednym z najpopularniejszych trendów dekoratorskich. Aranżacje jasne, lekkie wizualnie i pełne światła są wyznacznikiem dobrego designu. Znaczącym elementem wystroju skandynawskiego wnętrza jest odpowiednie dobrane oświetlenie. Powinno ono jak najlepiej pasować się do założeń stylu, a także w odpowiedni sposób oświetlać pomieszczenie.

aranżacja - styl skandynawski
styl skandynawski - lampa miętowa

 

Oświetlenie w stylu skandynawskim to zwykle formy proste w stonowanych kolorach. Skandynawowie przywiązują dużą wagę do oświetlenia. Lampy zwykle wykonane są z drewna, metalu, betonu lub szkła. Dominujące kolory to biały, szary czasami czarny i miedź. Jeśli chcemy dodać wnętrzu odrobinę kolorów powinny być one stonowane najlepiej pastelowe, często wybieranymi są lampy miętowe.
Jeśli chodzi o oświetlenie to należy pamiętać, aby poza oświetleniem głównym umieścić lampy podłogowe. Idealnie będą tu pasowały lampy w kształcie łuku, stojące lampy drewniane czy lampy abażurowe.
W przypadku lamp ściennych i stołowych w stylu skandynawskim możliwości jest o wiele więcej. Kinkiety mają formy surowych modeli z industrialną albo marynistyczną nutą a także wymyślne formy nawiązujące do natury.