Szynoprzewody oświetleniowe – oferta i zastosowanie

Szynoprzewody to idealne rozwiązanie do oświetlenia akcentującego powierzchni handlowych i wystawienniczych oraz designerskich pomieszczeń biurowych i mieszkalnych.

W oświetleniu pomieszczeń dominują szynoprzewody 1- i 3-obwodowe do reflektorów zasilanych napięciem sieciowym 230V. Jednakże do oświetlenia małych przestrzeni, witryn i lad wystawowych warto rozważyć małogabarytowe systemy linkowe lub szynoprzewodowe na napięcie 12V, zwane niskonapięciowymi.

szynoprzewody
Przy każdej zmianie w aranżacji przestrzeni w ramach zamontowanego systemu szyn można oprawy oświetleniowe dowolnie dokładać, zdejmować, przemieszczać lub przełączać na różne sceny świetlne (to ostatnie tylko w szynach 3-obwodowych). Zamontowanie, zdjęcie, przesunięcie lub przełączenie reflektora z adapterem może trwać kilkanaście sekund i nie wymaga narzędzi ani ingerencji instalatora.

Najczęściej stosowane są nasufitowe szyny 3-obwodowe (3-fazowe) ze względu na ich większą sztywność i siłę nośną (nie odkształcają się tak łatwo pod ciężarem reflektorów) oraz możliwość niezależnego zarządzania 3 scenami świetlnymi lub równomiernego rozłożenia obciążenia na 3 fazy instalacji. Szyny 1-obwodowe (1-fazowe) z powodu mniejszej wytrzymałości konstrukcyjnej i małych rozmiarów lepiej się sprawdzają w mniejszych realizacjach domowych i biurowych.

szyny

szyny nasufitowe: 1-obwodowa oraz 3-obwodowa Eutrac

Istnieją także szyny do wbudowania w sufit, które – oprócz swojej funkcji oświetleniowej – mogą stanowić nie rzucający się w oczy element konstrukcyjny sufitu podwieszanego lub kartonowo-gipsowego.

szyny

szyny wpuszczane: 1-obwodowa oraz 3-obwodowa Spotline

Profesjonalne systemy umożliwiają zbudowanie z szyn dowolnego kształtu zamontowanego bezpośrednio na suficie lub zwieszonego na linkach. W niektórych nie jest wykluczony także pionowy montaż szyn na ścianach, np. w dużych witrynach sklepowych.
Firma Spotline posiada w ofercie Easytec II – oryginalny system szyn 1-obwodowych, giętych w łagodne łuki lub koła, ale zwykle stosuje się szyny proste 1-, 2- lub 3-metrowe (z możliwością cięcia na krótsze odcinki) łączone za pomocą łączników: liniowych oraz typu T, L czy X.

schemat montażu szyn

możliwości budowy systemów sufitowych na przykładzie katalogu marki Troll (Luxiona)

W większości realizacji dominuje łączenie szynoprzewodów prosto lub pod kątem 90 stopni, ale możliwe jest także łączenie szyn pod dowolnym kątem. Służą do tego łączniki nastawne – do wykonywania skrętów w poziomie (w zakresie 90-270 stopni) oraz giętkie – umożliwiąjące wykonywanie skrętów (w zakresie 0-360 stopni) zarówno w poziomie jak i w pionie, gdy trzeba skręcić pod bardzo ostrym kątem albo np. ominąć belkę sufitową, czy w danej strefie obniżyć wysokość zawieszenia części systemu.

Jak zainstalować system szynowy?

Przy planowaniu kształtu należy uwzględnić ciągłość biegunów elektrycznych N (neutralny, in. zero) i PE (ochronny, in. uziemienie), co wymaga zastosowania w określonych miejscach łączników zasilających, L lub T odpowiednio z uziemieniem z prawej lub z lewej strony. Łączniki liniowe oraz X mogą być obracane.

schemat montażu szyn

Jak można zauważyć na powyższym schemacie poszczególne kształtki typu L, T oraz X mogą mieć wewnątrz różne warianty połączeń. Wariantów jest jeszcze więcej i mogą się różnić w zależności od rodzaju systemu i producenta. Dlatego niekiedy trzeba doprecyzować na etapie składania zamówienia, jaki będzie schemat elektryczny wybranego łącznika L, T oraz X.

Podłączenie elektryczne takiego systemu jest zwykle możliwe nie tylko na jednym z końców, ale także w niektórych łącznikach: liniowych oraz typu T, L czy X, które wówczas będą określane jako zasilające.

łączniki szyn

kształtki z możliwością podłączenia zasilania: zasilacz, łącznik wzdłużny, L, T oraz X w systemie S-track Spotline

Najczęściej stosowane szyny nasufitowe są przystosowane do montażu bezpośrednio do sufitu, mają w tym celu wykonane w dnie otwory montażowe do przykręcenia wkrętami (o płaskich łbach). Przy większej ilości ciężkich reflektorów można tych dziur sobie dowiercić. Do zwieszania każdy producent ma jakąś gamę zwieszaków linkowych z możliwością regulacji lub prętowych, o określonej długości.

Wszyscy dostawcy systemów szyn posiadają do nich gamę reflektorów kierunkowych lub innego rodzaju opraw oświetleniowych, wyposażonych w adaptery umożliwiające ich beznarzędziowe podłączanie do własnych szyn. Jednakże dostępne są również same adaptery elektryczne i mechaniczne, umożliwiające podwieszenie oświetlenia nie przystosowanego do danego systemu, np. innego producenta.

reflektory szynowe