Otwarte przestrzenie, surowy klimat i minimalistyczny design – tymi słowami można określić styl industrialny, który swoim charakterem nawiązuje do przerobionych na mieszkania fabryk. Jego niezaprzeczalna wyjątkowość spowodowała, że coraz więcej osób chętnie decyduje się na aranżację wnętrz właśnie w takiej koncepcji. W poniższym poradniku podpowiadamy, w jaki sposób zaplanować przestrzeń, aby uzyskać ten nowoczesny design.

Cechy stylu industrialnego

Wnętrza urządzone w stylu industrialnym charakteryzują się przede wszystkim dużą przestrzenią, którą można osiągnąć poprzez łączenie kilku pomieszczeń w jedną całość. W tym przypadku istotną rolę odgrywają również okna o dużych rozmiarach (np. całkowicie przeszklone ściany, okna od sufitu po podłogę), które sprawiają, że wnętrza są doskonale oświetlone. Z kolei charakterystyczne dla loftów wysokie sufity umożliwiają zastosowanie ciekawych rozwiązań oświetleniowych, takich jak wiszące na długich kablach lampy w stylu industrialnym. We wnętrzach loftowych znaczącą rolę odgrywa też kolorystyka, a barwami dominującymi są odcienie bieli, czerni oraz szarości. Ciekawym urozmaiceniem mogą okazać się pojedyncze ściany wykonane z czerwonej cegły lub surowego betonu. Industrialnego klimatu skutecznie dodadzą natomiast pozostawione na wierzchu rury, instalacje elektryczne czy elementy wentylacji. Wnętrza o tak przemysłowym charakterze można nieco ocieplić stosując kontrastowe elementy utrzymane w bardzo żywej kolorystyce (np. turkusowa kanapa, neonowe lampy w stylu loftowym).

Meble i dodatki w loftowych wnętrzach

Wybierając meble do mieszkania w stylu industrialnym, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na materiał ich wykonania. W tym przypadku bazę pełni szkło, metal, drewno i surowy beton. Odpowiednie będą również konstrukcje wykonane własnoręcznie lub meble używane. Przykładowo stół z drewnianych palet czy metalowe, przemysłowe regały idealnie wpasują się w klimat takiej przestrzeni. W temacie dodatków warto natomiast postawić na minimalizm. Wystarczy bowiem dodać kilka elementów dekoracyjnych, takich jak stare radio czy zabytkowy zegar, by pomieszczenie zachowało industrialny charakter. Natomiast zdecydowanie większą uwagę warto poświęci kwestii doboru odpowiedniego oświetlenia. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są druciane klosze, odsłonięte żarówki o dekoracyjnych żarnikach, szyny oświetleniowe czy stojące lampy z regulowanym ramieniem o typowo przemysłowym kloszu. Lampy w stylu industrialnym zazwyczaj występują w neutralnych kolorach, takich jak klasyczna czerń czy połyskująca miedź.

Styl industrialny reprezentują wnętrza przestronne, jasne, surowe i bardzo minimalistyczne. Decydując się na aranżację takiej przestrzeni warto pomyśleć o wyburzeniu ścianek działowych, instalacji wieloformatowych okien i odsłonięciu wszelkich instalacji. Proste, monochromatyczne meble wykonane z betonu, metalu i szkła można natomiast przełamać nietuzinkowymi dodatkami w intensywnych kolorach. Oczywiście nie należy zapomnieć o designerskich modułach oświetleniowych, które nie tylko skutecznie oświetlą przestrzeń, ale będą stanowić również ciekawy element dekoracyjny.