Czujniki czadu i gazu to nowoczesne moduły, wykrywające nawet minimalny poziom tlenku węgla oraz stężenia gazu. W momencie przekroczenia norm aktywują alarm, który informuje o zaistniałym niebezpieczeństwie, umożliwiając szybką reakcję domowników. Czujniki czadu i gazu znacząco ograniczają ryzyko zatrucia się oparami oraz niebezpiecznego wybuchu, który nierzadko bywa śmiertelny w skutkach.

Czujnik czadu

Czujnik czadu w swoim działaniu wykorzystuje półprzewodnik, który zmienia swe właściwości w momencie pojawienia się nawet niewielkiego stężenia dwutlenku węgla, utrzymującego się przez określony czas. Zazwyczaj jest on wyposażony w czujkę elektrochemiczną, niejednokrotnie wspomaganą również czujką temperaturową. Czujnik czadu należy instalować na wysokości ok. 1,5 m, w pomieszczeniach wyposażonych w kominki oraz piece węglowe, kaflowe lub naftowe. W chwili wykrycia niebezpiecznego poziomu tlenku węgla, urządzenie za pomocą sygnałów akustycznych i świetlnych zaalarmuje o zaistnieniu niebezpiecznej sytuacji.

Czujnik gazu

Czujnik gazu jest niezbędny do ciągłej kontroli stężenia gazu w wybranym pomieszczeniu. Gdy przekroczy ono 15%, aktywowany zostanie głośny alarm i intensywny sygnał świetlny informujący o pojawieniu się groźnego oparu. Czujnik gazu również działa na zasadzie półprzewodnictwa, reagując poprzez zmianę właściwości przewodzenia prądu. Czujnik należy umieścić w odległości nieprzekraczającej 6 m od gazowych pieców, podgrzewaczy wody oraz kuchenek, na wysokości ok. 2 m nad podłogą. W sprzedaży dostępne są także modele 2w1, łączące w sobie czujnik czadu i gazu. W takim przypadku miejsce ich montażu powinno być ściśle dostosowane do wskazówek producenta.

Czujniki czadu i gazu znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa domowników, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy piece gazowe i węglowe są użytkowane na co dzień. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto postawić na modele ze stosownymi certyfikatami, które wykrywają już minimalny poziom groźnych substancji, skutecznie alarmując o zaistniałej sytuacji.