Zima to czas, w którym deficyt światła słonecznego staje się mocno odczuwalny. Popołudnia i wieczory zaczynamy spędzać zwykle w domowym zaciszu. Nie oznacza to wcale, że musimy się w tym czasie nudzić. Czytanie książek, na które nigdy nie mieliśmy czasu, gra w gry planszowe z bliskimi czy nauka nowej umiejętności to tylko kilka z wielu aktywności, które mogą nam umilić tę porę roku. Aby móc czerpać z nich radość, konieczne jest jednak dobre oświetlenie. Jak je wybrać i dopasować do Twojego stylu spędzania czasu?

Jakie rodzaje oświetlenia mamy do wyboru?

Dobór oświetlenia powinien zależeć od rodzaju preferowanej aktywności. Dla osób, które lubią spędzać czas przy biurku, odpowiednia będzie lampa biurkowa. Lampa stojąca sprawdzi się natomiast dla tych, którzy ciepło myślą o czytaniu książek w miękkim fotelu albo w łóżku. Planszę do gry rozłożonej na dywanie w salonie najlepiej oświetli jednak plafon sufitowy albo żyrandol. Dlatego warto najpierw zastanowić się nad tym, jak i gdzie lubimy spędzać wieczór.

Kiedy już odpowiemy sobie na to pytanie, pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego oświetlenia.

Przy biurku

Jeżeli zdarza Ci się pracować wieczorami przy biurku lub jeżeli lubisz spędzać czas w ten sposób, czytając książki lub grając w gry komputerowe, rozważ koniecznie dobrej jakości lampę biurkową.

Na rynku znajduje się teraz sporo ciekawych rozwiązań. Od najprostszych lampek biurowych na regulowanych ramionach, po lampy bankierskie ze szklanymi kloszami czy wreszcie bardzo popularne ostatnio lampy ledowe. Która z nich będzie najlepsza dla Ciebie?

Jeżeli nie zajmuje Cię przeglądanie dokumentów finansowych albo akt sądowych, to lampę bankierską raczej odpuść. Dużo lepiej sprawdzi się zwykła albo ledowa lampa z regulowanym ramieniem. Taka lampa według norm higienicznych powinna gwarantować oświetlenie o natężeniu minimum 500 luksów. Idealnie, gdyby potrafiła też emitować światło o różnej temperaturze barwowej, najlepiej zbliżonej do światła naturalnego.

W łóżku lub w fotelu

Sytuacja wygląda inaczej, kiedy wolisz spędzać wieczory w wygodnym fotelu lub w ciepłym łóżku. Wtedy lepiej sprawdzi się lampa stojąca. Taka lampa to nie tylko nastrojowe oświetlenie – wzbogaci też Twoje mieszkanie przez swój designerski wygląd. Jak ją wybrać?

Lampa podłogowa powinna mieć stabilną podstawę, zwłaszcza jeżeli klosz jest szklany. W przeciwnym wypadku łatwo będzie ją przewrócić i zniszczyć. Zwróć też uwagę na jej kształt. Minimalistyczne metalowe czy szklane klosze łatwiej będzie czyścić. Wymyślne abażury z kolei ciekawie rozproszą światło. Dobrze, gdyby można było regulować jej wysokość i kąt nachylenia.

Pamiętaj też, że lampa stojąca nigdy nie powinna być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, a raczej oświetleniem wspierającym. Świetną opcją jest też regulacja jasności lampy, co pozwala na zbudowanie nastroju w wieczory, kiedy niekoniecznie chcesz czytać.

Na dywanie lub przy stole kuchennym

Często preferowanym sposobem spędzania zimowych wieczorów są gry planszowe. Rozkładamy je na dywanie w salonie lub na kuchennym stole, żeby pomieścić planszę i dać przestrzeń wszystkim uczestnikom rozgrywki.

Do oświetlenia dużej, płaskiej powierzchni najlepsze będą plafony sufitowe lub klasyczny żyrandol. Plafony sprawdzą się lepiej w niskich pomieszczeniach, ponieważ żyrandol zabierze nieco przestrzeni. Niewielkie plafony można według potrzeb rozmieścić w kilku punktach na suficie, z kolei żyrandole mają zazwyczaj 3-5 źródeł światła, co pozwala na dogodne oświetlenie pomieszczenia.

Oczywiście głównym kryterium przy wyborze plafonu lub żyrandola będzie kwestia estetyczna. Na rynku panuje duży wybór, dzięki czemu możemy dostosować rodzaj oświetlenia do wystroju naszego mieszkania.

Designerski plafon świetnie sprawdzi się w modernistycznych wnętrzach, natomiast elegancki żyrandol doskonale ozdobi stylowe, klasyczne pomieszczenia. W ofercie sklepów z oświetleniem dostępne są też kryształowe czy złote żyrandole, które dodatkowo podkreślą splendor Twojego domu.

Jeżeli nie masz pewności, czy wybrany element oświetlenia będzie dobrze pasowała do wystroju Twojego wnętrza, warto skonsultować taki zakup np. z architektem wnętrz, który doradzi Ci bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.

Podsumowanie

Być może tej zimy odkryjesz w sobie pasję do gier planszowych albo przeczytasz ważną dla Ciebie książkę, która tak długo leżała na półce, odsunięta przez inne obowiązki? Jedno jest pewne – przed długimi zimowymi wieczorami warto zadbać o komfortowe oświetlenie w domu, tak by codzienne aktywności, praca, nauka i rozrywka nie sprawiały kłopotu domownikom.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci wybrać oświetlenie, które będzie się wpisywać w Twój styl życia i odpowie na wszelkie potrzeby Twoje i Twoich bliskich. Niech ta zima będzie dla Ciebie pełna niezapomnianych wspomnień w domowym zaciszu.