Aranżacja nowoczesnego domu powinna uwzględniać zarówno aktualne trendy w wystroju wnętrz, jak i indywidualne potrzeby i upodobania mieszkańców. Ta zasada obowiązuje nie tylko w planowaniu umeblowania, ale również oświetlenia. Umiejętnie dobrane lampy to nie tylko praktyczne elementy, ale również efektowne i stylowe dodatki, które budują klimat wnętrza. Jak dobrać oświetlenie, aby dostarczało odpowiednią ilość światła i zachwycało wyglądem? Podpowiadamy!

Spis treści:

Stylowy salon

Salon to pomieszczenie, które pełni wiele funkcji. Jest wnętrzem reprezentacyjnym, w którym przyjmuje się gości i które sporo mówi o gospodarzach. Jednak powinno być też dopasowane do potrzeb, przyzwyczajeń i ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Oświetlenie salonu to spore wyzwanie, gdyż zazwyczaj jest to duże i przestronne pomieszczenie. Najważniejsze będzie w nim oświetlenie górne, które stanowi główne źródło światła. Może to być lampa sufitowa, montowana bezpośrednio do sufitu lub wisząca, zawieszona na dłuższym lub krótszym przewodzie. Jako że styl nowoczesny ma wiele twarzy, także lampy sufitowe mogą być różne – od prostych plafonów, po piękne, wiszące żyrandole. Doskonałą propozycję stanowi Sollux Ring – lampa z czterema źródłami światła, która występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i czarnym. Świetnie ozdobi każde wnętrze, zarówno nowoczesne, jak i klasyczne.

Lampy na suficie to jednak stanowczo za mało, by właściwie oświetlić całą przestrzeń w salonie. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na te miejsca, które wymagają dodatkowego źródła światła. Jeśli część salonu pełni funkcję jadalni, konieczne będzie umieszczenie dodatkowej lampy nad stołem, przy którym spożywa się posiłki. Dobrym rozwiązaniem jest lampa sufitowa wisząca z kloszem, który oświetli cały blat. Powinien on jednak znajdować się na takiej wysokości, aby nie utrudniać serwowania i konsumpcji. W salonie przyda się również lampa stojąca, umieszczona przy kanapie, fotelu lub innym meblu wypoczynkowym. W każdy styl wnętrzarski doskonale wpisze się model Aldex Aida, który umożliwia zmianę położenia klosza. Pozwala to na dostosowanie kąta padania światła do aktualnych potrzeb.

Planując oświetlenie salonu warto zadbać o to, by wszystkie źródła światła były do siebie dopasowane pod względem stylistyki. Przykładowo, jeśli decydujesz się na nowoczesny minimalizm, oświetlenie górne i uzupełniające powinno być utrzymane w tym samym tonie.

Klimatyczna sypialnia

Zdecydowanie inne zadanie niż salon, pełni w domowych wnętrzach sypialnia. To miejsce przeznaczone do relaksu, wypoczynku i wyciszenia. Wybierając oświetlenie, warto o tym pamiętać. Podobnie, jak w salonie, w sypialni przyda się światło górne – szczególnie, jeśli to pomieszczenie pełni jednocześnie funkcję garderoby i jest miejscem przechowywania wielu rzeczy. Przydatne będą również lampy bezpośrednio nad łóżkiem. Dobrze sprawdzą się kinkiety umieszczone na ścianie po obu stronach. W nowoczesnej sypialni świetnie będą wyglądać proste, minimalistyczne kinkiety typu reflektorki, ale jeśli zależy Ci na bardziej dekoracyjnym efekcie, możesz postawić na kinkiety kryształowe. Pod warunkiem, że będą pasowały do innych elementów wystroju.

Ergonomiczna kuchnia

Światło w kuchni pełni przede wszystkim funkcje praktyczne – musi dobrze oświetlać te miejsca, przy których przygotowywane są posiłki. Górne oświetlenie może przyjmować postać wiszącej lampy czy niedużego żyrandola, ale można również zdecydować się na oświetlenie punktowe – np. lampy ledowe w postaci prostych opraw montowanych bezpośrednio w suficie. Taki sposób oświetlenia sprawdzi się dobrze w niewielkich pomieszczeniach, a także w tych, które są pozbawione okien. W kuchni przydatne będzie również solidne oświetlenie blatów. Można je wykonać za pomocą specjalnych profili ledowych, które montuje się pod kuchennymi szafkami. Dostarczają sporo światła, a jednocześnie są prawie niewidoczne. Jeśli kuchnia jest jednocześnie jadalnią, zadbaj o dodatkowe źródło światła nad stołem.

Praktyczna łazienka

Planując aranżację świetlną łazienki pamiętaj, by zadbać nie tylko o ciekawy efekt, ale również o bezpieczeństwo. Łazienka jest pomieszczeniem mocno narażonym na działanie wody i wilgoci. Lampy powinny więc posiadać odpowiednią klasę szczelności. Nie zawsze to, co sprawdzi się w salonie czy w sypialni, będzie odpowiednim rozwiązaniem do łazienki. W tym pomieszczeniu warto stawiać na nowoczesny minimalizm – proste oprawy sufitowe, a także dodatkowe oświetlenie półek, wanny czy prysznica. Świetną propozycją będą lampy led w postaci estetycznych opraw lub profili, które dostarczają sporo światła, a jednocześnie są trwałe, wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia, na jakie narażone są w łazience. Szeroki wybór propozycji w tym zakresie znajdziesz w naszym asortymencie.

Podsumowanie

Bez względu na to, do jakiego wnętrza wybierasz oświetlenie, warto wybierać rozwiązania, które łączą w sobie wysoką estetykę i niepowtarzalny design z wysoką jakością wykonania i świetnymi parametrami technicznymi. Lampy w Twoich wnętrzach powinny być nie tylko stylowe i efektowne, ale również bezproblemowe w użytkowaniu i trwałe. Oświetlenie to inwestycja na długie lata – warto wybrać je dobrze, bazując na produktach od najlepszych producentów.