Praca w domu poza oczywistymi zaletami ma też swoje wymagania. Ciężko jest oddzielić godziny pracy od tych, które mamy zarezerwowane na domowe obowiązki czy przyjemności. W momencie, kiedy praca odbywa się jedynie w biurze poza naszym miejscem zamieszkania, nie jest to aż takie kłopotliwe, kiedy jednak zaczynamy swoje życie zawodowe mieszać z życiem domowym, łatwo przeciągnąć strunę w jedną albo w drugą stronę. Możemy pracować za dużo z powodu poczucia obowiązku lub za mało przez ciągle rozpraszające rzeczy, do których mamy dostęp.

W jaki sposób zatem urządzić biuro domowe tak, aby oddzielić strefę pracy od strefy wypoczynku? Jest to pytanie, na które spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć.

Od czego zacząć?

  1. Wybór miejsca

Pierwszą fazą przejścia do pracy zdalnej jest wyznaczenie sobie strefy stricte dla naszego domowego biura. Jeśli masz możliwość skorzystania z osobnego pomieszczenia, jest to najlepsze rozwiązanie. Dobrym wyborem jest miejsce, w którym długo utrzymuje się naturalne światło. Odpowiednio oświetlony pokój nie tylko wpłynie pozytywnie na Twój nastrój, lecz także będzie sprzyjać koncentracji i poprawi ergonomię pracy.

  1. Biurko

Urządzanie tej przestrzeni zacznij od biurka, czyli serca domowego biura. To przy nim spędzisz najwięcej czasu i to dookoła niego będziesz ustawiać pozostałe meble i układać akcesoria. Ustaw blat tak, żeby nie stał naprzeciwko okna. Światło odbijające się od monitora komputera jest często uciążliwe i męczące dla oczu. Dobrze jest więc ustawić swoje biurko bokiem do okna, oczywiście w miarę możliwości. Pamiętaj, by pulpit był na tyle duży, by pomieścić komputer, dokumenty oraz pozostałe sprzęty i akcesoria, z których korzystasz.

  1. Dobre dodatkowe oświetlenie to kolejny punkt prowadzący do sukcesu w odpowiednim ułożeniu naszego domowego biura. W przestrzeni biurowej świetnie sprawdza się oświetlenie szynowe, które można wygodnie regulować według potrzeb. Poza głównym światłem, które, aby zachować optymalne skupienie i energię, powinno być neutralne bądź odrobinę chłodniejsze (pamiętaj, że mocne przechylenie w albo ciepłe, albo zimne światło może powodować irytację lub półmrok w pomieszczeniu), należy pamiętać o świetle bezpośrednio nad biurkiem. Lampka biurowaw takiej sytuacji sprawdzi się idealnie – punktowo oświetli miejsce pracy.

Co przydałoby się przygotować poza wymienionymi elementami?

Oczywiście miejsce na materiały, z których się korzysta. Nie warto marnować czasu na bieganie po całym mieszkaniu w poszukiwaniu przydatnych dla nas przyborów, notatek czy teczek. Odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej powinna zawrzeć w sobie kilka półek, a może regał (w zależności od Twoich potrzeb) na przybory potrzebne do pracy, tak, żeby szybko i sprawnie móc odstawiać na bieżąco rzeczy na miejsca i zachować dookoła siebie czystość. Uporządkowane biurko jest często kluczowe do odpowiedniego poziomu skupienia, zatem zadbaj o to!

Organizacja domowego biura – w skrócie

Przede wszystkim pamiętaj, że to Twoje biuro i tylko Ty będziesz przy nim pracować, zatem dopasuj nasze rady do swoich potrzeb. Dobrze zbadaj, z jaką przestrzenią i możliwościami pracujesz i zoptymalizuj to miejsce według swoich potrzeb. Dobrze oświetlone, ciche miejsce ze wszystkimi potrzebnymi przyborami pod ręką brzmi jak doskonały scenariusz do poświęcenia się pracy zdalnej i osiągania w ten sposób pożądanych efektów.