Dla wielu Polaków pierwszy kontakt ze stylem skandynawskim następuje po wejściu do sieci magazynów IKEA albo sklepów JYSK. Skandynawskie wyroby są zatem bardzo rozpoznawalne, ale co decyduje o ich niesłabnącym powodzeniu?

Historia i cechy stylu skandynawskiego

Niewiele jest czynników, które kształtują nas równie mocno, co miejsce, w którym żyjemy. Skandynawowie od wieków zmagają się z surową przyrodą, długimi zimami i okresowym brakiem słonecznego światła. Trudne warunki życia wyeliminowały więc z listy ich potrzeb wszelkie oznaki zbytku. Istotę tego nurtu rozpowszechnił w swojej twórczości szwedzki malarz Carl Larsson (1853-1919). Obrazy przedstawiające codzienne zajęcia i wnętrze jego domu, podbiły serca Szwedów do tego stopnia, że współcześnie jest uznawany za ojca minimalistycznego stylu w aranżacji wnętrz. Podstawą jest w tym przypadku jasna kolorystyka, wynikająca z tęsknoty za słońcem. Dominuje zatem biel oraz odcienie beżu i szarości. Ożywiającymi elementami są natomiast kolorowe, pastelowe dodatki. Oczywiście bardzo ważna jest wygoda oraz funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Dominują naturalne, lokalnie pozyskiwane materiały, takie jak drewno, metal, kamień, tkaniny czy wiklina. Motywy dekoracyjne są z kolei wyraziste, mocne, geometryczne – w tym uwidacznia się umiłowanie porządku.

Jak oświetlić wnętrze w stylu skandynawskim?

Skandynawowie są domatorami, więc większość ich życia wiąże się z miejscem zamieszkania oraz najbliższą okolicą. Skandynawski dom jest jasny i w maksymalnym stopniu bazuje na naturalnym świetle. Jeżeli jednak występuje jego deficyt, wykorzystuje sztuczne oświetlenie wewnętrzne. Lampy w stylu skandynawskim o minimalistycznym designie sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, uporządkowanych i stonowanych. Skandynawowie starają się wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła dziennego, co przekłada się na brak zasłon czy firan w oknach. Trzeba pamiętać o tym, by oświetlenie było możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Wnętrza nie powinny być więc zalane jednolitym białym światłem. Dużo lepsze jest równomierne rozmieszczenie kilku punktów świetlnych, tak by zróżnicować oświetlenie w pomieszczeniu. Miejsca codziennej aktywności (np. salon, kuchnia) powinny zostać zaopatrzone w intensywne światła, ale w sypialni czy gabinecie może ono być nieco przytłumione. Wszystkie elementy w skandynawskim domu muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a zbędne dodatki czy akcesoria należy wyeliminować.

Lampy w stylu skandynawskim

Lampy skandynawskie mają przeważnie zaokrąglone, kuliste lub owalne kształty, a do ich wykonania standardowo wykorzystuje się połączenie metalu i elementów z drewna czy materiału. Abażury zazwyczaj są białe lub utrzymane w jasnych odcieniach szarości, beżu czy brązu. Lampy w stylu skandynawskim bardzo często wyposażone są w papierowe abażury. Sączące się przez nie światło staje się nieco żółte i bardzo ciepłe, a więc bardziej zbliżone do naturalnego. Rolę oświetlenia wewnętrznego w minimalistycznych wnętrzach niejednokrotnie odgrywają też kinkiety. Zamiłowanie designerów do ekologicznych rozwiązań sprawia, że lampy skandynawskie są wykonywane ręcznie lub z surowców pochodzących z recyklingu. Typowy dla tego stylu minimalistyczny design, może ograniczać się do prostej metalowej oprawy, klosza z przezroczystego, mlecznego lub przydymionego szkła, drucianej siatki, a nawet samej oprawki z osadzoną w niej żarówką. Lampy skandynawskie nawiązują też do stylu industrialnego, w którym widoczna jest ekspozycja metalu w postaci żelaza, miedzi lub mosiądzu o różnym stopniu wypolerowania. Prostota skandynawskiego stylu i minimalistyczny design sprawia, że niekiedy elementem dekoracyjnym lampy może być sama żarówka (np. z dekoracyjnie wygiętym żarnikiem).

Dlaczego styl skandynawski jest tak popularny w Polsce? Możliwe, że wynika to z zamiłowania do porządku i prostoty, z którymi skorelowana jest ponadczasowa wartość – ciepło domowego ogniska. Zapewne popularność tego typu dodatków związana jest też z tęsknotą za światłem słonecznym, którego mamy znacznie mniej niż przykładowo mieszkańcy południowej Europy.