Oświetlenie łazienki bez wątpienia wpływa na jej wygląd. Od tego, jak będzie oświetlona łazienka zależy w dużym stopniu komfort i wygoda użytkowania pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby w łazience znalazło się oświetlenie umożliwiające zrobienie makijażu, ale także takie, które będzie sprzyjało wieczornemu relaksowi i wyciszeniu. O czym koniecznie pamiętać szukając oświetlenia do łazienki?

Oświetlenie łazienkowe – najważniejsze zasady

Planując urządzenie albo remont łazienki, należy zdać sobie sprawę, że oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów jej wyposażenia. Bardzo często łazienka jest pomieszczeniem, które nie ma dostępu do naturalnego światła z powodu braku okien. W takich przypadkach sztuczne oświetlenie jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Dobre rozplanowanie instalacji oświetleniowych i wybór odpowiednich lamp wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i na przyjemność użytkowania łazienki.

Jest kilka zasad, które mają ogromny wpływ na funkcjonalność oświetlenia w łazienkach. Nie można o nich zapomnieć przy projekcie i jego realizacji.

  • Wybór odpowiedniej mocy żarówki. Szacuje się, że łazienka o powierzchni 6m2 powinna być oświetlona przynajmniej jedną żarówką o mocy 75W. Większe łazienki potrzebują żarówek o większej mocy lub kilku punktów świetlnych – oczywiście mowa tutaj o oświetleniu ogólnym.
  • Instalowanie poszczególnych źródeł światła na osobnych obwodach daje możliwość wyboru intensywności oświetlenia pomieszczenia w zależności od potrzeb. W przeciwnym wypadku nawet najlepiej rozplanowane strefy i punkty świetlne mogą nie spełnić swojej roli.
  • Warto pamiętać o wyborze oświetlenia łazienkowego z odpowiednią klasą ochrony oprawy. Produkty oznaczone stopniem ochrony IP44 lub wyższym z pewnością będą bezpieczne do użytkowania w wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka.

Oświetlenie łazienkowe o odpowiednim stopniu ochrony nie ogranicza wcale w wyboru oświetlenia. Bez problemu znaleźć można równie przepiękne kinkiety nowoczesne i bardziej klasyczne, które będą jednocześnie zdobiły i oświetlały łazienkę. Odpowiednią klasę ochrony mają także oprawy wpuszczane czy minimalistyczne reflektorki. Wybór oświetlenia łazienkowego z uwzględnieniem klasy bezpieczeństwa pozwala zrealizować projekt w każdym stylu.

Dlaczego łazienka powinna być dobrze oświetlona?

Warto pamiętać o tym, że łazienka, niezależnie od tego czy jest duża czy mała, powinna być podzielona na strefy. Podział ten dotyczy także oświetlenia. Najważniejszym punktem oświetleniowym w łazience jest strefa umywalkowa. To tu znajduje się lustro, które powinno posiadać odpowiednie oświetlenie. Doskonałego oświetlenia wymaga zarówno kobiecy makijaż, jak i męska poranna toaleta. Niezależnie od tego, dla kogo jest urządzana łazienka, oświetlenie lustra nad umywalką powinno być kwestią priorytetową. W tym wypadku wybór pozwala na pewną dowolność. Proponowanymi przez nas rozwiązaniami są:

  • podłużna lampa montowana nad lustrem, jak nowoczesny model Azzardo Dali 120 ,
  • kinkiety po obu stronach lustra na przykład model Globo Dalia o ciekawym designie,
  • oświetlenie sufitowe wiszące odpowiednio blisko lustra,
  • oświetlenie ledowe okalające lustro,
  • i inne.

Pamiętajmy, że dobre oświetlenie to ważny element udanej aranżacji. Oświetlenie jest nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale także podnosi komfort użytkowania. Poza oświetleniem ogólnym warto pomyśleć o dobrze dobranym oświetleniu poszczególnych stref w łazience. W przypadku lustra powinno być ono jasne i pozwalać na dobrą widoczność odbicia domowników. W strefie z wanną można pozwolić sobie na delikatne oświetlenie sprzyjające odpoczynkowi i wprowadzające w stan relaksu. W każdej łazience, ale też w każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć także oświetlenie ogólne dające neutralne światło i oświetlające całe pomieszczenie w jak najbardziej równomierny sposób. W przypadku oświetlenia górnego w łazience sprawdzą się plafony, a także listwy oświetleniowe.

Aranżacja wnętrza a wybór oświetlenia do łazienki

Podczas wyboru oświetlenia do łazienki ważna jest nie tylko jego użytkowość i funkcjonalność, ale i wygląd oraz dopasowanie do wnętrza. Oprawy świetlne, nawet te najprostsze, mogą szczycić się coraz lepszym designem, który znajdzie uznanie u osób o różnych gustach i oczekiwaniach estetycznych. Dobrze wybrane oświetlenie, jest jak wisienka na torcie w pięknie urządzonej łazience. To detal, na który zwraca się uwagę i który dopełnia całości projektu, podkreślając to, że łazienka jest jednorodna stylistycznie i dopracowana w najdrobniejszym szczególe.

Najciekawsze projekty

W zależności od preferowanej estetyki wybrane zostaną inne oprawy oświetleniowe. W przypadku nowoczesnych łazienek z pewnością warto pomyśleć o takich materiałach jak: szkło czy metal. Popularne są także oprawy z tworzyw sztucznych. W tym wypadku warto postawić na prostotę formy, która podkreśli jej nowoczesność. Oprawy typu Downlight czy kinkiety o minimalistycznym designie, jak Italux Ricky z pewnością będą wyglądać doskonale w nowoczesnym wnętrzu.

W zależności od preferowanej stylistyki można postawić także na oprawy drewniane lub imitujące drewno, jak lampa Globo Jaicy. Szyku i wystroju w stylu glamour dodadzą zdobne kinkiety w typie Markslojd Lysekil. Dobrze dobrane oświetlenie stanowi estetyczny atut każdej łazienki i jest niezwykle ważne dla jej funkcjonalności. Dekoracyjność i ozdobność oświetlenia w łazience może być wydobyta nie tylko przez ciekawe formy, ale także przez odpowiednio dobrane kolory, materiał czy jego fakturę. Istota dobrze dobranej oprawy świetlnej tkwi w szczególe i dobrym projekcie i to na nie warto zwracać uwagę, dokonując wyboru.

Warto pamiętać, że klimat i nastrój w łazience buduje nie tylko wygląd oprawy, ale także barwa światła i moc wybranej żarówki. Świadomie wybierając te elementy, można z powodzeniem zbudować odpowiedni nastrój w łazience, a także podnieść jej walory użytkowe, co jest równie ważne jak wygląd pomieszczenia. Dzięki temu oświetlenie będzie przez lata spełniać swoją funkcję i cieszyć oczy użytkowników łazienki.