Salon to jedna z najbardziej dynamicznych przestrzeni w domu. Living room z języka akcentuje, że tam właśnie tętni życie rodzinne. Pokój ten ma wiele funkcji. Często połączony z jadalnią. Służy do odpoczynku oraz spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nierzadko jest także miejscem pracy zdalnej. Aby te wszystkie funkcje mogły być dobrze spełniane, nowoczesny salon musi być dobrze oświetlony.

Oświetlenie główne

To równomierne oświetlenie, które wypełnia całe pomieszczenie. Nowoczesne lampy, poza głównym zadaniem, jakim jest dostarczenie światła do pokoju, wyposażone są w dodatkowe parametry:

  • czujnik ruchu – nie musimy martwić się włączaniem światła, np., gdy mamy zajęte ręce. Niektóre lampy wykrywają nawet drobne ruchy, takie jak przewracanie strony w książce czy ruch palców na klawiaturze,
  • odtwarzanie dźwięku – wyposażone w głośnik, którym można sterować telefonem poprzez funkcję Bluetooth,
  • regulacja natężenia – mocniejsze światło przyda się np. w czasie odkurzania, słabsze, gdy chcemy po prostu zrelaksować się na kanapie
  • zmiana barwy światła – w zależności od potrzeb od barwy ciepłej do zimnej, wszystko to możemy regulować przy pomocy pilota, nie ruszając się z fotela.

Oświetlenie zadaniowe

To lampy, które emitują kierunkowe światło. Doskonale sprawdzają się jako oświetlenie w czasie czytania lub pracy i nauce przy biurku. Czasami może pozornie się wydawać, że światło górne jest wystarczające. Warto się jednak wspomóc dodatkowym źródłem światła, aby lepiej się skupić i zmniejszyć zmęczenie oczu. Lampy stojące to idealne dopełnienie oświetlenia salonuProste w swojej formie, nie przytłaczają, lecz dodają indywidualnego charakteru.

Oświetlenie akcentowe

Na ten rodzaj oświetlenia warto zdecydować się, gdy chcemy zbudować przyjemny, intymny klimat lub zależy nam na nienachalnym oświetleniu, które delikatnie rozświetli przestrzeń. Możemy wykorzystać nowoczesne kinkiety lub taśmy ledowe w formie oświetlenia wpuszczanego.

Oświetlenie szynowe

Gdy na suficie jest tylko jedno przyłącze elektryczne (a zazwyczaj tak właśnie jest), a chcemy uzyskać kompleksowe oświetlenie salonu, to najlepszym wyborem jest oświetlenie szynowe. Na jednej szynie możemy umieścić różne rodzaje lamp. Zazwyczaj jest to kilka reflektorów, a każdy można skierować w odmienne miejsce w pomieszczeniu, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Nie jest tu potrzebne potrójny rodzaj oświetlenia (główne, zadaniowe i akcentowe), ponieważ te wszystkie funkcje przejmie oświetlenie szynowe. Oczywiście do takiego systemu szynowego potrzebne są kompatybilne lampy. Nie musi to być jednak jeden rodzaj. Z powodzeniem możemy zastosować lampy wiszące, spoty, panele typu downlight i inne.

Wyobraźmy sobie spot, który oświetla miejsce do czytania nad fotelem, dwie lampy wiszące z tkaninowym kloszem nad stołem. Do tego panele oświetleniowe eksponujące kolekcję zdjęć oraz panele typu downlight, które zapewniają podstawowe światło w pomieszczeniu – układ idealny!