Nadeszła wiosna – pora roku, która wyjątkowo sprzyja pracom w przydomowym ogrodzie. Chcąc uczynić go jak najpiękniejszym, musisz nie tylko zadbać o odpowiednią pielęgnację roślin czy stan kostki tworzącej w nim ścieżki. Kluczowe okazuje się również umiejętnie dobrane oświetlenie zewnętrzne. Ale na co tak właściwie warto postawić w jego przypadku? Jakie są trendy w tym roku i co wręcz musi się znaleźć w nowoczesnym ogrodzie? Odpowiadamy!

Lampy z czujnikami motywem przewodnim 2023 roku

Z uwagi na obecną sytuację związaną z wysoką ceną energii, warto postawić na trend oświetlenia z wbudowanym czujnikiem ruchu. W końcu oświetlenia w ogrodzie oczekuje się przede wszystkim wtedy, gdy się w nim przebywa. Dobrym rozwiązaniem popieranym przez architektów w tym roku jest rozdzielenie oświetlenia klimatycznego od funkcjonalnego. Polega to na wykorzystaniu pierwszego wariantu do stałego, ale lekkiego i nieposiadającego celu rozjaśnienia lub doświetlania ogrodu źródła światła. Jeśli chodzi o aspekt funkcjonalności, ma on na celu dostarczenie odpowiedniej ilości światła, ale tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W tej ostatniej roli doskonale sprawdzi się chociażby wyposażona w czujnik i wspierająca energooszczędne żarówki lampa Nowodvorski Rio Sensor. Niewielki kinkiet Trio Ebro sprawdzi się z kolei w nowoczesnym ogrodzie jako element jego stałego i budującego klimat oświetlenia. Wielbiciele bardziej klasycznych modeli docenią kinkiety przypominające latarnie, w tym roku cieszące się naprawdę dużym zainteresowaniem. Na tle innych wyróżniają się m.in. zewnętrzne lampy wiszące Nowodvorski Tybr lub model Amur – oba sprawdzające się w roli właśnie tych doświetlających.

Nacisk na energooszczędność

Ogrodowe oświetlenie w tym roku wprost musi być energooszczędne. Właśnie dlatego wśród trendów dominują lampy zewnętrzne ścienne, ale i wolnostojące z wymienną żarówką. Doskonałym przykładem jest kinkiet Rabalux Topeka, który można wyposażyć w dowolną żarówkę E27. Pozwala na to na wybór rozwiązania dekoracyjnego lub zużywającego mniej energii. Na energooszczędność ma również wpływ ilość źródeł światła – im jest ich więcej, tym więcej prądu będzie potrzebował konkretny element oświetlenia, lecz będzie przy tym wyglądał znacznie lepiej. Natomiast jedno źródło światła również jest w stanie sprostać oczekiwaniom – niezależnie od tego, czy będą one dotyczyły pełnego oświetlania, czy też zaledwie doświetlania. Doskonałymi dowodami na to są kinkiet Nowodvorski Don oraz lampa stojąca Rabalux Madrid. Obie wyśmienicie spełniają swoje zadania, a przy tym korzystają z zaledwie jednego źródła światła.

Czarne i nowoczesne akcenty

W tym sezonie w kontekście oświetlenia zewnętrznego króluje czerń – zwłaszcza w macie, który doskonale podkreśla otoczenie nowoczesnego domu. Czarne akcenty już teraz widać we wszystkich wychodzących od producentów modelach lamp, kinkietów, reflektorów oraz halogenów. Kolor ten sprawdzi się niemal w każdej aranżacji ogrodu, gdyż jest barwą dość uniwersalną. Inną cechą obecnie modnych lamp jest minimalizm, który doskonale uzupełni aranżację ogrodową. Nowoczesność wielu lamp i kinkietów objawia się również ich mobilnością. W opcjach pokroju Lucide Bran można w pewnym zakresie regulować kąt, pod którym ma padać światło. Podobne rozwiązanie można znaleźć w reflektorach zewnętrznych Markslojd Garden. Możliwość regulacji kąta oświetlenia jest doskonałym pomysłem, ponieważ pozwala zmieniać światło w zależności od tego, jak rozwija się ogród w trakcie roku. Wiosną, kiedy wszystko dopiero zaczyna się w nim budzić do życia, pokazanie jego uroków może wymagać innego oświetlenia niż latem, kiedy wszystko jest w pełni zielone.

Podsumowanie

Choć 2023 rok będzie dość specyficzny w kontekście oświetlenia ogrodu, głównie za sprawą stałego szukania oszczędności w zakresie energii, to na pewno nie będzie ubogi w ciekawe i nowoczesne rozwiązania. Możliwość wybrania żarówek energooszczędnych do większości modeli lamp pozwala na połączenie oszczędności wraz z dekoracyjnymi aspektami oświetlenia. Możesz postawić również na lampy, które uaktywniają się tylko podczas ruchu i stale zyskują swoją popularność szczególnie przy ścieżkach ogrodowych bądź wejściu do domu czy garażu.

W naszym asortymencie znajdziesz wiele propozycji, które doskonale oświetlą Twój ogród.  Oferujemy wyłącznie produkty najwyższej jakości, które są odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego sprawdzą się jako oświetlenie zewnętrzne przez cały rok.