Odpowiednie oświetlenie w salonie ma niebagatelne znaczenie. Poza funkcją użytkową pełni ono także rolę dekoracyjną. Może nadać pomieszczeniu charakter i wydobyć jego walory, a także zapewnić przyjemną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Już na etapie planowania aranżacji salonu i rozmieszczenia instalacji elektrycznej warto posiadać i uwzględnić koncepcję rozplanowania oświetlenia. Dzięki temu nie będzie konieczności dokonywania kosztownych i czasochłonnych zmian w późniejszym okresie. Dotyczy to zarówno lamp wiszących, żyrandoli i plafonów, jak również montowania kinkietów, a także usytuowania lamp podłogowych czy oświetlenia LED montowanego na przykład w suficie podwieszanym. Każde z tym rozwiązań wymaga bowiem odpowiedniego poprowadzenia instalacji elektrycznej.

Co należy wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia w salonie?

Podczas planowania oświetlenia salonu należy uwzględnić wiele aspektów. Ogromne znaczenie ma wielkość pomieszczenia – oświetlenie należy dopasować odpowiednio do potrzeb dużego i małego salonu. Zbyt mocne natężenie światła może zakłócać wypoczynek, który jest zwykle głównym celem przebywania w salonie. Poza tym rozmiar i ilość lamp i żyrandoli powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Ważne jest również, czy poza miejscem wypoczynku salon ma pełnić inne funkcje. Dość często poza strefą relaksu salon stanowi także miejsce pracy, spożywania posiłków, a nierzadko jest połączony z kuchnią lub aneksem kuchennym. Niekiedy zdarza się, że salon pełni także rolę pokoju gościnnego albo sypialni. Wszystkie te kwestie należy wziąć pod uwagę na samym początku planowania oświetlenia. Bowiem każda z tych stref wymaga innych warunków pod względem zapotrzebowania na światło i rodzaju oświetlenia.

Oświetlenie sprzyjające wypoczynkowi

Dobrze zastosować w salonie kilka różnych źródeł światła o różnej temperaturze, umożliwiając zmianę charakteru wnętrza, oczywiście o ile rozmiar pomieszczenia na to pozwala. Aby uniknąć problemu zbyt mocnego światła w salonie, można zastosować w centralnym punkcie kilkupunktowy żyrandol sufitowy ze światłem o ciepłej barwie, delikatnym i rozproszonym. Takie światło sprzyja wypoczynkowi. Jest to rozwiązanie stosowane w tradycyjnych, typowych salonach, odpowiednie także do sypialni. Dodatkowo na ścianach można rozmieścić kinkiety ze światłem o chłodnej barwie odpowiednie do pracy lub czytania. Zamiast kinkietów taki efekt mogą zapewnić lampy podłogowe.

Istotne, aby rozmiar żyrandola i lamp był odpowiedni do wielkości pomieszczenia. Pokaźne, bogate żyrandole lepiej będą się prezentowały w dużych salonach. Poza tym decydując się na kinkiety lub inne lampy obok żyrandola w małym salonie trzeba pamiętać, aby nie było ich zbyt dużo, mogą one wywołać bowiem efekt przytłoczenia. Warto zorientować się, czy lampy są elementem serii, tak aby zapewnić spójność całego pomieszczenia. Klasyczny, ozdobny żyrandol kojarzy się z tradycyjnymi salonami. W bardziej nowoczesnych wnętrzach być może lepiej sprawdzą się np. pojedyncze lampy wiszące, wśród których obecnie królują żarówki ozdobne wiszące na dłuższych kablach. Obecnie popularne są lampy z kloszami z drewna lub metalu.

Ciekawym i coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w salonach są plafony. To rodzaj lampy sufitowej montowanej bezpośrednio przy suficie, który dzięki swemu minimalizmowi wpisuje się w każdy styl wnętrzarski. Oczywiście wszystko zależy od wystroju i stylistyki salonu. Jeśli w salonie ma znajdować się stolik kawowy warto pomyśleć o nisko zawieszonej bezpośrednio nad nim lampie wiszącej. W okolicy sofy lub kanapy można także postawić lampę podłogową. W pomieszczeniu, w którym ma znajdować się telewizor należy zwrócić uwagę, aby światło nie odbijało się od niego. W salonie można także zastosować oświetlenie LED ukryte np. za listwą maskującą karnisz. Wówczas daje ono efekt delikatnego rozproszonego światła padającego na firankę. Podobnie ciekawym efektem jest montowanie listew przypodłogowych LED. Dość często stosowanym rozwiązaniem jest oświetlenie w suficie podświetlanym. Taki sufit daje bardzo szerokie możliwości tworzenia ciekawych form i ubogacania oświetleniem LED.

Oświetlenie w strefie jadalnianej i miejscu do pracy

Coraz częściej salon zawiera także strefę jadalnianą. Wówczas centralnym elementem tej przestrzeni jest stół. Nad nim dobrze zastosować odpowiednią lampę wiszącą, emitującą ciepłe białe światło, która będzie z jednej strony stanowiła oświetlenie podczas spożywania posiłków, a z drugiej element dekoracyjny w tak wyeksponowanym punkcie. Dobrze, aby była ona przysłonięta kloszem, umożliwiającym przytłumienie światła, tak, aby nie przysłaniało ono siedzących przy stole. Przyjmuje się, że lampa powinna być zawieszona na wysokości nie mniejszej niż 50 cm od blatu stołu, przy czym im większa jest powierzchnia blatu, tym wyżej powinna być ona zawieszona. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lampy umożliwiające regulację ich wysokości. Dzięki temu, można dostosować poziom zawieszenia do warunków jadalni. Często względy praktyczne wymagają także aby w salonie znalazło się miejsce do pracy. Przede wszystkim istotne jest, aby było ono dobrze oświetlone. Sprawdzą się tu lampy stojące lub biurkowe i kinkiety emitujące chłodne światło, białe lub błękitne, które sprzyja aktywności.

Zapewnienie praktycznego i odpowiedniego oświetlenia do salonu wymaga rozważań już na etapie planowania instalacji elektrycznej. Znaczenie będzie miało bowiem zarówno rozmieszczenie żyrandoli, lamp wiszących, jak również kinkietów i lamp podłogowych. Warto poświęcić na takie rozważania trochę czasu, zapoznać się z ofertą produktów oświetleniowych, gdyż odpowiednie światło może sprzyjać zarówno wypoczynkowi, jak i wszelkim aktywnościom podejmowanym w salonie. Poza tym salon zwykle stanowi wizytówkę całego domu lub mieszkania i miejsce, gdzie zapraszani są goście, a domownicy spędzają wiele czasu. Odpowiednio dobrane oświetlenie i to zarówno pod względem temperatury i natężenia światła, jak również właściwego wyboru lamp, żyrandoli, kinkietów czy plafonów, jak również temperatury światła może znacząco wpłynąć na atrakcyjność tego pomieszczenia i komfort przebywania w nim.