Polska stoi w obliczu największego od lat kryzysu na rynku surowców energetycznych. Braki w dostępności węgla i niepewność związana z dostawami gazu mają bezpośredni wpływ na ceny surowców, na czym cierpią zarówno odbiorcy indywidualni, jak i biznesowi. Jak przetrwać jesień i zimę, nie marznąc i jednocześnie nie bojąc się przyszłego rachunku za energię?

Dom ogrzewany piecem na węgiel – zima 2022

W 2022 roku węgiel stał się wręcz dobrem luksusowym. Nasz kraj jest w ogromnym stopniu uzależniony od węgla i gazu z Rosji. Tylko w 2021 roku Polska zakupiła od Rosjan ponad 6 milionów ton węgla. Gdy więc po inwazji Rosji na Ukrainę dostawy zostały wstrzymane, a UE zaczęła wprowadzać sankcje, Polska w krótkim czasie wpadła w poważne tarapaty – cena surowców od wielu miesięcy systematycznie idzie do góry. Najtrudniejsza jest oczywiście sytuacja osób palących w domu lub firmie węglem, którego nie sposób kupić, a gdy już się pojawi, ceny transakcyjne są kilkukrotnie wyższe niż przed rokiem. Problemem jest też kaloryczność sprzedawanego węgla, która jest daleka od oczekiwań – aby nie marznąć zimą w domu, trzeba kupić go więcej, po i tak już maksymalnie zawyżonej cenie.

Jak sobie radzić w tej trudnej sytuacji? Jakich alternatyw szukać? Dobrą inwestycją może się okazać przede wszystkim nowoczesny grzejnik elektryczny, który pozwoli częściowo uniezależnić się w domu od pieca węglowego i zapewnić ciepło w strategicznych pomieszczeniach.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać do domu, firmy lub mieszkania?

Wybór odpowiedniego grzejnika elektrycznego jest zależny od kilku parametrów:

  • wielkości pomieszczeń do ogrzania
  • energochłonności budynku
  • preferencji mieszkańców/pracowników.

Przyjmuje się, że na każdy m2 powinna przypadać moc grzejnika wynosząca od 60 do 200W. Duże różnice w potencjalnym zapotrzebowaniu są oczywiście związane ze stratami ciepła, które generowane mogą być przez energochłonność budynku i nieszczelność okien. Im większe więc straty ciepła, tym większa powinna być moc grzejnika. Do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 16m2, które jest odpowiednio izolowane, wystarczający będzie model o mocy 1000W – np. grzejnik konwektorowy BETA BETA5-BT-EP wyposażony w programator.

Z kolei gdy do ogrzania jest pomieszczenie o powierzchni 12m2, które cechują duże straty ciepła, może ono potrzebować mocniejszego urządzenia – takiego jak elektryczny grzejnik konwektorowy BETA BETA20-BT-EP 2000W P 39×152 z programatorem.

Elektryczne grzejniki konwektorowe mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić:

  • lekką konstrukcję – grzejnik niewiele waży i nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu jest łatwy w przenoszeniu i nadaje się nawet do ogrzewania małych pomieszczeń, jak sypialnie czy łazienki
  • estetyczny wygląd – nowoczesne grzejniki elektryczne cechuje eleganckie wzornictwo, dzięki któremu nie zaburza on starannej aranżacji wnętrz
  • efektywność – grzejniki konwektorowe nagrzewają się dużo szybciej niż olejowe, dzięki czemu są idealne dla osób, które chcą uzyskać komfort cieplny w maksymalnie krótkim czasie
  • walory użytkowe – grzejnik do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje po prostu dostępu do gniazdka elektrycznego, sprawdzi się więc właściwie wszędzie – w domu, mieszkaniu, na działce, w lokalu użytkowym lub biurze
  • koszt – zakup grzejnika konwektorowego nie jest dużym wydatkiem. Ceny tych produktów wahają się przeciętnie od 200 do 800 zł. Najtańsze są grzejniki o niedużej mocy, droższe będą te, którymi skutecznie można ogrzać nawet duże i energochłonne pomieszczenia.

Czy grzejnik elektryczny może być głównym źródłem ciepła?

Grzejnik elektryczny konwektorowy zwykle jest stosowany jako dodatkowe źródło ciepła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stanowił główną metodę ogrzewania w pomieszczeniu. W tym sezonie grzewczym wiele gospodarstw domowych i firm zdecyduje się na takie rozwiązanie. Będzie to dotyczyło tych osób, którym nie uda się kupić wystarczającej ilości opału na zimę, ale nie tylko. W wyjątkowo trudnej sytuacji znajdują się drobni przedsiębiorcy, którzy nie mogą liczyć na tarcze i dopłaty przewidziane dla konsumentów. Wielu z nich nie tylko nie kupi węgla przed zimą, ale i nie dostanie żadnej pomocy, która pozwoliłaby im podreperować firmowy budżet. Awaryjne rozwiązanie w postaci grzejnika elektrycznego, którym można ogrzać biuro lub niewielki lokal użytkowy, staje się w tej kryzysowej sytuacji prawdziwym ratunkiem przed zimnem.

Zakup grzejnika elektrycznego w 2022 roku jest jedną z lepszych inwestycji, które może poczynić posiadacz nieruchomości opalanej węglem, ale nie tylko. Jest to dobra opcja dodatkowa dla domów i mieszkań ogrzewanych gazem. Ponieważ grzejnik konwektorowy potrzebuje dosłownie kilku minut, aby osiągnąć optymalną temperaturę grzania, jest dobrym sposobem na szybkie ocieplenie łazienki, pokoju dziecięcego lub gabinetu w wyjątkowo chłodne dni i mroźne noce. Warto mieć pod ręką takie rozwiązanie jako alternatywę dla centralnego ogrzewania, co pozwoli na zoptymalizowanie rachunków i podniesienie komfortu cieplnego domowników.