O wentylacji wiemy na ogół tyle, że powinna być. Intuicyjnie rozumiemy, że nadmiar dwutlenku węgla i wilgoci w użytkowanych pomieszczeniach jest szkodliwy. Tymczasem zagadnienia wentylacji pomieszczeń i optymalizacji warunków cieplno-wilgotnościowych są regulowane przepisami prawa i stanowią szeroką dziedzinę wiedzy inżynierskiej. Czym zatem jest wentylacja? W najprostszy sposób można określić ją jako proces wymiany zużytego powietrza na świeże odbywający się w zamkniętej przestrzeni. Szczególnie istotna jest tam, gdzie stale przebywa wiele osób i/lub nie ma możliwości naturalnej wymiany. Powstająca wtedy ilość pary wodnej i dwutlenku węgla, który może nawet kilkakrotnie przekroczyć dopuszczalne normy, znacząco wpływa na komfort i zdrowie ludzi.

Wentylacja i jej rodzaje

Wyróżniamy kilka podstawowych typów:

  • grawitacyjna (naturalna). Bardzo prosta, a jej wydajność opiera się głównie na różnicy temperatur i ciśnień pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym. Gwałtownie spada latem i w sytuacji uszczelniania mikroszczelin w drzwiach i oknach.
  • mechaniczna nawiewna, nawiewno-wywiewna, wywiewna. Jest obecnie najwydajniejszym sposobem wentylowania pomieszczeń, gdzie ruch powietrza jest wymuszony poprzez wentylatory,
  • mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) to wentylacja mechaniczna rozbudowana o wymiennik ciepła.

Ciepło, cieplej… pleśń

Wszyscy lubimy, gdy w naszym otoczeniu czuć komfortowe ciepło. Jednak subiektywne odczuwanie zawsze wiąże się z ilością pary wodnej, zawartej w powietrzu. Specjaliści nazywają to „temperaturą odczuwalną”, którą oblicza się z uwzględnieniem wilgotności i prędkości ruchu powietrza.

Jeżeli zatem w niemalże szczelnym pomieszczeniu podniesiemy temperaturę, ilość wilgoci zawartej w powietrzu proporcjonalnie się zwiększy, a nasze odczuwanie ciepła nie ulegnie poprawie. Wzrost wilgotności obserwujemy wtedy na przegrodach zewnętrznych (głównie oknach, ale także niedocieplonych ścianach) w postaci skroplin kondensujących się w miejscu styku ciepłego powietrza z zimną powierzchnią. W konsekwencji, osiadające na zawilgoconym podłożu zarodniki, powodują zagrzybienie, a problem uwypukla się w pomieszczeniach o dużej ilości oparów (łazienki, kuchnie, pralnie).

Co zrobić, by cieszyć się świeżym powietrzem?

Budując nowy dom, jesteśmy w komfortowej sytuacji, gdyż możemy zaprojektować i wykonać system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Co jednak zrobić, gdy mieszkamy w kamienicy, bloku czy innym lokalu, gdzie takiej możliwości nie mamy?

Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie prostych systemów, opartych na rurach z tworzywa o niewielkich przekrojach lub wentylatora domowego. Szeroką gamę wentylatorów elektrycznych Awenta znajdziecie w naszej hurtowni elektrycznej online. Wśród naszych artykułów elektrycznych znajdziecie wszystkie niezbędne komponenty – przewody, kształtki, kolana, redukcje, kratki i maskownice, z których łatwo można zmontować prosty i wydajny układ wentylacji mechanicznej.

O czym należy pamiętać?

Przy montażu wentylatora wywiewnego należy zadbać o nawiew. Gdy nie skompensujemy ilości wywiewanego powietrza wentylacja nie zadziała prawidłowo. Jeśli dotyczy to wentylatora wywiewnego w łazience niezbędnym minimum będzie wykonanie podcięcia w drzwiach lub montaż kratki o właściwiej powierzchni otworów. Odpowiednia powinna też być wydajność wentylatora, którą dobiera się jako iloczyn kubatury pomieszczenia i zalecanej ilości wymian powietrza na godzinę. Przy dużej wilgotności należy zastosować wentylator łazienkowy, który jest zabezpieczony elektrycznie do poziomu IPX4 – w naszej ofercie znajdziecie różne modele tego typu urządzeń. Marka Awenta proponuje m.in. wentylatory z wyłącznikiem czasowym, sznurkowym, a nawet z czujnikiem wilgoci.

Ważne jest też, aby wykonać izolację cieplną przewodów przechodzących na zewnątrz budynku, gdyż duża różnica temperatur w okresie jesienno-zimowo-wiosennym będzie powodowała powstawanie skroplin i zawilgocenie ściany.

Aspekty prawne

W niektórych sytuacjach wymuszanie przepływu powietrza, poprzez montowanie wentylatora na przewodach wentylacji grawitacyjnej, może być zabronione przepisami prawa, przepisami zarządcy budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Wiedzieć musimy także, że niektóre prace nie obejdą się bez zgody członków wspólnoty lub zarządcy. Dotyczy to głównie sytuacji, gdzie nasze działania ingerują w części użytkowane wspólnie (korytarz, elewacja, dach).

Jeżeli jesteśmy użytkownikami kotła gazowego lub pieca na paliwo stałe, umieszczonego w łazience, pod żadnym pozorem nie możemy montować w tym pomieszczeniu wentylatora wyciągowego! Grozi to zaburzeniem ciągu kominowego lub powstaniem ciągu wstecznego i śmiertelnym zatruciem czadem! Najlepiej będzie każdorazowo konsultować nasze zamiary z uprawnionym kominiarzem.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, łatwo jest skonkludować, że prawidłowo działająca wentylacja to wręcz konieczność, a jej zapewnienie nie musi wiązać się z wielkim wysiłkiem lub kosztami.