Stworzenie domowej strefy relaksu to marzenie wielu osób. Jednak nie dla każdego musi oznaczać to samo, ponieważ taką przestrzeń można zorganizować w wielu miejscach. Jeśli zależy Ci na stworzeniu strefy relaksu na świeżym powietrzu, możesz przeznaczyć na to przestrzeń w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Przeszkodzą z pewnością nie będzie również mieszkanie o małym metrażu, jeśli wszystko dobrze zaplanujesz. Poznaj praktyczne porady oraz propozycje z naszego asortymentu, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja w Twojej domowej strefie relaksu.

Gdzie można zorganizować strefę relaksu?

Strefa relaksu to pojęcie względne – każdy traktuje je nieco inaczej. Dla większości osób taka przestrzeń to miejsce wyciszenia, z przygaszonym światłem i nastrojową muzyką. Dla wielu jej symbolem są niewielkie lampy z drewna, które da się przyciemniać. Inne osoby zaś strefę relaksu kojarzą z mocnym światłem, słuchawkami na uszach oraz widokiem na ruchliwe miasto. Właśnie dlatego przy tworzeniu domowej strefy odpoczynku warto dostosować ją idealnie do swoich potrzeb, aby faktycznie mogła w przyszłości stworzyć odpowiedni klimat.

Urządzanie strefy relaksu – praktyczne porady

W domowej strefie relaksu niezwykle ważną rolę odgrywa miejsce, które zostało wybrane. Dopiero po wyborze odpowiedniej przestrzeni, powinien następować przegląd ciekawych akcesoriów i dodatków. Powierzchnię do relaksu warto zaplanować wcześniej. Inne wybory będą podejmowane w przypadku mieszkania o małym metrażu, a zupełnie inne w ogromnym ogrodzie lub na tarasie. Przy aranżowaniu strefy relaksu, warto kierować się swoim gustem oraz tym, co rzeczywiście Cię relaksuje. W każdym przypadku jednak to oświetlenie powinno być Twoim priorytetem. Odpowiednio dobrane, nada każdej przestrzeni klimatu oraz właściwie odkryje jej relaksacyjne walory.

Małe mieszkanie

Aktualne trendy mieszkaniowe kładą nacisk na surowość w formie i kolorystyce. Dominuje czerń, a w kontekście oświetlenia przodują lampy rustykalne. Takie połączenie doskonale sprawdzi się do urządzenia domowej strefy relaksu w małym mieszkaniu, dlatego warto wziąć je pod uwagę. Mając mieszkanie o małym metrażu, staraj się połączyć relaksacyjne właściwości każdego z elementów dekoracyjnych, z ich praktycznością. Możesz na przykład postawić na plafon w stylu Trio Marley – koniecznie z wieloma źródłami światła i co najmniej dwoma obwodami. Te ostatnie pozwolą Ci zapalać światła dwustopniowo i dopasować je do tego, co aktualnie robisz. Relaks wymaga mniejszego oświetlenia niż praca w kuchni, a to rozwiązanie umożliwia swobodne przełączanie między praktycznym i relaksacyjnym zastosowaniem. Do strefy relaksu idealnie może się również nadać kinkiet w stylu Maxlight Organic W0153D – ściemnialny, pozwoli Ci dobrać natężenie światła do swojego aktualnego nastroju.

Balkon

Balkon jest miejscem, które sprawdza się doskonale jako strefa relaksu. Zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Daje również spore możliwości, jeśli chodzi o tworzenie relaksacyjnego klimatu. W tym przypadku możesz postawić na praktycznie dowolny kinkiet, również ten, który nie będzie prezentować najwyższej klasy wodoszczelności – balkony są zazwyczaj kryte dachem, bądź innym balkonem w przypadku bloku. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby wybrane oświetlenie było odporne na warunku atmosferyczne, postaw na kinkiet zewnętrzny Nowodvorski Rio 4424, który łączy w sobie wszystko, czego można oczekiwać od oświetlenia zewnętrznego. Do strefy na balkonie możesz też wybrać wiele innych akcesoriów, które umożliwiają zbudowanie nastroju i będą praktycznymi kompanami na ciepłe popołudnia oraz chłodniejsze wieczory.

Taras

Będąc w posiadaniu większego tarasu, masz też olbrzymie pole manewru w kontekście uczynienia z niego strefy relaksu. Wyborem numer jeden jest tutaj kinkiet zewnętrzny Nowodvorski Amur, doskonale radzący sobie z budowaniem atmosfery. Na tarasie możesz zadbać również o wygodne siedzisko, a kontakt z naturą zapewnią Ci odpowiednio dobrane, posadzone rośliny. Relaks wieczorem może umilić dobrze dobrany spot zewnętrzny (na przykład model Nowodvorski Rock 3406), a w godzinach porannych – śpiew ptaków. Taras to zwykle sporo miejsca do zagospodarowania. Miejsca, które z samych założeń powinno służyć relaksowi.

Ogród

W przypadku urządzania strefy relaksu w ogrodzie, z całą pewnością docenisz kinkiety zewnętrzne, przystosowane do działania właśnie na świeżym powietrzu, potrafiące tak oświetlać, jak i zaledwie doświetlać określone miejsce. W ich przypadku zdecydowanie królują modele LED, które zapewniają odpowiednią ilość światła, przy niskim zużyciu energii. Warto wspomnieć, że tego typu modele lamp bardzo często mają możliwość regulacji. Przykładem może być Spotline Sitra – lampa, której zmiana oświetlenia może odbywać się w dowolnym kierunku. Takie kinkiety to prawdziwy must have dla osób, które chcą rządzić strefę relaksu w ogrodzie.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jakie miejsce przeznaczysz na domową strefę relaksu, jej podstawą zawsze powinno być oświetlenie. To ono jest odpowiedzialne za stworzenie odpowiedniej atmosfery relaksacyjnej. Pamiętaj więc, aby dobrać je umiejętnie i adekwatnie zarówno do swoich preferencji, jak i do możliwości, które daje Ci docelowe miejsce strefy. W naszym asortymencie znajdziesz liczne propozycje, które doskonale sprawdzą się do przestrzeni relaksacyjnych, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Odpowiednio dobrane oświetlenie, wraz z innymi dodatkami sprawią, że spędzanie czasu w domowej strefie relaksu już zawsze będzie czystą przyjemnością.