Lampa nad lustrem to kluczowy element każdego domu, który może wpłynąć na jego funkcjonalność oraz styl. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli Ci na precyzyjne wykonanie codziennych czynności, takich jak golenie czy makijaż, a jednocześnie będzie doskonałym dodatkiem dekoracyjnym. Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia może być trudny, dlatego przedstawiamy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Lampa nad lustro – dlaczego jest ważna?

Lampa nad lustro jest ważnym elementem aranżacji łazienki i służy nie tylko do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, ale przede wszystkim do zapewnienia odpowiedniego światła w trakcie wykonywania codziennych czynności higienicznych. Prawidłowo dobrane lampy nad lustro zapewnią równomierne oświetlenie twarzy oraz wyeliminują niekorzystne cienie. Dzięki temu korzystanie z łazienki stanie się komfortowe, a efekt końcowy wykonywanych czynności będzie bardziej zadowalający. Lampy nad lustro są także ważnym elementem dekoracyjnym, który może wpłynąć na wystrój całej łazienki. W zależności od wyboru, lampy mogą nadawać pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, bądź też wprowadzać do niego klimat klasyczny lub retro.

Jak dobrać lampę wiszącą nad lustro do pomieszczenia?

Dobór lampy wiszącej nad lustro zależy od wielu czynników, takich jak styl pomieszczenia, wielkość i kształt lustra oraz wysokość sufitu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru:

 • Wielkość lustra i lampy – lampa powinna być proporcjonalna do wielkości lustra oraz dawać optymalne oświetlenie.
 • Wysokość sufitu – jeśli sufit jest niski, należy wybrać lampę, która nie będzie przytłaczać pomieszczenia. Z kolei w wysokim pomieszczeniu można zastosować bardziej efektowny wariant.
 • Styl pomieszczenia – lampę nad lustro należy dobrać do stylu pomieszczenia, aby uniknąć zbyt dużej różnorodności, która wpłynie negatywnie na odbiór wizualny przestrzeni.
 • Rodzaj oświetlenia – lampa powinna dawać wystarczającą ilość światła do codziennego użytku, ale nie powinna być też zbyt jaskrawa, gdyż może powodować odblaski w lustrze.
 • Umiejscowienie – warto pamiętać, że lampa powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości, tak aby nie rzucała cienia na twarz podczas codziennego użytku lustra.

Lampa wisząca nad lustro – szeroki wybór

Lampy wiszące to popularny wybór do użytku nad lustrem, ponieważ dają wiele możliwości projektowych i oświetleniowych. Możesz postawić na bardziej designerskie warianty, które świetnie sprawdzą się w przypadku przestrzeni urządzonych w nowoczesnym stylu. Jeśli jesteś fanem drewnianych dodatków, wybierz lampy wiszące z drewna. Przy tym wariancie należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu, gdyż drewno jest materiałem dość wymagającym. Lampy z abażurem zapewniają mniej światła i nadają się idealnie do mniejszych pomieszczeń. Lampy w stylu industrialnym to ciekawa propozycja dla osób, które lubią oryginalne rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że nie dają zbyt dużej ilości światła, dlatego ten wybór należy dobrze przemyśleć.

Lampa wisząca nad lustro – montaż

Aby lampa służyła jak najdłużej, należy odpowiednio ją zamontować. Można zrobić to samodzielnie, gdyż cały proces nie jest zbyt skomplikowany. Oto instrukcja w kilku krokach:

 • Wybierz odpowiednią lampę i żarówkę – przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że wybrana lampa i żarówka pasują do stylu pomieszczenia i spełniają wymagania dotyczące mocy i rodzaju oświetlenia.
 • Określ umiejscowienie – zdecyduj, gdzie dokładnie chcesz umieścić lampę nad lustrem. Pamiętaj, aby zachować proporcje, by unikać odblasków.
 • Oznacz punkt mocowania – użyj poziomicy, aby oznaczyć miejsce na ścianie, gdzie zamocujesz uchwyt lampy.
 • Zamontuj uchwyt – po umiejscowieniu uchwytu, umocuj go do ściany, używając odpowiednich narzędzi, takich jak wiertarka i wkręty. Upewnij się, że uchwyt jest stabilny i mocno przylega do ściany.
 • Podłącz przewody – podłącz przewody lampy do przewodów zasilających zgodnie z instrukcją montażu. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, warto skonsultować się z elektrykiem, by uniknąć zwarć elektrycznych.
 • Zamocuj lampę – przymocuj lampę do uchwytu według instrukcji montażu. Upewnij się, że lampa jest stabilna i mocno zamocowana.
 • Przetestuj lampę – przetestuj lampę, upewniając się, że działa poprawnie i nie ma problemów z połączeniem elektrycznym.
 • Ustaw kierunek światła – ustaw kierunek światła w taki sposób, aby oświetlenie było równomierne i nie powodowało odblasków w lustrze.

Lampa nad lustro – trendy

Najpopularniejsze trendy w lampach wiszących nad lustrem to minimalistyczny design, metaliczne wykończenia, nietypowe kształty, szklane klosze oraz styl industrialny. Każdy z tych trendów oferuje wiele różnych możliwości, które pozwalają dostosować oświetlenie do stylu i charakteru pomieszczenia. Oto kilka naszych propozycji:

 • Zuma Line Pure-cosmo – propozycja idealna do minimalistycznych wnętrz
 • Alfa Liberty – wisząca lampa o ciekawym designie z dwoma źródłami światła
 • Alfa Flesz – bursztynowa lampa, która nada wyjątkowego stylu w każdym wnętrzu
 • Lucide Cintra – eleganckie rozwiązanie, składające się z pięciu źródeł światła
 • Nowodvorski Laser – minimalistyczny pomysł na oświetlenie

Zachęcamy do zapoznania się z całym katalogiem lamp wiszących, który obfituje w wiele propozycji. Oferowane przez nas produkty można dobrać do każdego stylu wnętrzarskiego, a dzięki wysokiej klasy materiałom zachowają swoje walory estetyczne i techniczne na długi czas.