W każdym gospodarstwie domowym użytkowane jest kilka lub kilkanaście żarówek, które generują określone zużycie prądu. Zastosowanie energooszczędnych źródeł światła oraz racjonalne zarządzanie oświetleniem pozwoli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali całego roku.

Jak zmniejszyć opłaty za oświetlenie?

Aby obniżyć opłaty warto wyłączać oświetlenie w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Bardzo powszechny nawyk pozostawiania zapalonych lamp w całym domu przekłada się niestety na duże rachunki za energię elektryczną. Należy bezwzględnie pamiętać również o gaszeniu światła w ogrodzie, w piwnicy czy w garażu. W miejscach tego rodzaju dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika ruchu, który uruchamia źródło światła tylko w razie potrzeby. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu zużycia prądu, z pewnością warto zdecydować się na wymianę tradycyjnych żarówek na wersje bardziej energooszczędne. Oświetlenie wewnętrzne (konkretnie ilość źródeł światła, ich natężenie i kolorystyka) powinno być odpowiednio dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Mocna żarówka z pewnością niezbędna będzie w kuchni, ale już w sypialni lepiej sprawdzą się modele o mniejszej mocy z funkcją ściemniania. Jeżeli jesteśmy na etapie budowy domu lub remontu mieszkania, warto rozważyć zlokalizowanie części użytkowej od południowej, lepiej doświetlonej strony budynku. Zapewne pozwoli to zmniejszyć częstotliwość i intensywność użytkowania sztucznych źródeł światła.

Rodzaje energooszczędnych źródeł światła

Jeśli stosunkowo często przebywamy w danym pomieszczeniu lub potrzebujemy w nim odpowiednio mocnego oświetlenia, dobrym wyjściem będzie zakup świetlówek kompaktowych. Przy identycznym poborze mocy co standardowa żarówka, wytwarzają one bowiem znacznie silniejsze światło. Tego typu żarówki energooszczędne zapewniają wydłużony czas pracy, dlatego są znacznie trwalsze i bardziej wydajne niż tradycyjne źródła światła. Ponadto świetlówki kompaktowe zapewniają szeroki wybór strumienia świetlnego oraz temperatury barwowej światła.

Natomiast najlepszym zamiennikiem tradycyjnych żarówek są żarówki energooszczędne LED (ang. light emitting diode), które można dopasować do każdego typu gniazda, lampy czy oprawy. Żarówki LED są dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych, występują w wielu kształtach, takich jak klasyczna bańka, kulka, świeczka czy reflektor, oraz w zróżnicowanych barwach (ciepła, neutralna i zimna). Warto dodać, że jasność takiej żarówki zależna jest od ilości emitowanych przez nią lumenów. Energooszczędne żarówki LED gwarantują niskie zużycie energii elektrycznej oraz ponadprzeciętną żywotność. Pobór energii elektrycznej jest w tym przypadku prawie 10 razy mniejszy niż przy tradycyjnych źródłach światła. Ponadto żarówki LED nie nagrzewają się, wykazują odporność na wstrząsy i inne uszkodzenia mechaniczne oraz nie emitują promieni UV. Są to nie tylko ekologiczne i bezpieczne dla ludzkiego zdrowia źródła światła, ale również praktyczne i uniwersalne rozwiązania, które dopasujemy do swoich potrzeb.

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na ekonomiczne źródła oświetlenia, takie jak żarówki LED, które nie tylko pozwalają znacznie obniżyć koszty zużycia prądu, ale są również przyjazne dla środowiska naturalnego. Optymalizacja zużycia prądu wymaga także instalacji czujników ruchu czy gaszenia światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy.