Posiadanie własnego gabinetu w domu to komfort, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Tymczasem rozwój wolnych zawodów i jednoosobowych działalności gospodarczych, różnorodność zainteresowań czy naturalne pragnienie posiadania własnej, prywatnej przestrzeni, wymusza konieczność aranżacji domowego gabinetu.

Jak urządzić domowy gabinet?

Bardzo często zdarza się, iż pomimo wygospodarowania w mieszkaniu specjalnego pomieszczenia na gabinet, z biegiem czasu zamienia się on w rodzinną graciarnię. Z tego powodu, aby zachować podstawową funkcję pomieszczenia biurowego, warto umeblować je zgodnie z przeznaczeniem. Warto też zachować spójną aranżację narzucając miejscu określony charakter. Rozmiar i styl biurka zazwyczaj warunkuje wystrój całego gabinetu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się styl klasyczny, nowoczesny, retro lub glamour. Do podstawowego wyposażenia domowego biura zapewne należy również wygodny fotel, pojemna biblioteczka i przeszklona witrynka.

Ważnym elementem jest także odpowiednia kolorystyka gabinetu. Projektanci zalecają w tego typu przestrzeniach barwy stonowane i uspokajające, takie jak butelkowa zieleń, wszelkie odcienie beżu, burgundy czy brązy. Ściany powinny stanowić bazę dla mebli i dodatków. W gabinecie nie powinno się stosować wielobarwnych tekstyliów, takich jak dywany, zasłony czy poduszki, gdyż mogłyby one rozpraszać i zaburzać ogólną harmonię pomieszczenia.

Bardzo starannie należy dobrać też odpowiednie oświetlenie. W gabinecie najlepiej sprawdzą się lampki biurkowe, lampka z klipsem oraz lampka stojąca pokojowa. Źródło światła umiejscowione na suficie, w centralnej części pomieszczenia może okazać się jednak niewystarczające do efektywnej pracy. Lampki biurkowe z ozdobnym, regulowanym kloszem lub mobilna lampka z klipsem, w razie potrzeby doświetlą wybraną część biurka.

Niezbędne dodatki

W miarę możliwości w domowym gabinecie powinna znaleźć się także strefa do mniej oficjalnych spotkań. Niewielki stolik kawowy z wygodnymi fotelami może być również alternatywnym miejscem do pracy. Zapewne warto zainwestować też w barek, szafę pancerną na dokumenty czy odpowiednie nagłośnienie. Eleganckie poduszki, klasyczny dywan, proste zasłony, pamiątki z zagranicznych podróży czy zdjęcia bliskich będą dobrym urozmaiceniem aranżacji domowego gabinetu.

Urządzenie domowego biura w sposób funkcjonalny i estetyczny stanowi nie lada wyzwanie. W każdym przypadku warto pamiętać o podstawowych meblach, stonowanej kolorystyce, właściwym oświetleniu i oryginalnych dodatkach.