Kuchnia to newralgiczne pod względem oświetlenia pomieszczenie każdego domu. Mimo, że aktualne trendy stawiają głównie na estetykę i wygląd nowoczesnych kuchni to jednak w ich wypadku nie można w żaden sposób zapomnieć o bezpieczeństwie i funkcjonalności. Elegancja i design to rzeczy niezwykle ważne, ale w przypadku pomieszczeń użytkowych, nie można zapominać o ich głównej funkcji. Kuchnia wymaga oświetlenia, które umożliwi szybką i sprawną pracę przy przygotowaniu posiłków – jest to o tyle ważne, że bardzo często korzystamy z niej także po zmroku lub o świcie. Niemniej samego wyglądu lamp także nie można pominąć – jakby nie patrzeć estetyka to również część komfortu pracy.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni? Tak naprawdę bardzo wiele zależy od samego układu mebli i urządzeń oraz powierzchni pomieszczenia.

Lampa w dobrym stylu

Najważniejszym punktem świetlnym w kuchni jest centralna lampa, która zapewnia dobre oświetlenie przez większość czasu, gdy przygotowujemy posiłki. Kwestia wystroju jest rzeczą dość indywidualną, ale dopasowanie odpowiedniego oświetlenia to kluczowa sprawa jeżeli chodzi o dopełnienie i zaakcentowanie dobrej pracy architekta. Aktualnie sterylna biel i minimalistyczne podejście do wystroju kuchni zostają zastąpione przez modne style awangardowe, skandynawskie i industrialne. Do takich kuchni zwyczajny płaski plafon niezbyt się nadaje – brak mu odpowiedniego charakteru. W takich pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się nowoczesne lampy. Styl loftowy łączy w sobie nowoczesność z wystrojem wzorowanych na amerykańskiej awangardzie lat 50tych. Tutaj najlepiej sprawdzi się lampa wisząca w fabrycznym stylu – przykładami doskonałych wzorów mogą być lampy industrialne Argon Eufrat  i Argon Calvados, które idealnie sprawdzą się w kuchni modernistycznej.

283dcfecd7e68195811957b602ff4fb8

09be73a8f8b8a05aa2b4ea687f0287f5

Kuchnia niebanalna

Architekci coraz częściej wracają też do wyposażenia w kolorze miedzi – to nawiązanie do pięknych i stylowych miedzianych patelni, które dawniej zwisały nad każdym piecem. Miedź to również idealny pomysł na urządzanie kuchni w stylu industrialnym lub loftowym – nawiązuje ona do pofabrycznych i technologicznych akcentów właściwych tej stylistyce. Pod katem oświetlenia dobrze jest również nawiązać do baterii czy dekoracji – chociaż niekoniecznie trzeba sięgać po skostniałą klasykę. Na przykład nowoczesna lampa wisząca Eglo Trend Vintage łączy w sobie urok miedzi z nowoczesnym kształtem oprawy.

b12886e9beefb90f74c2503bf2a7d1c8

Dostępna jest ona także w innej wersji kolorystycznej, która nawiązuje do pastelowych barw znanych z lat 70 – takie rozwiązanie sprawdzi się także idealnie w jasnej i przestronnej przestrzeni kuchni w stylu skandynawskim.

244d531e0687b2c7a226860ed7f0fee0 Lampa w stylu industrialnym to idealny dodatek dla kuchni gdzie postawiono na ciekawe faktury ścian – np. imitację surowy klinkier czy imitację cegły. Idealna w tym wypadku może być lampa z dużym kloszem stylizowana na styl przemysłowy. Doskonale sprawdzą się w tym wypadku stonowane szarości i akcenty metalowe – jak w przypadku lampy Argon Margerita.

 c9ebda431c1ec6acf9829534230011d7

W miejscu gdzie przyda się dodatkowe oświetlenie – na przykład w okolicach stołu jadalnego – dobrze jest też zainwestować w stylową lampę stojącą. Nowoczesna lampa podłogowa Eglo Vintage to jeden z licznych przykładów jak można w swojej kuchni nawiązać do loftowego i industrialnego stylu modnych wnętrz poprzez odpowiednio dobrany model lampy.

09c039b88f4e053912efe716c16b7b7e

Nowoczesne kuchnie to miejsca gdzie trzeba łączyć w sobie ich funkcjonalny charakter ze stylowym wystrojem. Nie jest to zadanie łatwe, ale dzięki pomysłowości designerów każdy może wybrać dla siebie oświetlenie, które spełni jego oczekiwania. Wystarczy odrobina czasu by dobrze zaplanować swój wybór.

Proponowane produkty: