Projekty wnętrz urządzonych w stylu ultranowoczesnym cieszą się coraz to większą popularnością. Obserwowany ostatnio trend wskazuje, że przy aranżowaniu mieszkań lub domów chętnie odchodzimy od zdobień i ornamentów na rzecz prostej formy, minimalizmu w dekoracjach oraz stonowanej kolorystyki. Ze stylem ultranowoczesnym wiąże się zazwyczaj duża przestrzeń – kuchnia, jadalnia i salon są często połączone, a elementem wyróżniającym poszczególne części może być kolor ścian lub sposób wykończenia. W związku z tym, że powierzchnia takiej połączonej przestrzeni jest duża, istotną kwestią przy aranżowaniu wnętrza jest dobór oświetlenia, które będzie współgrało z ultranowoczesnym stylem i dobrze wypełniało swoją funkcję.

Czym wyróżnia się styl ultranowoczesny w aranżacji wnętrz?

Wnętrza urządzone w stylu ultranowoczesnym rozplanowane są na bazie linii prostych i geometrycznych form. Materiałami dominującymi w tak zaprojektowanych wnętrzach jest beton, stal nierdzewna, chrom, drewno i ekologiczne skóry. Cechą wyróżniającą ultranowoczesne wnętrza są białe ściany, z którymi kolorystycznie kontrastują meble i wyposażenie w odcieniach czerni, brązu lub beżu, rzadziej w postaci wyrazistego akcentu. Ten minimalistyczny i surowy wystrój mogą ocieplić odpowiednio dobrane lampy sufitowe nowoczesne.

Jakie elementy można znaleźć w nowoczesnym designie lamp? 

Nowoczesne lampy sufitowe cechują się prostotą formy, a wśród materiałów, z których są zrobione, dominuje metal i szkło. Awangardowe formy nawiązują często do pomieszczeń i hal fabrycznych. Inspiracja stylem industrialnym widoczna jest w niezwykłych kształtach kloszy, które mogą przypominać metalowe puszki lub druciane klatki. Część stylowych lamp nowoczesnych nie posiada kloszy, a poprzez wyeksponowanie żarówek uzyskuje się niezwykły efekt dekoracyjny, który dobrze komponuje się ze stylem ultranowoczesnym.

Plafon czy lampa wisząca do wnętrza w stylu ultranowoczesnym?

Wiele osób zastanawia się czy do połączonej przestrzeni wybrać jedną lampę wiszącą, czy też postawić na oddzielne oświetlenie dla każdej części. Szukając dobrego rozwiązania, należy kierować się takimi kwestiami jak wysokość i powierzchnia wnętrza, funkcjonalność oraz estetyka. Uniwersalnym oświetleniem do różnego typu pomieszczeń takich jak salon, kuchnia, łazienka, przedpokój są plafony sufitowe, które nie zajmują dużej powierzchni, dzięki czemu sprawdzą się przy niskich sufitach. Nowoczesne kształty plafonów bazują często na prostych geometrycznych kształtach okręgu lub kwadratu. W przypadku wysokich pomieszczeń, które zwykle występują w budynkach poindustrialnych, dobrze sprawdzą się wiszące lampy sufitowe na regulowanym przewodzie. Dzięki temu rozwiązaniu można dowolnie zmieniać wysokość oświetlenia. Ten rodzaj lamp jest również chętnie stosowany jako praktyczne oświetlenie nad stołem w jadalni. W przypadku jeśli zdecydujemy się na jedno duże źródło światła w salonie lub jadalni, warto dodatkowo zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni, które mogą zapewnić plafony sufitowe lub taśmy led.

Jakie oświetlenie do nowoczesnej kuchni?

Dobór oświetlenia do kuchni ma ogromne znaczenie nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Przygotowywanie posiłków wymaga odpowiedniego strumienia światła, które może zapewnić główne źródło w postaci lampy wiszącej lub plafonu, a także punkty oświetleniowe przy zabudowie kuchennej lub taśmy led, które można wykorzystać do podświetlenia szafek kuchennych.

Dobór oświetlenia do ultranowoczesnych pomieszczeń powinien uwzględniać aspekty praktyczne, ale także podążać za najnowszymi trendami designerskimi. Nowoczesne lampy to przede wszystkim proste konstrukcje i surowe materiały, takie jak metal i szkło. W przypadku, jeśli chcemy nieco ocieplić klimat minimalistycznie urządzonych wnętrz, dobrze postawić na różne typy oświetlenia, które będą się wzajemnie uzupełniać i dobrze doświetlą przestrzeń.