Minimalizm jest jednym z trendów wnętrzarskich, który w ostatnim czasie wciąż zyskuje na popularności. Monochromatyczne barwy, oszczędne dodatki i proste formy kuszą bowiem niewymuszoną estetyką oraz wrażeniem uporządkowania i harmonii. Wnętrza urządzone w sposób minimalistyczny wydają się też bardzo przestronne. Nic w tym dziwnego, gdyż wybierając wspomniany styl aranżacyjny, świadomie rezygnujemy z większości dodatków o wyłącznie dekoracyjnej funkcji, stawiając na przedmioty praktyczne i uniwersalne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż w tego typu wnętrzach dominują odcienie bieli, beżu i szarości, warto pomyśleć, w jaki sposób nadać im bardziej przytulnego charakteru. W tym przypadku wiele zależy od tego, jakie oświetlenie wewnętrzne wybierzemy.

Prosto – czyli jak?

Niewątpliwie oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w wyposażeniu danego wnętrza. Sztuczne światło towarzyszy nam bowiem niemalże w każdej codziennej czynności i w dużej mierze wpływa na komfort życia. Podstawową kwestią jest właściwy dobór barwy światła do funkcji pełnionej przez pomieszczenie oraz przemyślane rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła. Warto też zastanowić się nad formą oświetlenia. Coraz częściej obserwuje się, że projektanci wnętrz świadomie rezygnują z użycia lamp lub ograniczają ich ilość, zręcznie ukrywając źródła światła w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystują tzw. moduły LED, które można ze sobą łączyć, tworząc linie świetlne również w nieoczywistych miejscach, takich jak półki ścienne, obudowy szafek wiszących czy stopnie schodów.

Konstruowanie systemu oświetleniowego

Tego typu moduły oświetleniowe przyjmują zwykle formę elementów zawierających jedną, bądź więcej diod ułożonych w rzędzie lub parami. Łącząc ze sobą dowolną ilość elementów zawierających diody, uzyskujemy łańcuch świetlny o wybranej przez nas barwie światła. Na rynku coraz częściej spotykane są też gotowe moduły LED w obudowach z plastiku o kształtach, które możemy multiplikować w obrębie jednej przestrzeni. W tym przypadku najprostszą formą są kwadratowe panele LED, które możemy rozmieszczać obok siebie lub pojedynczo. W zależności od docelowego przeznaczenia możemy przykładowo wybrać moduły wodoodporne, które sprawdzą się w łazience czy kuchni. Należy podkreślić, że ten rodzaj oświetlenia jest bardzo subtelny i nie przytłacza formą, dlatego sprawdza się w typowo minimalistycznych wnętrzach.

Odpowiednio dobrane oświetlenie wewnętrzne potrafi podkreślić charakter danej przestrzeni. W przypadku stylu minimalistycznego istotne jest przede wszystkim zachowanie wrażenia harmonii i uporządkowania oraz prostoty wykorzystywanych form.