Styl eklektyczny to jeden z najciekawszych sposobów na urządzenie wnętrz. Polega na łączeniu ze sobą różnych stylów, dlatego pozwala stworzyć unikalną, niebanalną aranżację. Eklektyczne wnętrza mogą wydawać się z pozoru chaotyczne, ale w rzeczywistości każdy element jest dopracowany i posiada wspólny mianownik z pozostałymi.

Styl eklektyczny – dla kogo jest dobrym wyborem?

Styl eklektyczny jest idealnym wyborem dla osób, które pałają zamiłowaniem do antycznych mebli i dodatków, jednak nie chcą zamieniać swojego domu w przysłowiowe muzeum. Łącząc zabytkowe wyposażenie z elementami współczesności, można bowiem uzyskać pełniejszą harmonię. Eklektyzm działa także w odwrotnym kierunku – kiedy właściciel nowoczesnego wnętrza pragnie dodać mu nieco historycznego blichtru, dopełniając je bogato zdobionymi akcesoriami. Styl ten jest dedykowany również dla tych osób, które nie chcą ograniczać się do jednego kierunku w aranżacji, a poprzez dobór mebli i dodatków pragną wyrazić swoją osobowość czy indywidualne upodobania.

Meble i dodatki

We wnętrzach eklektycznych warto zrezygnować z gotowych kompletów mebli z tej samej kolekcji i postawić na różnorodność. Świetnym pomysłem będzie odwiedzenie strychu babci lub targu staroci, gdzie można znaleźć prawdziwe skarby. Poza oczywistym łączeniem mebli nowoczesnych z antykami warto miksować ze sobą różne wzory, faktury i zestawienia kolorystyczne. Wnętrza eklektyczne doskonale współgrają z techniką patchwork, czyli łączeniem kilku różnorodnych elementów w jedną całość. Doskonałym pomysłem będzie zatem ułożenie podłogi z płytek o odmiennych wzorach czy uszycie ozdobnych poszewek na poduszki z niepotrzebnych skrawków materiałów.

Oświetlenie w stylu eklektycznym

Chcąc stworzyć ciekawe wnętrze w stylu eklektycznym, należy poświęcić nieco uwagi doborowi oświetlenia. W tym obszarze również panuje duża różnorodność. Lampy można dopasować do motywu przewodniego wnętrza lub dobrać je na zasadzie przeciwieństwa. Przykładowo z eleganckimi, klasycznymi meblami dobrze będzie komponować się metalowa lampa stojąca pokojowa, typowa dla modnych aktualnie loftów. Natomiast minimalistyczne wnętrze skutecznie przełamie lampa sufitowa z kryształowym żyrandolem.

Styl eklektyczny we wnętrzach pozwala na niemal całkowitą dowolność przy doborze mebli, akcesoriów i oświetlenia. Należy jednak tworzyć aranżację w sposób przemyślany, aby nie zgubić motywu przewodniego i nie doprowadzić do chaosu w danej przestrzeni.