Złoto kojarzy się wielu osobom z luksusem, jednak nadużywając dodatków w tym kolorze, możemy uzyskać tandetny i kiczowaty efekt. Chcąc uniknąć kiepskiego rezultatu naszych aranżacyjnych starań, powinniśmy postawić na niesamowicie modne lampy wiszące, jak również stojące o barwie szlachetnego kruszcu. Jakie zatem modele wybierać?

Złota lampa, czyli główny punkt salonu

Choć metaliczny blask złota jest kojarzony z bogatym zdobnictwem, to kolor ten może być bardzo subtelnym i jednocześnie efektownym akcentem w minimalistycznym wnętrzu. Pamiętajmy, że proste formy mebli, delikatne barwy elementów tapicerowanych oraz wpisujące się w ten nurt szarości i biele potrzebują czegoś, co je ożywi, a jednocześnie nie odbierze wysublimowanego charakteru. Taką gwiazdą aranżacji mogą być lampy sufitowe zawieszone w centralnej części salonu. Efektowne, połyskujące kule w różnych konfiguracjach, tzw. ringi, czy też futurystyczne konstrukcje uzupełniane żarówkami ozdobnymi to świetny sposób na podrasowanie przestrzeni. Im większe pomieszczenie mamy do dyspozycji i im wyższe są sufity, tym lampa powinna być bardziej spektakularna. Jeśli nie lubimy ekstrawaganckich rozwiązań oraz wyrazistego designu w kwestii oświetlenia, zawsze możemy postawić na dosyć tradycyjne lampy stojące łączące w sobie stonowaną czerń materiałowego klosza z przytłumionym, złotym środkiem.

Różne odcienie złota, które sprawdzą się w całym domu

Wybierając takie dodatki jak złote lampy wiszące, stojące bądź kinkiety, wcale nie musimy decydować się na jeden komplet utrzymany idealnie w tej samej tonacji. Złoto ma różne odcienie. Może ono wpadać w ciepłą, połyskującą żółć, ale występuje także w wersji nieco bardziej brązowej lub zimniejszej o szarawych tonach. Połączenie ich wszystkich razem stworzy ciekawy i niepowtarzalny efekt nie tylko w salonie. Designerskie oświetlenie to doskonały wybór do prostej, nowoczesnej sypialni lub do bardzo minimalistycznego biura, któremu chcemy dodać odrobiny elegancji. W takich przestrzeniach zrezygnujmy jednak z imponujących żyrandoli na rzecz wpisujących się w najnowsze trendy lamp sufitowych w postaci listwy lub szklanych kul ze złotymi detalami. Na biurku albo stoliku nocnym sprawdzi się natomiast ozdobna wersja oświetlenia. Niewielka lampa stojąca z powodzeniem zastąpi dekoracyjne, bezużyteczne bibeloty, które mają nadawać bardziej osobistego charakteru. Jeśli uda nam się znaleźć egzemplarze o podobnej estetyce, ale różnych odcieniach nie wahajmy się i kupmy je. Będzie to bardzo dobry zabieg stylistyczny w naszym wnętrzu.

Złoto nie lubi konkurencji, za to kocha biel, szarość oraz prostotę. Aranżując nowe wnętrze, musimy pamiętać, że do minimalistycznych form świetnym wyborem będą złote lampy, jednak nie powinny one być zbyt wymyślne. Już sama barwa takiego elementu sprawi, że będzie to bardzo wyrazisty punkt w pomieszczeniu. Dlatego warto trzymać się zasady, że czasami mniej, znaczy więcej. Potraktujmy takie dodatki, jak biżuterię, która ma podkreślić, a nie przyćmić urodę.