Niepowtarzalne i designerskie oświetlenie zewnętrzne to idealne rozwiązania dla miejsc nowoczesnych. To właśnie tutaj znajdziesz wymarzoną lampę do ogrodu czy tarasu. Oświetlenie tego typu to doskonały sposób, aby nadać miejscu niepowtarzalny klimat. Oświetlenie zewnętrze domów służy nie tylko bezpieczeństwu w nocy ale stanowi także element dekoracyjny. Doskonałe oświetlenie dopełnia charakter i podkreśla styl domu. Starannie dobrane oświetlenie zewnętrzne w nieporównanie wyrazisty sposób podkreśli wygląd otoczenia. W zależności od tego jakie miejsce na zewnątrz chcemy oświetlić, należy dobrać odpowiednie lampy.

oprawa najazdowa

Oświetlenie najazdowe

Oprawy najazdowe umieszczone są w gruncie.  Czasami trzeba wywiercić w nawierzchni odpowiednią ilość otworów oraz  rozplanować instalację zasilającą. Oprawy najazdowe zwykle mają kształt prostokąta, kwadratu lub okręgu. Zamontowane w nawierzchni podjazdu światło stanowi odpowiednik opraw halogenowych montowanych na suficie. Oprawy najazdowe są odporne na ucisk oraz uderzenia i można na nie bez obaw najeżdżać kołami samochodu. Lampy stosowane w oprawach najazdowych mogą być tradycyjnymi halogenami lub też długowiecznymi żarówkami typu LED.

Lampy słupkowe

Tego rodzaju lampy są często instalowane w innych częściach ogrodu. Głównie do podświetlania i eksponowania wybranych okazów roślinnych lub niewielkich elementów architektury ogrodowej. Oprawy są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obecnie producenci zapewniają różnorodne kształty swoich opraw, przez co każdy może dobrać odpowiednie oświetlenie do charakteru swojego ogrodu. Lampy słupkowe mogą mieć postać tak bardzo prostą i oszczędną, jak i zdecydowanie dekoracyjną. Aby oświetlić podjazd tego rodzaju lampami – montuje się je wzdłuż wjazdu, rozmieszczając po kilka z każdej strony. Oświetlenie podjazdu jest bardziej praktyczne wówczas, kiedy lampy zostaną wyposażone w czujniki ruchu.

Lampy stojące niskie mają zazwyczaj mniej niż metr wysokości przez co nie przytłaczają swoją wielkością. Zazwyczaj strumień światła skierowany jest w dół, dzięki czemu nie oślepiają. Są stosowane jako lampy w prywatnych ogrodach i lampy przy podjazdach.

Lampy stojące wysokie to smukłe stojące oprawy, których zwieńczeniem są elementy świecące. Zwykle mają kilka metrów wysokości. Stanowią dość mocny element w krajobrazie, dobrze widoczny, dlatego ważne jest aby w umiejętny sposób rozmieścić je na wybranej przestrzeni. Ze względu na swoje gabaryty oraz konstrukcję, nadają się do oświetlania dużych powierzchni. Dzięki temu, że światło przez nie emitowane pada z góry i nie razi w oczy.

Oświetlenie elewacji budynku


Źródła światła można umieścić poza budynkiem, instalując je w trawniku lub na innych budynkach.  Oprawy można umieścić  w formie opaski wokół domu, podobnie jak na podjeździe ewentualnie ustawić reflektory na trawniku kierując strumień światła  równolegle do ściany budynku.
Źródła światła, zwykle reflektorki halogenowe, można umieścić na podbiciu dachu lub w górnych partiach zewnętrznej ściany. Spływające strumienie światła oświetlą całą elewację albo jej fragmenty, na przykład przestrzenie między oknami. Oświetlenie elewacji wymaga starannego ustawienia jego źródeł, by nie świeciły bezpośrednio do wnętrza budynku.

Oświetlenie elewacji budynku pozwala uwydatnić bryłę budowli z mroku. Może mieć również bardziej dekoracyjny charakter, dzięki czemu gwarantuje lepszą prezencję danego obiektu. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć używa się różnych lamp elewacyjnych. To co ważne w oświetleniu elewacji to gra światła i cienia. Duży kontrast poprawia ogólny odbiór budynku, a czasem nawet rzutuje na jego proporcje. Efekty świetlne mogą być też dynamiczne. Oddają one indywidualność firmy lub budynku.