Lampy są nie tylko źródłem światła, ale także bardzo wyrazistym wyznacznikiem stylu. Służą też do kreowania pożądanego w danym wnętrzu nastroju. Do niedawna najbardziej wyrazistym elementem lampy był abażur. Obecnie obok lamp o nowoczesnych, geometrycznych oprawach ze szkła i stali, dużą popularnością cieszą się również abażurami z mlecznego lub witrażowego szkła utrzymane w stylistyce retro. Ostatnio rynek zrewolucjonizowały jednak lampy z tzw. gołą żarówką.

Lampa z abażurem – sprawdzona klasyka

Lampy z abażurem pasują przede wszystkim do wnętrz eleganckich, urządzonych w bardzo tradycyjnym stylu. Funkcją abażuru jest rozpraszanie światła oraz ochrona oczu przed oślepieniem przez zbyt intensywny blask żarówki. Niezaprzeczalnie pełni on również funkcję estetyczną. Na rynku dostępne są abażury wykonane z najróżniejszych materiałów – od szkła, stali, drewna, papieru czy tekstyliów, po oryginalne piórka, koraliki czy makramy. Dzięki dużej różnorodności kształtów, faktur i kolorów, lampa z abażurem może stanowić zarówno dyskretne źródło światła, jak i mocny akcent dekoracyjny w danym pomieszczeniu.

Żarówka w roli głównej

Nowoczesna, dekoracyjna żarówka charakteryzuje się wysoką estetyką wykonania, energooszczędnością, wydajnością i trwałością. Producenci oferują moduły o różnej mocy i barwie emitowanego światła. Dekoracyjne żarówki dostępne są w różnych kształtach (np. obłe, smukłe, geometryczne), a szkło przybiera rozmaite faktury i kolory. Sercem każdej żarówki jest oczywiście ozdobny żarnik wygięty w kształt fantazyjnej spirali, diamentu czy serca. Lampy z tak odsłoniętą żarówką sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach skandynawskich oraz industrialnych, jako ultranowoczesny, designerski akcent.

Nowoczesne lampy eksponujące żarówkę

Istnieje oczywiście trzecia, nieco kompromisowa opcja, czyli nowoczesna lampa z abażurem, która skutecznie wyeksponuje żarówkę. W takim przypadku klosz może być wykonany z materiałów transparentnych (np. szkło i tworzywo sztuczne), przyjmować formę geometrycznych szkieletów ze stali nierdzewnej czy designem przypominać lampy okrętowe lub górnicze.

Wybór między lampą z abażurem a dekoracyjną żarówką nie jest łatwy. Uwzględnienie własnych preferencji oraz charakteru i funkcjonalności danego wnętrza przy podejmowaniu decyzji zakupowych, daje jednak gwarancję zadowolenia z wyboru.