Oświetlenie wewnętrzne jest sprawą niezmiernie ważną nie tylko ze względu na komfort czy estetykę pomieszczeń, ale co znacznie bardziej istotne z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie domowników i ich gości. Różnego typu moduły oświetleniowe pozwalają nam pracować, uczyć się i wypełniać inne obowiązki, a do tego znacząco wpływają na nasze samopoczucie i jakość wypoczynku. Decydując o zakupie konkretnego modelu lampy, powinniśmy zatem nie tylko zwrócić uwagę na to, czy pasuje ona do aranżacji danego wnętrza, ale podejść do sprawy bardziej systemowo, tak by w całym pomieszczeniu spełnione zostały warunki prawidłowego oświetlenia, tj.:

  • równomierne rozproszenie światła,
  • odpowiednia ilość światła,
  • właściwa barwa światła.

Ponadto, chociaż często o tym zapominamy, lampy muszą być zgodne z szeregiem norm, będących gwarancją ich bezpiecznego użytkowania. Każdy ze wspomnianych aspektów należy przemyśleć na podstawie tego, w jakim pomieszczeniu zostanie zainstalowana nowa lampa, gdyż to właśnie miejsce użytkowania i jego docelowa funkcja w największym stopniu powinny wpłynąć na ostateczny wybór produktu.

Oświetlenie miejsca pracy

Miejsca pracy to gabinety, biurka, przy których dzieci odrabiają lekcje, a nawet stoliki służące do korzystania z laptopa. Nie można zapominać również o przestrzeni, w której lubimy czytać – ją również powinniśmy traktować jako roboczą, nawet jeśli jest częścią salonu lub sypialni. W strefach tego typu zazwyczaj montuje się oświetlenie punktowe o natężeniu dużo wyższym niż przeciętne. Dla biurek czy stołów kreślarskich powinno ono wynosić ok. 500 luksów. Najlepiej, jeśli barwa światła będzie zimna, gdyż doda nam to energii i chęci do działania. Lampy przeznaczone do pracy powinny być również skonstruowane i rozmieszczone w taki sposób, by nie doprowadzać do tzw. efektu olśnienia, czyli dyskomfortu przy widzeniu.

Oświetlenie kuchni

Równomierne oświetlenie kuchni bywa sporym wyzwaniem. Duża ilość mebli i sprzętów kuchennych często skutkuje bowiem powstawaniem tzw. stref zacienienia, które skutecznie utrudniają pracę. Wszelkie przestrzenie robocze, takie jak blaty czy zlewy wymagają jednak pełnego doświetlenia. W miarę możliwości powinno unikać się popularnego kiedyś sposobu oświetlania kuchni za pomocą jednej dużej lampy, a zamiast tego stosować kilka mniejszych źródeł światła, które równomiernie doświetlą wszystkie obszary kuchni. Nad przestrzeniami roboczymi natężenie światła powinno wynosić w tym przypadku ok. 500 luksów, a w pozostałych zupełnie wystarczające będzie 300 luksów. Szczególnie istotne jest też zwrócenie uwagi na wodoszczelność lamp, które znajdować się będą w sąsiedztwie zlewu. Powinny być one wyposażone w oprawy o współczynniku IP44.

Oświetlenie łazienki

W łazienkach, w których zazwyczaj panuje podwyższona wilgotność i występuje ryzyko zachlapania, powinny zostać zainstalowane lampy o zwiększonej wodoszczelności. Zastosowanie nieodpowiedniego oświetlenia może bowiem skończyć się w tym przypadku uszkodzeniem lampy, a nawet porażeniem elektrycznym. Nad kabinami prysznicowymi i wannami należy więc montować wyłącznie źródła światła o stopniu ochrony IP68. Jeżeli chodzi o barwy światła w łazience, możemy je zdywersyfikować, stosując przykładowo barwy cieplejsze nad wanną, która jest strefą relaksu, a zimniejsze przy lustrze, gdzie wykonywany jest makijaż. Natężenie światła powinno z kolei wynosić ok. 300 luksów.

Oświetlenie stref wypoczynku

Salony i sypialnie to miejsca, w których możemy zastosować światło o znacznie cieplejszej barwie, gdyż ułatwia ono zasypianie i buduje przytulny nastrój. Oświetlenie wewnętrzne powinno mieć w takich przypadkach także mniejsze natężenie – ok. 200 luksów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj moduły o regulowanej barwie i natężeniu światła (szczególnie jeśli pomieszczenia są wykorzystywane nie tylko w celu odpoczynku i relaksu).

Wybór lampy, czyli komfort, bezpieczeństwo i zdrowie

Choć lampy stały się nieodłącznym elementem przy aranżowaniu różnego wnętrz, a na rynku dostępne są produkty o zróżnicowanym designie i funkcjonalności, to wybierając konkretny model, nie należy kierować się tylko osobistymi preferencjami czy panującą aktualnie modą. Znacznie ważniejsze jest nasze bezpieczeństwo, komfort, samopoczucie oraz zdrowie. Nie powinniśmy bowiem  zapominać, że światło ma ogromny wpływ na większość aspektów naszego życia.