Miłośnicy oryginalnych dekoracji nie od dziś cenią sobie lampy orientalne. Popularność tego trendu wzrosła w ostatnich latach na tyle, że stały się one często spotykanym elementem wyposażenia wnętrz. Zatem, co właściwie kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

Skąd wywodzą się lampy orientalne i jak zyskały popularność?

Najprościej mówiąc, lampy orientalne to moduły oświetleniowe, które swoim designem nawiązują do szeroko pojętego świata kultur wschodnich. Pojęcie orientu obejmuje wiele zróżnicowanych regionów (np. świat arabski, Chiny, Indie czy Japonię). Tego rodzaju oświetlenie po raz pierwszy stało się modne pod koniec XIX wieku, kiedy to za sprawą imperiów kolonialnych Europejczycy zaczęli czerpać inspiracje z egzotycznych z punktu ich widzenia kultur. Druga fala mody na lampy i wnętrza orientalne przypadła na lata 60’–80′ XX wieku i była związana z rosnącym zainteresowaniem wschodnimi religiami. Obecnie żyjemy w dobie globalizacji, a więc bardzo często mamy okazję stykać się z przedstawicielami kultur Wschodu. Oczywiście znalazło to swoje odzwierciedlenie w kolejnej fali zainteresowania orientalnym oświetleniem.

Wschodnia różnorodność – cechy lamp orientalnych

Każda lampa orientalna odzwierciedla kulturę kraju, którym inspirował się jej designer. Lampy arabskie (często zwane też marokańskimi) odznaczają się kompozycjami złożonymi z misternych ornamentów opartych na kształtach geometrycznych (np. rombach czy gwiazdach). Z kolei lampy chińskie wyróżniają się prostymi kloszami i najczęściej utrzymane są w ciepłej kolorystyce (m.in. odcienie czerwieni i żółci). Równie popularne lampy indyjskie wykonane są często z miedzi bądź mosiądzu i odznaczają się fantazyjnymi, opływowymi kształtami. W odróżnieniu od nich lampy japońskie cechują się niezwykłą prostotą oraz kanciastymi kształtami. Należy podkreślić, że producenci lamp orientalnych nie stronią od wykorzystywania drewnianych elementów, wykonywanych np. z bambusu, drewna tekowego, bielonego drewna mango czy nawet hebanu.

W jakich wnętrzach sprawdzą się lampy orientalne?

Nietrudno domyślić się, że takie lampy doskonale będą pasować do wnętrz, które w całości utrzymane są w orientalnym bądź kolonialnym stylu. Stylowa orientalna lampa stojąca to dobre uzupełnienie dla dodatków, takich jak kolorowe dywany, dekoracyjne welurowe poduszki czy pamiątki przywiezione z dalekiej podróży. Oświetlenie inspirowane światem Wschodu sprawdzi się również we wnętrzach urządzonych w stylu art deco. W tym wypadku najlepiej postawić na plafony sufitowe wykonane z metalu. Odpowiednio ustawione lampy orientalne emitują przytulne, lekko przytłumione światło, dlatego zapewne pomogą w zbudowaniu ciepłej, ale zarazem nieco tajemniczej atmosfery w salonie czy sypialni. Lampy arabskie czy indyjskie dzięki ażurowym ornamentom dodatkowo rzucają na ściany oraz sufity intrygujące wzory, co daje możliwość zabawy cieniem i światłem. Reasumując, lampy orientalne z pewnością docenią osoby szukające niebanalnych rozwiązań, dających możliwość wykazania się kreatywnością.