Lampy z abażurem ze szkła to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne. Z łatwością można je czyścić, a z wiekiem praktycznie w ogóle nie tracą swoich walorów. Szkło to materiał o wielkim potencjale od lat wykorzystywany do produkcji eleganckich lamp. Szklane oświetlenie właściwie nigdy nie wyszło z mody, ale ostatnio powróciło w całkowicie nowych odsłonach, w których szklane lampy przybierają rozmaite wzory i kolory. Pokazujemy, gdzie wykorzystać szklane lampy, aby podkreślały aranżacje wnętrz, i w jakich stylach odnajdują się najlepiej!

Nowoczesne lampy szklane

Lampy z abażurem ze szkła nie są nowością, dla wielu wręcz stanowią typowe wyposażenie tradycyjnych wnętrz. Jednak wraz z popularyzacją minimalistycznych i industrialnych motywów we wnętrzach, szklane lampy nabrały nowego znaczenia. Producenci lamp wykorzystali to, co jest oczywiste od zawsze – szkło doskonale prezentuje się z metalem! A oba te materiały to  wręcz filary wnętrz w stylu industrialnym, nie brak ich również w stylu skandynawskim.

Wybierając lampę do minimalistycznych, surowych wnętrz, postaw na szklane oświetlenie. Szkło świetnie rozprasza światło i nadaje się zarówno jako klosz do światła głównego, jak i oświetlenia punktowego. Lampy pod postacią geometrycznych, nietypowych brył będą idealnie pasować do industrialnych aranżacji, tak samo, jak bardzo duże, okrągłe abażury. Najlepiej przezroczyste lub w stonowanych, ale zimnych odcieniach kolorów ziemi, szarościach czy popielach. Tego typu lampy powinny być zwieszone nisko np. nad stołem lub innym istotnym miejscem w pomieszczeniu, ponieważ stanowią również element dekoracyjny. Dobrze sprawdzają się także modele oświetlenia złożone z wielu małych lampeczek, zwisających na różnej wysokości od sufitu. Brak symetrii w tym przypadku jest jak najbardziej wskazany!

W skandynawskich, przytulnych domowych wnętrzach postaw na ciepłe barwy. Lampa wisząca z mlecznym abażurem, poprzecinanym np. beżowymi elementami to świetny pomysł na górne oświetlenie w tego typu aranżacjach. Domowe wrażenie sprawiają także lampy, w których przezroczyste, gładkie tło łączy się z mleczną, fakturowaną warstwą.

Jeśli chcesz ożywić wnętrze, to postaw na coraz popularniejsze kolorowe, szklane abażury, które zaświecone wyglądają niczym witraże. To szczególnie dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których potrzebujesz dodatkowego, punktowego źródła światła. Świetnie sprawdzą się w sypialni, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ma wybrany kolor przewodni, do którego można dopasować abażur.

Szklane lampy w stylu glamour

Trendy nie zapominają także o wnętrzarskich tradycjonalistach. Do łask wracają duże, kryształowe żyrandole, choć raczej w wersji złożonej z wielu małych, zwiewnych elementów, niż pojedynczych, dużych kryształów. Tego typu żyrandole świetnie sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach, gdzie nie będą przytłaczać swoją ozdobnością. W mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się małe, pojedyncze lampy, ale upiększone wstawkami w kolorze złota i srebra.

Lampy szklane to wdzięczny element każdego wystroju. Są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, a mnogość modeli sprawia, że z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.