Nowocześnie zaaranżowane mieszkania cechuje prostota i funkcjonalność. Kryształowa lampa czy zaskakujący konceptem stylistycznym żyrandol, stanowią najprostszy sposób na wprowadzenie nutki elegancji do nowoczesnych, często nieco ascetycznych przestrzeni.

Współczesne mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu

Styl nowoczesny w architekturze, choć zaczął się rozwijać niemal 100 lat temu, nadal cieszy się dużą popularnością. Nowoczesne wnętrza charakteryzuje przede wszystkim minimalizm oraz harmonia form, wzorów i kolorów. Z tego względu najlepszą bazą do stworzenia takiej aranżacji będą przestronne, jasne pomieszczenia. W tym przypadku dominujące są odcienie bieli, szarości, brązu i beżu. Natomiast ilość mebli i wyposażenia powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum, stawiając jednocześnie na wysoką jakość ich wykonania. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz dominują materiały, takie jak stal nierdzewna, chrom, drewno, beton czy ekologiczna skóra.

Źródła światła, czyli dodatki, które mają znaczenie

Mieszkanie urządzone w stylu nowoczesnym to zasadniczo surowe, uporządkowane wnętrze bez zbędnych dodatków. Dobrze dobrana lampa często jest więc jednym z niewielu elementów dekoracyjnych. W sypialni mogą to być lampki nocne z abażurami w wyrazistych kolorach, żyrandol o geometrycznym designie lub chromowane, fantazyjnie wygięte kinkiety. W salonie oraz jadalni rolę głównego źródła światła mogą spełnić natomiast lampy wiszące o prostych bryłach wykonane ze szkła i stali nierdzewnej. Natomiast modernistyczne żyrandole do salonu stworzą odpowiednią oprawę podczas różnego typu uroczystości rodzinnych. Z kolei oprawy oświetleniowe o przezroczystych kloszach zagwarantują wystarczającą ilość światła w kuchni do przygotowywania i spożywania posiłków. Dodatkowego doświetlenia (np. świetlówkami czy diodami LED) mogą jednak wymagać elementy, takie jak blat roboczy, zlew czy wyspa usytuowana w centralnym punkcie pomieszczenia. Oświetlenie łazienki oraz hallu stanowić mogą płasko przylegające do ściany plafony lub reflektorki montowane we wnękach czy w podwieszanych sufitach.

Geometryczna lampa industrialna czy lampa kryształowa w stylu glamour do sypialni? Kinkiety o minimalistycznym designie czy rozbudowane żyrandole do salonu? Przy wyborze źródeł światła do naszego mieszkania, pamiętajmy, że oświetlenie jest nie tylko swojego rodzaju biżuterią, nadającą przestrzeni pożądanego charakteru, ale powinno również spełniać podstawowe funkcje użytkowe.