Wentylatory domowe to urządzenia, które umożliwiają zachowanie prawidłowego obiegu powietrza, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur czy dużej wilgotności wewnątrz budynku. Urządzenia te znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach dziennych, jak i w sypialniach czy łazienkach.

Jak dobrać odpowiedni wentylator?

Podejmując decyzję odnośnie zakupu konkretnego modelu wentylatora, warto zastanowić się nad jego przyszłym zastosowaniem. Jeśli potrzebujemy urządzenia, które usprawni cyrkulację powietrza, przynosząc przyjemną ochłodę w upalne dni, warto zaopatrzyć się w stojące wentylatory domowe. Te przenośne urządzenia można ustawić zarówno na meblach, jak i na podłodze. Powinny mieć one nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim parametry dopasowane do danego pomieszczenia. Przykładowo, jeśli wentylator będzie użytkowany w sypialni, powinien posiadać tryb pracy cichej, funkcję programowania czasu pracy oraz higrostat. Najlepiej, aby wentylator domowy umożliwiał regulację nawiewu oraz był sterowany za pomocą pilota.

Jeżeli natomiast sprzęt ma być użytkowany w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, warto zdecydować się na wentylatory łazienkowe. Ich zadaniem jest skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci lub brzydkich zapachów na zewnątrz budynku, lub bezpośrednio do instalacji wentylacji grawitacyjnej, czyli komina. Jeśli wybierzemy wydajne urządzenie o dużej mocy, bardzo szybko pozbędziemy się pary wodnej, przykrych woni oraz zanieczyszczeń z łazienki, kuchni czy pralni oraz skutecznie zapobiegniemy rozwijaniu się grzybów i bakterii. Przy instalacji warto zwrócić uwagę na średnicę kanału wentylacyjnego, sposób montażu urządzenia (modele naścienne i sufitowe), energooszczędność czy maksymalną temperaturę pracy. Wentylatory łazienkowe niejednokrotnie są wodoodporne, dlatego można montować je przykładowo pod prysznicem. Niektóre modele wyposażono również w timer oraz czujnik ruchu, światła czy wilgoci.

Wentylatory domowe przeznaczone są do usuwania wilgoci, drażniących zapachów czy zanieczyszczeń z pomieszczeń, takich jak kuchnia lub łazienka. Urządzenia te poprawiają cyrkulację powietrza, zwiększając tym samym komfort życia i samopoczucie domowników. Warto wybierać wentylatory, które są eleganckie i solidnie wykonane, a przy tym ciche, wydajne i energooszczędne.