Łazienka przede wszystkim musi być funkcjonalna i wygodna. Możliwość montażu kabiny prysznicowej czy wanny oraz innych elementów armatury sanitarnej to podstawowe minimum, jeśli chodzi o współczesne standardy mieszkaniowe. Kwestie praktycznie, chociaż grają pierwsze skrzypce, idą w parze ze względami estetycznymi, odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni oraz jej ekspozycją. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie właściwych materiałów konstrukcyjnych, które zapewnią łazience trwałość i funkcjonalność. Równie ważny jest wybór praktycznego i ciekawego oświetlenia. Nie chodzi tutaj tylko o lampę główną, lecz także o dodatkowe rozwiązania, najczęściej w postaci oświetlenia punktowego, które pozwoli na właściwe doświetlenie poszczególnych stref łazienki.

Czy warto kupić dodatkowe światło do łazienki?

W przypadku większości pomieszczeń centralne miejsce na suficie zarezerwowane jest dla głównego oświetlenia. Lampy tego typu dają światło rozproszone, co przekłada się na możliwość oświetlenia całej powierzchni sypialni czy salonu. W przypadku łazienek sprawy mają się nieco inaczej. Oczywiście – główne źródło światła jest niezmiernie ważne, jednak to, gdzie zostanie umiejscowione, zależy chociażby od samego metrażu pomieszczenia. W przypadku mieszkań niejednokrotnie łazienki są dużo mniejsze niż w domu z uwagi na ograniczenia powierzchniowe i potrzebę kondensacji pomieszczeń. Świetnym pomysłem na aranżację przestrzeni o niewielkim metrażu są szyny oświetleniowe. Z jednej strony jest to element nowoczesny, który doskonale komponuje się z przestrzenią, z drugiej jego praktyczne wykorzystanie pozwala na dokładne oświetlenie poszczególnych miejsc. Wynika to z możliwości ustawienia lampy i zmiany jej kąta nachylenia. Jeśli planujemy kupno lampy do łazienki, powinniśmy jednak pamiętać, iż produkty te powinny posiadać odpowiednią wodoszczelność. Wynika to z faktu, iż w łazienkach występują duża ilość wilgoci, a nawet niebezpieczeństwo bezpośredniej styczności lampy z wodą.

W jaki sposób oświetlić lustro w łazience?

To bardzo ważny element w łazience. Codzienna pielęgnacja czy makijaż potrzebują właściwego oświetlenia. Warto pamiętać, iż do tego typu czynności najlepiej nadaje się światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła. Dlatego można wykorzystać element, jakim są klinkiety łazienkowe. To eleganckie, funkcjonalne, a zarazem dyskretne lampy, które najczęściej wykorzystywane są jako oświetlenie punktowe. Zapewniają dobre oświetlenie okolic lustra i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Lampa nad lustro powinna znajdować się na odpowiedniej wysokości, zależnie od intensywności światła – tak, by nie oślepiać.

Oświetlenie do łazienki – o czym pamiętać?

Podczas planowania kupna oświetlenia do łazienki, należy przede wszystkim upewnić się, że konkretny produkt sprawdza się do tego typu przestrzeni i posiada odpowiedni poziom wodoszczelności. Warto wziąć pod uwagę wykorzystanie nie tylko głównego oświetlenia, lecz także lamp punktowych, co pozwala na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni.