Według badań przeprowadzonych w 2018 roku na zlecenie firmy Philips, aż 60% rynku oświetleniowego było w tym czasie podporządkowane technologiom ledowym. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu elektrycznego cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na niskie koszty użytkowania oraz ekologiczność. Zastosowanie żarówek i lamp ledowych niesie za sobą jednak dużo więcej korzyści niż widoczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jakimi właściwościami odznacza się lampa LED i gdzie znajdzie zastosowanie? W jakim przypadku konieczny będzie zakup dodatkowych akcesoriów, takich jak sterowniki LED czy zasilacze LED?

Lampy ledowe – zalety

Lampa LED to źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych, które umieszczone są w specjalnej obudowie umożliwiającej ich montaż w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek. Diody LED charakteryzują się niską temperaturą pracy, niskim napięciem zasilania, odpornością na uszkodzenia oraz ekologicznością. Największą korzyścią użytkowania żarówek ledowych jest jednak ich wysoka sprawność – małe straty podczas przetwarzania prądu elektrycznego w światło, skutkują zmniejszeniem zużycia energii. W porównaniu do żarówek żarnikowych lampa LED zużywa nawet do 90% mniej prądu przy jednocześnie wydłużonym czasie pracy. Najbardziej zaawansowane lampy ledowe pracują nawet do 30 000 roboczogodzin, a żywotność żarówek żarnikowych oscyluje na poziomie 1000-1200 roboczogodzin. Ponadto światło emitowane przed lampy ledowe jest mniej męczące dla ludzkiego wzroku, nie irytuje i nie rozprasza.

Zastosowanie lamp LED

Lampy ledowe wykorzystywane są w zakładach przemysłowych i logistycznych, przy autostradach i drogach szybkiego ruchu czy w gastronomii. Ledy sprawdzą się również w domu, nadając wnętrzom charakteru i podkreślając rozmaite formy, faktury i kształty. Taśma świetlna i zasilacze LED będą odpowiednie do oświetlenia blatów kuchennych, garderoby, dekoracji czy wnęk w ścianach. W tym przypadku budowanie nastroju i sterowanie nasyceniem barwy światła jest niezwykle proste. Specjalne sterowniki LED kontrolują bowiem natężenie barwy i kolor emitowanego światła.

Bogata oferta taśm i akcesoriów LED jest bezpośrednim odzwierciedleniem popytu rynkowego na tego typu produkty oświetleniowe. W celu ochrony środowiska naturalnego warto wybierać rozwiązania wykorzystujące technologię LED, które przyczyniają się ograniczenia nadmiernej eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii. Lampy ledowe pozwalają również obniżyć koszty ponoszone z tytułu zużycia prądu. Ponadto są rozwiązaniem uniwersalnym, funkcjonalnym i estetycznym.