Oświetlenie tarasu jest ważnym elementem wyglądu całego domu. Pełni ono zarówno funkcję praktyczną, jak i estetyczną. Projektując oświetlenie zewnętrzne domu, warto rozważyć wszelkie rozwiązania dostępne na rynku oraz dopasować je do indywidualnych wymagań użytkowników.

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie tarasu?

Taras jest miejscem, który zwłaszcza w letnich miesiącach służy do rekreacji i wypoczynku. Aby relaks mógł być w pełni bezpieczny oraz komfortowy, niezbędne jest jednak właściwe oświetlenie.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas projektowania oświetlenia tarasu jest analiza kąta i kierunku padania światła (w ogrodzie lepiej sprawdzi się światło rozproszone) oraz energooszczędność źródeł światła. W celu obniżenia kosztów zużycia energii, warto zdecydować się na lampy oraz sznury, których podstawę stanowi oświetlenie LED. Istotną kwestią jest także wygląd lamp, gdyż powinny one pasować zarówno do stylu, w jakim wykonany jest ogród, jak również do elewacji i zadaszenia budynku oraz ogrodzenia. Ponadto, wybrane elementy powinny być odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak nadmierne nasłonecznienie i silne opady deszczu oraz na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Projektując oświetlenie tarasu warto rozważyć przede wszystkim plafony zewnętrzne przeznaczone do miejsc zadaszonych. Plafony zewnętrzne zazwyczaj posiadają prosty, minimalistyczny design i wyposażone są w sensor światła, dlatego stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych lamp.

Jakie oświetlenie wybrać?

Wybierając oświetlenie zewnętrzne domu w postaci lamp, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry techniczne, czyli moc, klasę IP, źródła światła, napięcie i długość wiązki światła. Lampy powinny być również dopasowane do miejsc, w których mają zostać umieszczone.

W ogrodach najlepiej sprawdzają się lampy solarne, wykorzystywane przede wszystkim w miejscach, w których stosowanie standardowej instalacji elektrycznej jest utrudnione lub zupełnie niemożliwe. Lampy solarne są proste w obsłudze – automatycznie zapalają się po zmroku i świecą aż do świtu. Lampy tego rodzaju wyposażone są bowiem w specjalny panel solarny, który przez cały dzień korzysta z energii słonecznej, a następnie zamienia ją na energię elektryczną.

Odmiennym sposobem na oświetlenie domu są lampy zewnętrzne ścienne. Tego typu instalacje wykorzystywane są przede wszystkim do oświetlania fragmentów elewacji, terenu przydomowego, ścieżek, tarasu czy ogrodzenia. Niektóre modele wyposażone są w sensory ruchu lub czujniki zmierzchu, które zwiększają bezpieczeństwo domowników oraz ich gości. Lampy zewnętrzne ścienne charakteryzują się wysokim stopniem szczelności (IP), dlatego mogą być wykorzystywane w miejscach bardzo wilgotnych lub narażonych na częste zmiany warunków atmosferycznych.

Zaprojektowanie oświetlenia zewnętrznego domu wymaga dokładnego przeanalizowania oferty rynkowej oraz podjęcia szeregu decyzji. Uwzględnienie funkcjonalności i odporności oświetlenia na działanie zewnętrznych czynników oraz kwestii zużycia energii, zapewne pozwoli na długoletnią i komfortową eksploatację całego systemu. Nie należy jednak zapominać o estetyce oświetlenia. Plafony zewnętrzne, lampy solarne czy lampy zewnętrzne ścienne o ciekawym designie, modnej kolorystyce czy nietypowej formie zapewne sprawią, że taras stanie się ulubionym miejscem do relaksu wszystkich domowników.