Cóż może być przyjemniejszego od spędzania letnich wieczorów w ogrodzie? Warto zadbać o nastrojowe oświetlenie, ponieważ odpowiednio dobrane lampy uprzyjemnią czas spędzony w gronie bliskich osób albo też relaks z książką. Oświetlenie zewnętrzne zamontowane przy drzwiach wejściowych, ścieżce prowadzącej do domu czy na podjeździe ułatwi powrót do domu po zmroku. Ponadto każda lampa ogrodowa pełni także funkcję dekoracyjną i może stanowić atrakcyjną ozdobę ogrodu.

Jak wybrać lampę do ogrodu?

Zanim dokona się wyboru lampy, należy zastanowić się nad miejscem, w którym miałaby się ona znajdować. Istnieją różne rodzaje lamp, które można podzielić w zależności od docelowego miejsca montażu. Dodatkowo lampa ogrodowa powinna pasować do stylu ogrodu i domu. W przypadku klasycznego warto wybrać np. latarnię lub stylowe kinkiety, natomiast w nowoczesnych aranżacjach można wykorzystać lampy wykonane ze szkła lub stali np. o geometrycznym kształcie – kuli, prostopadłościanu czy też przypominające stożek.

Jakie są rodzaje lamp?

Lampy ogrodowe dostępne są w wielu wariantach.

  • Kinkiety zewnętrzne – są to lampy, które montuje się na ścianie budynku. Warto umieścić je obok drzwi wejściowych czy też prowadzących na taras lub balkon, aby ułatwić dotarcie do drzwi. Dobrym rozwiązaniem są lampy reagujące na ruch, dzięki którym oszczędza się energię, ponieważ takie lampy włączają się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dodatkowo zwiększają one bezpieczeństwo domowników oraz gości.
  • Lampy stojące – mogą to być wysokie latarnie, które ze względu na spory zasięg oświetlenia nadają się do ogrodów o większej powierzchni. Do lamp stojących zaliczają się także niewielkie lampy o najróżniejszych kształtach – kuli, słupka czy fantazyjnych brył. Umieszczone obok ścieżek umilają wieczorne spacery.
  • Lampy wiszące – ten rodzaj lamp stanowi ciekawą dekorację. Świetnie sprawdzą się na zadaszonym tarasie czy balkonie, a także nad drzwiami wejściowymi, kiedy potrzebne jest mocne oświetlenie.
  • Lampy solarne – ogromną zaletą jest to, że do działania potrzebują jedynie energii słonecznej. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów lamp nie wymagają podłączenia przewodów zasilających. Najlepiej działają umieszczone w dobrze nasłonecznionym miejscu ogrodu. Jest to bardzo wygodna w użytkowaniu lampa ogrodowa, która sama się ładuje i włącza automatycznie wraz z nastaniem zmroku.
  • Reflektory – mogą być zamontowane na trawniku, a także na ścianie czy suficie. Służą do punktowego oświetlania poszczególnych elementów – np. numeru domu na ścianie czy też rzeźb lub basenu. Mogą posiadać czujnik ruchu.
  • Lampy najazdowe – zalicza się do nich oświetlenie montowane w podjazdach, dające bardzo ciekawe efekt. Te lampy ogrodowe są niezwykle wytrzymałe, więc nie ma obaw podczas użytkowania.
  • Lampy wbudowane – są to lampy umieszczone np. na ścieżce, chodniku lub na ścianie. Charakteryzuje je odporność na różne warunki atmosferyczne, do tego pobierają niewiele energii oraz gustownie ozdabiają ogród.

Lampa ogrodowa ma za zadanie nie tylko oświetlić ogród czy zewnętrzną część domu, lecz także może stanowić efektowną dekorację oraz zwiększać bezpieczeństwo. Różnorodność form sprawia, że można dobrać lampę idealnie pasującą do konkretnego ogrodu.