Ogród zaprojektowany zgodnie z poczuciem estetycznym właściciela oraz odpowiednio pielęgnowany będzie miejscem wypoczynku, relaksu, odskocznią od monotonii dnia codziennego. Aby ogród był miejscem atrakcyjnym nie tylko w ciągu dnia, lecz także nocą, istotne jest jego oświetlenie. Wyeksponuje ono najbardziej atrakcyjne punkty ogrodu i zapewni funkcjonalność po zmierzchu.

Oświetlenie ogrodu na sezon 2021 – lampy solarne

W projekcie każdego ogrodu powinno być miejsce na oświetlenie zewnętrzne, które będzie nie tylko funkcjonalne, lecz także dekoracyjne. Do takiego oświetlenia zaliczyć można lampiony, lampy stojące, kinkiety. Tak jak w poprzednich sezonach, tak i w tym roku wśród oświetlenia ogrodowego królują solarne lampy ogrodowe. Ich duży wybór stwarza możliwość aranżacji w każdym typie ogrodu. Lampy solarne czerpią swoją energię ze słońca, są więc ekologiczne i nie niosą za sobą kosztów eksploatacji. Charakteryzują się długą żywotnością; zaletą jest także możliwość ich samodzielnego zainstalowania praktycznie w każdym miejscu ogrodu.

Różnego rodzaju niewielkie lampy stojące jak np. kule świetlne umieszczone na niskich słupkach stanowią przede wszystkim dekorację ogrodu, zapewniając jedynie subtelne oświetlenie trawnika czy roślinności. Hitem sezonu będą z pewnością klosze w postaci geometrycznie ułożonych prętów, a także minimalistyczne kinkiety w postaci tub czy prostopadłościanów. Jeśli jasność oświetlenia odgrywa istotną rolę, dobrym wyborem będzie duża latarnia ogrodowa, która funkcjonalnie oświetli ścieżki. Obecnie na rynku jest szeroki wybór tego rodzaju lamp – zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. W zależności od modelu, są latarnie niskie i wysokie, a także takie, w których można regulować wysokość masztu według potrzeb. Mogą też różnić się liczbą źródeł światła: istnieją urządzenia o jedno-, dwu-, a nawet trzypunktowym oświetleniu.

Trendy oświetleniowe na sezon 2021 – kolorystyka lamp

Jeżeli chodzi o kolorystykę, w sezonie królować będzie głęboki antracyt, który dominuje obecnie w trendach architektonicznych. Lampy ogrodowe w tym kolorze nie tylko doskonale konweniować będą z wykończeniem domu, lecz także będą bardzo praktyczne. Nowością stają się tzw. szare ogrody. Taki ogród to przewaga roślin o liściach w odcieniu szarej zieleni i srebrzystym, jak również dodatek szarych mebli. Innym równie modnym trendem są ogrody w bieli. Głównym akcentem kolorystycznym jest tu biel, zarówno jeśli chodzi o kwiaty, jak i elementy wyposażenia ogrodu. Ciekawym akcentem w ogrodach staje się uprawa w tzw. podwyższonych grządkach, czyli wysokich skrzynkach wypełnionych ziemią. Jak dobrać oświetlenie, aby właściwie wyeksponować elementy takich ogrodów? Oczywiście, wybierając źródła światła, których oprawy są srebrne, matowoszare lub białe. Najpiękniej eksponować się będą reflektory, podświetlające podwyższone grządki. Również latarnie ogrodowe o srebrnych, szarych lub białych obudowach, dające delikatnie rozproszone światło, stworzą w ogrodzie atmosferę swoistego klimatu – ciszy i spokoju.

Możliwości zaaranżowania oświetlenia ogrodu zgodnie z panującymi trendami jest bardzo wiele. Wybierzmy takie, które stworzy z niego miejsce jedyne i niepowtarzalne.