Czy może być coś przyjemniejszego niż wieczorny relaks w ogrodzie lub wiosenne garden party w gronie przyjaciół? Cieplejsze dni skutecznie zachęcają do częstszego spędzania czasu poza domem. Wiosna to także dobry moment, aby zaprojektować sposób oświetlenia przestrzeni wokół domu. Jak jednak zrobić to z głową?

Dlaczego warto zadbać o oświetlenie zewnętrzne domu?

Niezwykły klimat, jaki może zyskać nasz ogród, gdy zapewnimy mu odpowiednie oświetlenie, to tylko jedna z korzyści. Warto bowiem zwrócić uwagę także na kilka praktycznych aspektów. Oświetlone alejki pozwolą bezpiecznie poruszać się domownikom i ich gościom po ogrodzie o zmroku, minimalizując ryzyko potknięcia się czy uszkodzenia roślinności. Natomiast montując dodatkowe lampy w pobliżu drzwi wejściowych lub tarasu, zadbamy o bezpieczniejsze poruszanie się po zewnętrznych schodach lub bezproblemowe trafianie kluczem do zamka. Warto dodać, że oświetlona przestrzeń wokół domu może także skutecznie zniechęcić nieproszonych gości do wtargnięcia na posesję.

Zgodnie z planem

Zastanawiając się nad tym, jak oświetlić ogród, przede wszystkim przeanalizujmy, w jaki sposób wykorzystujemy daną przestrzeń. Jeśli jest to miejsce częstych spotkań towarzyskich (np. podczas rodzinnego grillowania), warto zadbać o oświetlenie ogrodowe, które zapewni dobrą widoczność po zmroku (np. latarnie, słupki, kinkiety). Inaczej będzie w przypadku, gdy umiejętna gra światłem ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną – wówczas ciekawym wyborem będą rozmieszczone w strategicznych miejscach solarne lampy ogrodowe czy reflektory.

Przydomowy ogród zwykle spełnia kilka różnych funkcji jednocześnie. Przykładowo stanowi prawdziwą dekorację domu, jest miejscem wieczornych spotkań towarzyskich czy ulubionym miejscem zabaw na świeżym powietrzu dla naszych pociech. Wówczas, planując oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu, warto podzielić tę przestrzeń na kilka stref.

Oświetlenie ogrodowe – dekoracyjne i funkcjonalne

W ramach dostępnych na rynku rozwiązań znajdziemy różnego rodzaju lampy zewnętrzne. Nasz wybór może przykładowo paść na fantazyjne oświetlenie ogrodowe w postaci łańcuchów złożonych z modnych cotton balls rozwieszonych na tarasie czy werandzie. Popularne są też ściśle przylegające do elewacji kinkiety wyposażone w czujnik zmierzchowy, umieszczane przy drzwiach wejściowych oraz eleganckie latarnie równomiernie oświetlające podjazd lub ścieżki wytyczone na posesji. Natomiast reflektory, słupki lub solarne lampy ogrodowe, estetycznie podświetlą oczka wodne, skarpy czy studnie. Ciekawą aranżację stworzymy również dzięki lampom nawierzchniowym montowanych bezpośrednio w podłożu (np. w podjeździe lub na trawniku).

Prawidłowo wybrane oświetlenie zewnętrzne domu pozwoli nie tylko oświetlić przestrzeń wokół drzwi, ale równie dobrze sprawdzi się na podjeździe, w garażu czy na tarasie. Z pomocą modułów oświetleniowych możemy zadbać też o wyeksponowanie elewacji budynku, wytyczenie alejek lub podświetlenie ogrodzenia. Łącząc kilka typów oświetlenia np. łańcuchy LED, klasyczne latarnie czy solarne lampy ogrodowe, zyskujemy możliwość stworzenia spójnego systemu o wysokiej funkcjonalności.