Poddasze jest bardzo wymagające w kwestii oświetlenia, ze względu na dużą liczbę skosów oraz niewielki dopływ naturalnego światła. Nie zmienia to faktu, że możliwości aranżacji tej przestrzeni jest bardzo wiele, a stworzenie w niej przytulnego i ciepłego miejsca jest całkowicie realne. Kluczowym elementem, aby to osiągnąć, jest wybranie oświetlenia, które będzie współgrało z meblami oraz odpowiednio rozjaśniało przestrzeń.

Jakie są typy oświetlenia?

Oświetlenia stosowane w pomieszczeniach można podzielić na trzy kategorie:

  • oświetlenie ogólne
  • oświetlenie miejscowe
  • oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne zwykle obejmuje całą przestrzeń pomieszczenia, a jego głównym zadaniem jest zastąpienie światła naturalnego. Jest to najczęściej używane źródło światła, dlatego warto pamiętać o stosowaniu żarówek energooszczędnych. Źródło światła ogólnego zwykle jest umiejscowione w centralnym punkcie na suficie. Oświetlenie miejscowe, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na dostarczeniu światła w wybrane miejsce, podnosząc funkcjonalność danej przestrzeni. Oświetlenie dekoracyjne może eksponować wybrane elementy wystroju wnętrza lub stanowić ozdobę samo w sobie. Mimo iż skosy poddasza nie ułatwiają kwestii związanej z odpowiednim umiejscowieniem źródeł światła, wcale nie uniemożliwiają stosowania wielu różnych ciekawych rozwiązań.

Jak prawidłowo oświetlić poddasze?

Planując oświetlenie poddasza, warto mieć gotową wizje tego, gdzie będą stały poszczególne meble i elementy dekoracyjne. W przypadku nowego budownictwa, przed przystąpieniem do prac związanych z instalacją elektryczną, konieczne jest aby wcześniej wiedzieć, w jaki sposób chcemy podzielić poddasze i jakie pomieszczenia mają się na jego powierzchni znajdować.

Każde pomieszczenie wymaga innego typu oświetlenia. To oczywiste, że inaczej rozplanujemy oświetlenie w kuchni, a inaczej w łazience. Poddasze jest dość problematyczną przestrzenią z uwagi na skosy i niskie zawieszenie sufitu. W wielu przypadkach montaż dużej wiszącej lampy na poddaszu może nie być możliwy. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z innych efektywnych i stylowych rozwiązań. Wybór oświetlenia na poddasze jest naprawdę szeroki.

Co wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia poddasza?

Wybór oświetlenia należy rozpocząć od zastanowienia się, jakie funkcje będzie spełniało poddasze. W zależności od tego, czy będzie przeznaczone do pracy czy odpoczynku, wymaga innego natężenia światła i jego rozłożenia. Ważna jest również kwestia ewentualnego podziału przestrzeni, ponieważ w inny sposób oświetla się jedno ogromne pomieszczenie, a odmiennie kilka mniejszych. Nie należy pomijać kwestii instalacji elektrycznej i odpowiedniego jej rozmieszczenia.

Oświetlenie szynowe i spoty na poddaszu

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w pomieszczeniach o nieregularnym suficie są systemy szynowe. Ogromną zaletą światłą przesuwnego na szynach jest możliwość dowolnego rozmieszczenia lampek. Oprócz tego umiejscowienie reflektorów na szynach można na bieżąco zmieniać, zgodnie z aktualnymi potrzebami. Takie rozwiązanie sprawia, że oświetlenie szynowe może pełnić zarówno funkcję oświetlenia ogólnego, jak i miejscowego. Jest to świetna opcja dla osób, które wykorzystują przestrzeń poddasza na wiele różnych sposobów. Szyny nie zajmują wiele miejsca na suficie, którego powierzchnia na poddaszu zwykle jest mocno ograniczona, oraz nie przytłaczają powierzchni. Dobrym pomysłem są także minimalistyczne plafony w formie tuby czy spotu, które przylegając do sufitu, nie obciążą optycznie powierzchni, a będą jednocześnie stanowić w pełnie funkcjonalne oświetlenie.

Oprawy stropowe i oczka dla pomieszczeń ze skosami

Innym typem oświetlenia, które idealnie sprawdzi się na poddaszu, to wpuszczone w sufit punktowe oprawy stropowe. Takie rozwiązanie nadaje pomieszczeniu nowoczesnego, designerskiego charakteru. Punktowe źródła światła to także świetna opcja dla osób, które z dużą starannością dbają o domowy budżet i ochronę środowiska naturalnego. Wykorzystanie na poddaszu energooszczędnych żarówek halogenowych czy modułów LED pozwoli precyzyjne oświetlić wybrane obszary. Warto pamiętać o tym, że montaż punktowych opraw jest możliwy także na skosach sufitowych, jest to rozwiązanie minimalistyczne, ale pozwala uzyskać idealne doświetlenie powierzchni oraz ciekawe efekty świetlne.

Czy lampy podłogowe na poddaszu to dobry wybór?

Lampy podłogowe są świetnym elementem dekoracyjnym, a czasem także i użytkowym. Z powodzeniem sprawdzą się także na poddaszu. Niewątpliwą zaletą lamp podłogowych jest fakt, że można je stosować jako dopełnienie wystroju wnętrza na każdym etapie jego aranżacji. Szeroki wybór lamp podłogowych, które są dostępne w naprawdę wielu różnych stylach, sprawia, że za ich pomocą możemy stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Sprawdzą się jako uzupełnienie głównego oświetlenia sufitowego.

Efektowne i funkcjonalne oświetlenie

Podczas planowania oświetlenia na poddaszu należy przede wszystkim pamiętać o tym, że pomieszczenia ze skosami wymagają funkcjonalnego i intensywnego oświetlenia. Poza standardowymi rozwiązaniami można poeksperymentować i znaleźć nietypowe, które dodatkowo wprowadzą niepowtarzalną atmosferę do wnętrza. Oświetlenie szynowe ma sporo zalet w tego typu miejscach, ponieważ świetnie współgra ze skosami, a jego dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego rozmieszczania lamp i dostosowywanie intensywności oświetlenia. Sprawdzą się także proste niewielkie spoty czy oprawy sufitowe, które nie przytłoczą swą formą i rozmiarami powierzchni.

Poddasze to miejsce, które ma ogromny potencjał, a dobranie odpowiedniego oświetlenia pozwala go w pełni wykorzystać. Stworzenie przestrzeni pełnej ciepła i unikatowego nastroju jest możliwe, wystarczy tylko dobrze przemyśleć jej aranżację.