Jeszcze do niedawna oświetlenie szynowe było najczęściej stosowane w obiektach użyteczności publicznej, takich jak sklepy, restauracje, hotele czy sale konferencyjne. Jednak ze względu jego liczne zalety, obecnie coraz więcej architektów i projektantów wnętrz decyduje się na wykorzystanie szyn oświetleniowych również w domach czy mieszkaniach.

Oświetlenie szynowe – właściwości

Oświetlenie szynowe to lampa, w której na długiej podstawie (stalowej lub aluminiowej szynie) znajduje się wybrana ilość niewielkich reflektorów, tzw. spotów. Zazwyczaj jest ona mocowana do sufitu, ale z powodzeniem można przytwierdzić ją również do ściany. Ruchome punkty świetlne doskonale nadają się bowiem do podkreślenia wybranych elementów wnętrza, takich jak wnęki, schody czy zdjęcia i obrazy na ścianach.

Oświetlenie szynowe zwykle występuje w formie jedno- lub trójfazowego systemu. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania wielu punktów świetlnych, podłączonych do jednego źródła zasilania. Jeśli chcemy za pomocą pojedynczego przycisku aktywować wszystkie reflektory, powinniśmy wybrać lampę zasilaną jedną fazą. Natomiast, jeżeli preferujemy dowolną regulację stopnia natężenia światła, możemy zdecydować się na szynę trójfazową. Najczęściej spoty na szynie można także przesuwać, precyzyjnie nakierowując strumień światła w wybrane miejsce.

Zastosowanie oświetlenia szynowego

Szyny oświetleniowe najlepiej sprawdzą się do oświetlenia długiego korytarza lub wąskiego przedpokoju. Jeżeli w naszym mieszkaniu znajduje się podłużny stół jadalny, lampy tego typu będą odpowiednie do równomiernego, precyzyjnego oświetlenia miejsca spożywania posiłków. Szyna ze spotami sprawdzi się również jako główne źródło światła w bibliotece czy garderobie, podkreślając wybrane detale pomieszczenia. Wbrew pozorom moduły tego typu wpasują się zarówno w nowoczesny, surowy i minimalistyczny wystrój wnętrz, jak i w przestrzenie bardziej tradycyjne i klasyczne. Poszczególne modele różnią się bowiem designem, materiałem wykonania, rozmiarem czy ilością źródeł światła.

Nowoczesne szyny oświetleniowe są nietuzinkowym, designerskim sposobem na oświetlenie rozmaitych przestrzeni. Podkreślając wybrane detale architektoniczne czy elementy wystroju uatrakcyjniają wystrój każdego pomieszczenia. Możliwość zastosowania zróżnicowanej liczby reflektorów i doboru rozmaitych wzorów, kolorów i rozmiarów szyn oświetleniowych sprawia, że dopasowanie produktu do wystroju wnętrza czy naszych indywidualnych preferencji nie stanowi żadnego problemu.