Dobre oświetlenie zewnętrzne domu i posesji to jeden z kluczowych aspektów podczas projektowania ogrodu. Poza walorem estetycznym ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i pozwala na komfortowe spędzanie wolnego czasu. Po części jest to również kwestia prestiżu, gdyż nawet najpiękniejszy budynek wiele straci, jeśli wieczorem jego atrybuty skryją się w cieniu.

Dobrze oświetlony ogród – klimat, o jakim marzysz

Podczas ładnej pogody przyjemnie jest spędzać czas poza czterema ścianami na łonie przyrody. To dlatego pragnieniem wielu osób jest przydomowy ogród. Odpoczynek na leżaku, piknik, dziecięce zabawy czy wesoły grill z przyjaciółmi nie muszą być przerywane przez późną porę. Wprost przeciwnie – ciepłe letnie wieczory zapewniają niezwykłą aurę sprzyjającą relaksowi i rozmowom. Dlatego ogród warto oświetlić i cieszyć się nim znacznie dłużej. Można użyć niedrogich lampek solarnych, ale nie zapewnią one wystarczająco silnego oświetlenia. Wydajniejsze i bardziej stylowe będą odpowiednio dobrane latarnie ogrodowe, a tych do wyboru mamy naprawdę mnóstwo!

Obecnie lampy zewnętrzne mają ogromne walory dekoracyjne doskonale uzupełniają roślinność, altanę czy taras. Należy je dobrać, mając na uwagę architekturę budynku i rozplanowanie podwórka, gdyż można kupić je w niemal dowolnej stylistyce. Vintage, styl industrialny lub nowoczesny ascetyzm? W każdym przypadku można dobrać coś odpowiedniego. To samo dotyczy większych latarni ogrodowych, które mogą nawet posiadać elementy drewniane. Przyjemnie rozproszone światło, ciekawe formy i kolorystka pomogą stworzyć wymarzony wieczorny klimat w ogrodzie.

Oświetlenie zewnętrzne budynku

Nerwowe oświetlanie sobie zamka w drzwiach czy chodnika nie należy do szczególnie atrakcyjnej rozrywki. Można tego uniknąć, montując odpowiednio dobrane i rozplanowane lampy zewnętrzne. Pozwolą one na oświetlenie bramy, chodnika i podjazdu, schodków oraz drzwi wejściowych. Można je załączać ręcznie, programatorem czasowym, lub za pomocą czujników ruchu. Nocny powrót do domu już nigdy nie będzie błądzeniem po omacku.

Właściciel zadbanego domu powinien mieć na uwadze, że po zmroku jego wszystkie atuty przestają być widoczne. Zadbana elewacja, stylowe i kosztowne dodatki czy równo przystrzyżony trawnik nikną w ciemności. Dobrany do stylu architektonicznego kinkiet zewnętrzny przy drzwiach wejściowych, oraz skierowane na elewację lampy zewnętrzne wyeksponują piękno nieruchomości i nada jej charakteru.

Zainwestuj w światło!

Wydatek na oświetlenie zewnętrzne zwróci się poprzez wzrost komfortu, bezpieczeństwa i możliwość korzystania z ogrodu po zmroku. Odpowiednio dobrane lampy i kinkiety są dodatkową ozdobą, pomagają wyeksponować walory budynku i wpływają na odbiór nieruchomości przez gości. Z pewnością nie warto na oświetleniu oszczędzać, gdyż markowe, ładnie zaprojektowane i solidne lampy będą cieszyły właściciela przez lata.