Dawniej kojarzone jedynie z zastosowaniem przemysłowym, teraz powszechnie wykorzystywane jako element aranżacji wnętrza – dekoracyjne listwy oświetleniowe. Dlaczego warto zainteresować się właśnie tymi źródłami światła? Ponieważ umożliwiają stworzenie nietuzinkowej atmosfery w salonie, korytarzu lub jadalni i posiadają dyskretny, minimalistyczny wygląd. Właściwie w każdym pokoju można wykorzystać ich potencjał. Co więcej, listwa oświetleniowa to nowoczesne i wygodne oświetlenie, które świetnie sprawdzi się w galeriach, biurach czy w miejscach publicznych. Ponieważ lampy tego typu są produkowane w technologii LED, cechują się długą żywotnością i są niezwykle energooszczędne.

Sposoby aranżacji

Jednym z najczęściej wybieranych motywów przewodnich w tego typu oświetleniu, jest umieszczenie listwy przy suficie. Oświetlenie firm takich jak Italux, można wykorzystać do kreowania wyjątkowego klimatu. Nastrojowe lampy przysufitowe można dostosować do osobistych preferencji i wymagań. Gama kolorów i kształtów reflektorów jest niezwykle zróżnicowana. Dla przykładu produkowane przez firmę Nowodvorski lampy dostępne są w czerni, bieli, złocie czy szarościach w formie tub, kuli czy podłużnych głowic. To nowoczesne oświetlenie może być montowane w różnoraki sposób. Dla przykładu, lampa Sollux Ring idealnie sprawdza się jako punktowe źródło światła. Można ją wykorzystać do stworzenia przytulnej atmosfery w salonie lub sypialni. Niekiedy listwa oświetleniowa ma za zadanie podkreślić jeden, konkretny punkt w pomieszczeniu – na przykład stół, stolik ze zdjęciem, obraz lub rzeźbę. Warto w takich wypadkach wykorzystać dedykowane produkty, takie jak Nowodvorski Eye.

Podkreślanie charakteru wnętrza

Odpowiednio dobrane oświetlenie z powodzeniem podkreśla wystrój i atmosferę panującą w mieszkaniu lub domu. Właściwy wybór dekoracyjnych elementów, jakich jak plafony czy listwy oświetleniowe pozwala na maksymalną kontrolę nad aranżacją. Warto także podkreślić, że w przypadku niewielkich wnętrz listwy okażą się idealnym rozwiązaniem. Z uwagi na małą powierzchnię, zbytnio eksponowany żyrandol lub dekoracyjne żarówki mogłyby przytłoczyłyby wnętrze. Tymczasem dyskretne źródła światła, takie jak Italux Lumsi, nie zajmują wiele miejsca i są efektowne same w sobie. Co więcej listwa oświetleniowa to bardzo elastyczne rozwiązanie – może być dowolnie rozbudowana. Z powodzeniem można łączyć ze sobą kilka listew, aż do uzyskania pożądanej długości. Kupując na przykład lampę Sigma Flesz, producent oferuje wiele rozwiązań – od jednego punktu świetlnego do wielu, połączonych ze sobą i tworzących jeden żyrandol.

Nowoczesne i wygodne oświetlenie

Ponieważ światło odgrywa niezwykle istotną rolę w kreowaniu wnętrza i jego atmosfery, warto wykorzystywać nowoczesne i sprawdzone rozwiązania. Listwy oświetleniowe to sposoby na uzyskanie niezwykłej aranżacji, przy zachowaniu maksimum jakości użytkowej.