Idealnie urządzona garderoba to marzenie wielu kobiet, dlatego ważne jest, aby przestrzeń ta została zaprojektowana z pomysłem. Istotną rolę w takiej aranżacji odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się szyny oświetleniowe i reflektory sufitowe, które są praktycznym, a zarazem wygodnym rozwiązaniem. Samodzielnie decydujemy bowiem o umiejscowieniu poszczególnych reflektorów i kącie padania światła. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w garderobach o małej kubaturze, optycznie je powiększając.

Czym są oraz jaką funkcję pełnią szyny oświetleniowe i reflektory sufitowe?

Szyny oświetleniowe, stanowią konstrukcję, na której można zamontować nawet kilkanaście reflektorów sufitowych. Szyny wykonane są zazwyczaj z aluminium oraz wyposażone w przewody zasilające. Najczęściej przytwierdza się je do sufitu tuż nad obiektem, który chcemy oświetlić lub mocuje do specjalnych linek. Długość szyn oświetleniowych jest kwestią indywidualną, ponieważ można je przycinać i łączyć w dowolny sposób. Szyny oświetleniowe sprawdzają się szczególnie w małych garderobach, ponieważ dzięki nim punkty świetlne nie muszą być skupione w jednym miejscu, a emitowane światło jest równomiernie rozproszone.

Szyny oświetleniowe zasadniczo dzielimy na jednofazowe oraz trójfazowe. Szyny jednofazowe charakteryzują się tym, że przy użyciu jednego włącznika zapalamy wszystkie reflektory sufitowe. Tego typu rozwiązanie nie jest zalecane dla zbyt długich obwodów, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo przeciążenia, przez co reflektory będą świeciły niejednorodnie. W przypadku długich obwodów najlepiej skorzystać ze wspomnianych już szyn trójfazowych. Działają one na zasadzie dwóch obiegów prądu działających niezależnie od siebie. Szyny te posiadają zazwyczaj dwa włączniki, a każdy z nich aktywuje wybrane przez nas reflektory.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na łączenie systemów szynowych. Ważne, aby na początku wyznaczyć miejsce podłączenia przewodów do szyn. Można to zrobić za pomocą końcówki zasilającej albo łączników. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamontowanie jednej krótkiej szyny, zazwyczaj dobrym rozwiązaniem okazuje się końcówka zasilająca, którą należy umieścić na końcu lub na początku szyny. W przypadku gdy podjęliśmy decyzję o przymocowaniu kilku szyn, oprócz końcówki zasilającej niezbędny będzie łącznik prosty wewnętrzny, gdyż to do niego trzeba przymocować kolejną szynę. Całość powinno się wykończyć tzw. zaślepką, czyli zwykłą końcówką bez zasilania. Wiele osób decyduje się na projekt oświetleniowy w kształtach liter U i L lub w formie kwadratu. W takich wypadkach najlepsze rozwiązanie stanowi tzw. łącznik uniwersalny L, do którego należy doprowadzić zasilanie.

Czy warto zainwestować w tego typu oświetlenie?

Szyny oświetleniowe i reflektory sufitowe oprócz funkcji oświetleniowych, mogą również stanowić formę dekoracji. W zależności od gustu, potrzeb czy stylu, w którym utrzymana jest garderoba, można dobrać dowolną długość, kolorystykę i kształt szyn. Szyny oświetleniowe i reflektory sufitowe cieszą się więc ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Obecnie są wykorzystywane w nowoczesnych hotelach, salonach kosmetycznych, klatkach schodowych czy właśnie w garderobach.