Oświetlenie w łazience powinno wprowadzać użytkownika w dobry nastrój oraz sprzyjać relaksacji. Musi być jednak na tyle praktyczne, by codzienna higiena osobista i czynności pielęgnacyjne przebiegały w pełni komfortowy sposób. Najlepiej, jeśli w łazience znajduje się kilka różnych źródeł światła z możliwością regulacji ich barwy, natężenia czy kierunku padania.

Plan rozmieszczenia oświetlenia łazienkowego

Pierwszym krokiem w tworzeniu systemu oświetleniowego łazienki jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Każda strefa powinna być równomiernie oświetlona z możliwością regulacji natężenia światła. Oświetlenie ogólne powinno być naturalne i delikatnie rozproszone, gdyż dzięki temu łazienka stanie się idealnym miejscem do odprężenia po ciężkim dniu. Nad lustrem lepiej zastosować źródła światła o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 3300–4500 Kelwinów. Takie światło ułatwi bowiem wykonywanie codziennych czynności higienicznych (np. makijaż, mycie zębów), przy których konieczna jest precyzja. Natomiast nad wanną lub prysznicem można zastosować bardziej odważne rozwiązanie, czyli punktowe, kolorowe ledy. Należy podkreślić, że na rynku dostępny jest szeroki wybór lamp, które z łatwością można dopasować do aranżacji łazienki (m.in. plafony, kinkiety łazienkowe, lampy wpuszczane w sufit, taśmy ledowe).

Propozycje oświetlenia łazienki

Mając już plan rozmieszczenia punktów świetlnych, pora przystąpić do jego realizacji. Do ogólnego oświetlenia łazienki, ciekawym rozwiązaniem będą lampy wyposażone w ściemniacz sensorowy. Lekkie dotknięcie modułu pozwoli wprowadzić do wnętrza klimatyczny nastrój, nawet bez wychodzenia z kąpieli. Dodatkowe źródło światła pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie łazienkowe i doświetlić wybraną strefę. Do tego celu sprawdzają się plafony – klasyczne moduły o minimalistycznym designie lub bardziej oryginalne oprawy o fantazyjnych kształtach (np. przypominające rozgwieżdżone niebo). W pobliżu umywalki, a konkretnie nad taflą lustra, warto natomiast umieścić kinkiety łazienkowe z mlecznym kloszem ze szkła lub tworzyw sztucznych. Nietypowym rozwiązaniem, które nada ciekawego charakteru każdej łazience, są lampy wpuszczane w sufit montowane bezpośrednio nad wanną lub prysznicem, wyposażone w żarówki emitujące kolorowe światło. Efekt będzie zbliżony do tego, który oferują ekskluzywne salony spa.

Stworzenie nastrojowego oświetlenia w domowej łazience wymaga nieco pracy, zaangażowania oraz kreatywności. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych modeli lamp podwieszanych, plafonów czy kinkietów, które pozwolą stworzyć oryginalną, a przede wszystkim w pełni funkcjonalną aranżację.