Naświetlacze to oprawy oświetleniowe o dużej intensywności, emitujące dużą ilość światła w określonym kierunku, zazwyczaj strumieniem symetrycznym o kącie rzędu 100-120 stopni (w wykonaniu popularnym). Są bezpośrednimi energooszczędnymi zamiennikami wcześniej stosowanych naświetlaczy halogenowych (oszczędność energii 80-90%) i metalohalogenkowych (oszczędność rzędu 50%).

W wykonaniu naświetlacz LED składa się z matrycy diod LED oraz zasilacza prądu stałego. Całość jest umieszczona w hermetycznej obudowie z aluminium o szczelności IP65-66 (rzadziej IP44) zamkniętej szybą hartowaną lub – w wykonaniu bardziej profesjonalnym – polimerową matrycą soczewek, precyzyjnie kierującą światło w pożądanym kierunku. Rzadziej naświetlacze LED oparte są na jednej lub kilku dużych diodach COB, w których pod jednolitą warstwą luminoforu w kształcie koła lub prostokąta ukrytych jest wiele ciasno upakowanych czipów ledowych.

Duży bezpośredni strumień światła w połączeniu z odpornością na trudne warunki środowiskowe, zapylenie i wilgoć predestynuje naświetlacze LED do stosowania w oświetleniu zewnętrznym i przemysłowym, iluminacji budynków, oświetlaniu reklam i szyldów…, a naświetlacze o małej mocy świetnie sprawdzają się także w oświetlaniu otoczenia domów mieszkalnych.

Naświetlacz LED – jaką moc wybrać? 

Naświetlacze LED z płaską szybą, które mogą znaleźć zastosowanie także w oświetleniu budynków indywidualnych, dostępne są zwykle w mocach od 10 do 100W. Naświetlacze profesjonalne, z precyzyjną optyką soczewkową mają na ogół moc rzędu od 50 do 290W. Im wyższa moc, tym większa ilość światła, ale jednocześnie większe zużycie energii i ryzyko olśnienia przykrego dla ludzi, dlatego wybór mocy jest zawsze kompromisem między wymaganymi warunkami oświetleniowymi, a możliwościami montażowymi, ergonomią czy względami ekonomicznymi.

Z doborem naświetlaczy LED najlepiej zwrócić się do projektanta oświetlenia. Niestety, projektanci podejmują się wykonania tylko poważniejszych projektów. W małych realizacjach jesteśmy skazani na dobór intuicyjny i jeśli popełnimy błąd to nie  będziemy zadowoleni z efektu. Poniżej zamieszczamy uproszczoną podpowiedź, jaka moc naświetlacza LED może być odpowiednia do poszczególnych zastosowań. Podajemy zakresy mocy, aby można było dodatkowo uwzględnić, że poszczególni ludzie bardzo różnią się w subiektywnym postrzeganiu oświetlenia. W tych samych warunkach oświetleniowych dla jednych może za ciemno, dla innych w sam raz lub za jasno. Dodatkowo ludzie starsi mogą potrzebować kilkakrotnie więcej światła, aby mieć ten sam komfort widzenia, co młodzi. Kolejny aspekt, który warto brać pod uwagę, to rodzaj aktywności, jaka będzie prowadzona w oświetlanej przestrzeni. Mniej światła potrzeba, gdy chcemy mieć tylko orientację w przestrzeni, żeby trafić do drzwi, kluczem do zamka, o nic się nie potknąć… Więcej światła jest konieczne, gdy np. w tym oświetleniu planujemy wykonywać jakieś konkretne czynności: sprzątanie, załadunki, prace montażowe… jeszcze więcej, gdy będzie trzeba czytać dokumenty. Istotna jest także wysokość montażu. Im większa moc naświetlacza, tym wyżej powinien być zamontowany, żeby nie oślepiać użytkowników. I w drugą stronę, im wyżej montowany naświetlacz, tym większa powinna być jego moc, ponieważ wraz ze wzrostem odległości oprawy od oświetlanej powierzchni, maleje natężenie oświetlenia.

Zastosowanie

Moc Wysokość montażu

Oświetlenie wejścia do budynku, małych schodów, ogólna orientacja w przestrzeni do 10m

10 – 20W

2,5-4m

Oświetlenie wjazdu do garażu, podjazdu, ogólna orientacja w przestrzeni do 25m

20 – 50W

3-6m

Oświetlenie drogi dojazdowej, parkingu, placu składowego, placu budowy, ogólna orientacja w przestrzeni do 50m 50 – 100W

5-10m

 

Naświetlacz LED – jaką wybrać markę?

Na rynku dostępnych jest wiele marek naświetlaczy, w tym najtańsze efemerydy, które dość szybko znikają, a ich produkty w rzeczywistości rzadko spełniają deklarowane parametry, ponieważ nie podlegają żadnej kontroli. Nie rozstrzygając, czy dla konkretnego użytkownika lepszy jest naświetlacz LED tani, droższy markowy czy jakiś pośredni, polecamy produkty rozpoznawalnych marek.  Wybierając znane marki, ponosimy mniejsze ryzyko, że natrafimy na zły produkt.

Podejmując decyzję o zakupie projektora, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, wynikającą z jakości zastosowanych komponentów czy marki projektora LED.  Warto zwrócić uwagę także na skuteczność świetlną wyrażoną w jednostkach lm/W, będącą miarą energooszczędności. Jest to stosunek ilości emitowanego światła w lumenach (lm) do zużywanej mocy w watach (W). Produkty ekonomiczne zazwyczaj mają skuteczność rzędu 80lm/W, markowe małej mocy 100-120lm/W, profesjonalne nawet 160lm/W. Czyli decydując się na produkt bardziej markowy, możemy z tej samej mocy uzyskać dużo więcej światła bądź zaoszczędzić więcej energii elektrycznej, wybierając mniejszą moc, przy zbliżonej ilości światła.

Pod inwestycje nasza hurtownia internetowa realizuje zamówienia na naświetlacze LED wielu marek zagranicznych i polskich,  zgodnie z wymaganiami projektowymi. Natomiast na potrzeby bieżącej sprzedaży ze stanów magazynowych oferujemy 3 marki naświetlaczy LED, aby klienci mogli wybrać rozwiązanie zgodnie ze swoimi preferencjami, co do jakości i ceny.

 

Model, marka

Heda Lumax

Ideo Emos

Ledvance

Jakość/cena

atrakcyjna cena średnia cena/jakość

wysoka jakość i trwałość

Dostępna moc

10, 20, 30, 50, 100W 10, 20, 30, 50W

10, 20, 30, 50W

Skuteczność świetlna

80lm/W 80lm/W

110-120lm/W

Barwa światła

4000K, 6500K 4000K

3000K, 4000K, 6500K

Jakość światła Ra/CRI

>70 >80

>80

Kąt rozsyłu światła

120° 120°

100°

Żywotność L70

25000h 25000h

50000 – 70000h

Gwarancja

2 lata 2 lata

3 – 5 lat

Oferta Sprawdź na

>> hurtelektryczny.pl<<  

Sprawdź na

>>hurtelektryczny.pl<< 

Sprawdź na

>> hurtelektryczny.pl<<

 

Naświetlacz LED – z czujnikiem ruchu czy bez?

Naświetlacze LED z wbudowanymi czujnikami ruchu i światła PIR łączą w sobie dwie korzyści: bezpieczeństwo i oszczędność energii, ponieważ po zmroku światło załącza się automatycznie zawsze, gdy jest potrzebne, ale tylko w czasie i miejscu, w którym została wykryta czyjaś obecność. Stosowane są zazwyczaj w strefach komunikacyjnych o niskim natężeniu ruchu, przed wejściami i wjazdami do budynków, na ścieżkach i podjazdach itp. Czujnik ruchu zintegrowany z naświetlaczem generalnie jest rozwiązaniem tańszym, bardziej estetycznym i mniej kłopotliwym w montażu. Zachowuje przy tym wszystkie typowe własności czujników odrębnych: możliwość regulacji poziomu jasności, przy której czujnik się załączy, czasu świecenia po wykryciu ruchu, niekiedy także czułości detektora PIR wpływającej na jego zasięg. Nie zawsze bowiem daleki zasięg czujnika jest pożądany, np. blisko ulicy niewskazane byłoby załączanie światła przez każdą przechodzącą osobę, czy przejeżdżający samochód.

Tam, gdzie panuje intensywny ruch pieszych lub pojazdów, w przestrzeniach publicznych, w obiektach dozorowanych, w oświetleniu reklam, iluminacji budynków, czyli wszędzie tam, gdzie oświetlenie ma działać stale, stosuje się naświetlacze LED bez czujników ruchu. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby do naświetlaczy bez czujników zastosować zewnętrzne czujniki czy sterowniki w celu automatyzacji ich załączania. Mogą to być zegary tygodniowe lub astronomiczne, czujniki zmierzchu, sterowniki inteligentnych budynków czy oświetlenia ulicznego… Uzasadnione jest także stosowanie osobnych czujników ruchu, jeśli strefa wykrywania ruchu ma być gdzie indziej, niż miejsce montażu naświetlacza LED, np. za załomem muru, czy na dużej wysokości.

Model, marka

Heda Lumax Ideo Emos Ledvance

Jakość/cena

atrakcyjna cena średnia cena/jakość

wysoka jakość i trwałość

Dostępna moc

20, 50W 10, 20, 30, 50W

10, 20, 50W

Regulacja parametrów

natężenie oświetlenia, czas świecenia natężenie oświetlenia, czas świecenia, zasięg wykrywania ruchu natężenie oświetlenia, czas świecenia, zasięg wykrywania ruchu
Zasięg czujnika nieregulowany 10m 5 – 10m

2 -12m

Natężenie światła

2 – 2000lx 5 – 2000lx 10 – 2000lx
Czas świecenia 10s – 8min 10s – 10min

10s – 12min

Oferta Sprawdź na 

>>hurtelektryczny.pl<<

Sprawdź na

>>hurtelektryczny.pl<<

Sprawdź na

>>hurtelektryczny.pl<<

Projektor LED – jaka optyka, rozsył światła?

Największym zainteresowaniem klientów cieszą popularne projektory, w których diody SMD, rzadziej COB są przesłonięte szybą matową lub przezroczystą. Rozsył światła tych naświetlaczy jest symetryczny i bardzo szeroki, o kącie 100-120°. Doskonale sprawdza się w oświetlaniu obiektów i  płaszczyzn z małych kilkumetrowych odległości.

Natomiast przy większych odległościach, gdy naświetlacz zostanie zamontowany np. na kilkunastometrowym słupie, może okazać się, że na oświetlanej powierzchni jest zbyt małe natężenie oświetlenia. Rozsyłanie światła pod szerokim kątem skutkuje bowiem mniejszą światłością (gęstością kątową strumienia świetlnego). Zbyt mało światła dociera do obiektu, który chcemy oświetlić, zbyt wiele jest wysyłane na dalszą okolicę lub wręcz w przestrzeń. której oświetlać w ogóle nie chcemy. Takie lekkomyślne oświetlanie okolicy jest powszechne i ma inne negatywne skutki. Nocą oślepia kierowców – jeśli w pobliżu jest droga, zakłóca nocny wypoczynek ludzi i zwierząt, przeszkadza nietoperzom i migrującym ptakom oraz ogólnie „zaśmieca” nocne niebo światłem.

Dlatego przy oświetlaniu obiektów z dużych odległości (powyżej 5m) warto stosować naświetlacze LED bardziej profesjonalne, z precyzyjnymi optykami soczewkowymi, w których strumienie światła są wysyłane pod ściślej określonymi kątami, głównie w kierunku obiektów i płaszczyzn, jakie mają być oświetlone. U producentów do dyspozycji są optyki symetryczne np. 60° i 30° oraz asymetryczne. Te ostatnie są szczególnie polecane do oświetlania powierzchni płaskich zewnętrznych: parkingów, placów lub wewnętrznych: sportowych, przemysłowych. Gdy nie ma możliwości montowania oświetlenia na stropie, można niekiedy oświetlić duże pomieszczenie naświetlaczami asymetrycznymi zamontowanymi na ścianach. Warto zwrócić uwagę, że naświetlacze asymetryczne, mają szeroki rozsył światła, dzięki czemu pokrywają duże płaszczyzny, a przy tym nie emitują światła w niepożądanych kierunkach – jeśli zostaną prawidłowo zamontowane, tzn. z szybą równolegle do oświetlanej płaszczyzny. Przy inwestycji w profesjonalne naświetlacze LED warto zlecić wykonanie obliczeń projektantowi oświetlenia, żeby dobrał właściwą optykę i rozmieszczenie opraw. Na ogół takie projekty wykonywane są nieodpłatnie.

Naświetlacz LED – jaka barwa światła?

Wybierając barwę światła, większość z nas kieruje się subiektywnym wrażeniem. Oko ludzkie jest tak skonstruowane, że światło zimne zawsze postrzega jako bardziej jasne. W przypadku oświetlenia LED efekt ten jest potęgowany przez fakt, że rzeczywiście diody o świetle zimnym i neutralnym emitują o ok. 5% wyższy strumień świetlny niż diody o świetle ciepłym. A więc, jeśli chcemy mieć wrażenie, że jest bardziej widno, wybierajmy projektory LED ze światłem zimnym (6000-6500K) lub neutralnym (4000K).

Jeśli naświetlacza używamy do oświetlania elewacji, obiektów architektury czy roślin i zależy nam na podkreśleniu barw powinniśmy kierować się zasadą: „ciepłe – ciepłym, zimne zimnym”. Oświetlenie obiektów w barwach zimnych (szarości, niebieski, granatowy, śnieżnobiały, stal, aluminim) światłem zimnym (6500K) spowoduje, że ich kolory będą bardziej żywe, nasycone. Podobnie obiekty w barwach ciepłych (żółty, czerwienie, brązy, beże, drewno) będą ładniejsze w świetle ciepłym (3000K). Światło ciepłe lepiej podkreśla także zieleń drzew i krzewów. Światło neutralne (4000K) zgodnie ze swoją nazwą najwierniej oddaje kolory. Oświetlone nim obiekty prezentują się w przybliżeniu tak, jak w świetle dziennym.

Intencją osób dobierających barwę światła może być także modyfikacja koloru oświetlanych obiektów, np. ocieplenie światłem ciepłym 2700-3000K białej płaszczyzny, przestrzeni, żeby były bardziej przytulne. Gdyby jednak chciały bardziej zdecydowanie kreować na obiektach architektonicznych barwne sceny świetlne, do dyspozycji są projektory LED RGB z odpowiednim systemem sterowania.

Jeśli zależy nam na ładnych barwach oświetlanych obiektów powinniśmy także zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw oznaczany jako Ra lub CRI i – jeśli mamy wybór – stosować naświetlacze LED o Ra/CRI > 80. Jeżeli zależy nam tylko na orientacji w przestrzeni, wskaźnik Ra/CRI jest mało istotny.

 

Kliknij >>tu<<i sprawdź pełną ofertę naświetlaczy LED